Wayne Rooney sice poslední rok neprožívá nejlepší období jeho dosavadní kariéry, přesto pro něj znamenal posun mezi absolutní legendy Manchesteru United. V sobotním utkání 22. kola anglické Premier Leaguer dokázal v nastavením čase vstřelit z přímého kopu branku, která neznamenala zdaleka jen vyrovnání proti dobře hrajícímu Stoke City. Byl to Rooneyho 250. gól v dresu "Rudých ďáblů". Nikdo jiný tolik branek za slavný tým nevstřelil, Sir Bobby Charlton je po čtyřiačtyřiceti letech odsunut na druhou příčku.
"Znamená to setsakramentsky hodně. Je samozřejmě těžké být úplně nadšen, když jsme ztratili dva body, ovšem když pominu tento fakt, tak je to pro mě neskutečná čest," uvedl Rooney po utkání se Stoke. Sobotní odpoledne opravdu znamenalo, že se přepisuje historie. Pikantní na všem bylo, že se Rooney dostal na hřiště až v 67. minutě, kdy vystřídal dalšího Angličana, Jesseho Lingaarda. V 94. minutě se pak osamostatnil v tabulce nejlepších střelců v historii Manchesteru United nádherně umístěným přímým kopem z velice těžkého úhlu.
"Je to opravdový velikán pro klub i pro tuto zemi. Skutečně to sedí, když si uvědomíme, že je nejlepším střelcem klubu i anglické reprezentace," uvedl Sir Bobby Charlton, klubová ikona, kterého Rooney v historické tabulce střelců překonal a vzpomněl fakt, že anglický kapitán je i nejlepším střelcem Albionu všech dob. Jak jinak, než před Charltonem.
Za sebou tak nechal takové legendy jako je Charlton, Cantona, Denis Law nebo George Best. Do United přišel anglický kapitán jako osmnáctiletý teenager, z liverpoolského Evertonu, kde ho dodnes nemají v lásce. Ihned se zařadil mezi pilíře týmu Sira Alexe Fergusona. Mezi top star ho vystřelilo Euro 2004 v Portugalsku, kde zaznamenal za Anglii čtyři branky, jen o jednu méně než český reprezentant Milan Baroš (který se stal nejlepším střelcem turnaje). To je na osmnáctiletého mladíčka skutečně obdivuhodná schopnost prosadit se na absolutně špičkové úrovni. Vždyť se v té době na trávníku měřil s takovými giganty, jako byl Zinedine Zidane, Marcel Dessailly nebo Lilian Thuram (Francie byla na turnaji nalosována do stejné skupiny jako Anglie).
R+R a nepřátelé? Právě naopak
Zajímavostí bylo, že stejný počet branek na evropském šampionátu vstřelil i Nizozemec Ruud Van Nisterlooy. Oba se posléze potkali v dresu "Red Devils" a Rooney pomalu ale jistě přebíral v útoku vůdčí roli po svém o mnoho zkušenějším parťákovi z útoku. Van Nisterlooy odešel z United v roce 2006 do Realu Madrid s vizitkou útočníka, který vstřelil ve 150 utkáních famózních 95 branek. Na jeho místo se prosadil Francouz Louis Saha a vytvořil partnerskou dvojici s Rooney. K nim se navíc přidal i Cristiano Ronaldo, který v té době také naplno startoval svou fenomenální kariéru. A propos, Rooneyho s Ronaldem spojuje kromě dvou počátečních písmen v jejich jménech opravdu hodně.
"Gratulace Waynu Rooneymu za to, jaký je to obrovský talent a reprezentant své země," uvedl na twitteru slavný Brazilec Pelé.
Oba jsou totiž stejně staří, ročník narození 1985. Do Manchesteru přišli zhruba stejně, Ronaldo v roce 2003, Rooney o rok později. Hrát však v A týmu začali společně. Na hřišti si vždy rozuměli. Poté přišlo osudové setkání na mistrovství světa 2006. Památné čtvrtfinále v Německu mezi Anglií a Portugalskem bylo vyrovnané. Rozhodnout musely až penalty. V nich byli úspěšní Portugalci. Jeden z důvodů prohry Anglie? Vyloučení Rooneyho. To však přišlo až potom, co na něj Ronaldo "žaloval" u rozhodčího poté, co Rooney přišlápl ležícímu Ricardu Carvalhovi rozkrok, za což tedy později vyfasoval červenou kartu. Fotbaloví fajnšmekři si jistě na tento moment pamatují. Paradoxem je, že Ronaldo se bál vrátit do Anglie, fanoušci mu vyhrožovali. Vše se ale uklidnilo, Rooney se s Ronaldem ještě více sblížili a vyhráli spolu o tři roky později Ligu Mistrů.
Jejich cesty se rozdělili v roce 2009, kdy z Ronalda udělal Real Madrid tehdy nejdražšího hráče historie. 94 milionů eur byla částka, které United odolat nemohli. Kolem Rooneyho se mezitím protočili parťáci v útoku, Sahu vystřídal již v roce 2008 Tévéz a po odchodu Argentince do konkurenčního Manchesteru City přišel Bulhar Dimitar Berbatov. Anglický kapitán si s "loudavým", avšak nesmírně technicky vybaveným útočníkem rozuměl a bok po boku spolu získali mistrovský titul 2010/2011. Rooneyho předposlední.
Mezitím proběhly šampionáty na reprezentační úrovní, Euro 2008 a mistrovství světa 2010. Jak už to u Anglie bývá, ostrované na těchto akcích žádnou velkou díru do světa neudělali. Ostatně Euro 2008 se Angličanů vůbec netýkalo, protože kvůli prohře s Chorvatskem nepostoupili na závěrečný turnaj z kvalifikace. Na mistrovství světa pak v osmifinále s Německem neslavným a pro Anglii fatálním způsobem ovlivnili vývoj rozhodčí, kteří přehlédli gól Lamparda. Míč po střele tehdejšího záložníka Chelsea byla půl metru za čárou, to vše však zůstalo bez povšimnutí rozhodčích.
Bez "taťky" Fergusona se moc nedaří
Dá se říct, že Rooneyho kariéra začala zadrhávat s odchodem Sira Alexe Fergusona v roce 2013. Po sezóně, ve které vyhráli United svůj zatím poslední titul, odešel slavný Skot do fotbalového důchodu. Za sebou nechal tým, který byl dlouho pohromadě a fungoval jen díky Fergusonově osobě. Musela přijít změna. Na trenérském postu i v samotném kádru.
A tak přišel David Moyes, který však na Old Trafford totálně vyhořel. Po něm v roce 2014 nastoupil na lavičku Manchesteru Nizozemec Louis Van Gaal. Ani on však nebyl pro "Rudí ďábly" to pravé. A Rooneyho forma šla dolů a dolů. Do týmu přicházeli noví spoluhráči, někteří se chytli, jiní ne, ale mančaft kolem kapitána Rooneyho se prostě nestabilizoval. Doufalo se, že tři roky poté, co skončil Ferguson, nastolí nový řád slavný manažer José Mourinho. Ale nestalo se, byť si přivedl posily typu Pogba, Ibrahimovič, Mchitarjan. United jsou až šestí, se čtrnácti bodovou ztrátou na vedoucí Chelsea.
Mourinho také přiznal, že Rooneyho prolomení rekordu poněkud svazovalo. "Bylo to už příliš dlouhé. Ale samozřejmě si myslím, že je to fantastický úspěch, o kterém by se mělo hovořit dnes a zítra celý den. Poté už byste ale měli nechat Wayna být zase normálním chlapíkem," bránil Rooneyho jeho manažer před mediálním tlakem.
"Samozřejmě je legendou klubu i anglického fotbalu. Rekord už má ale v kapse, takže teď bychom ho měli zase nechat být normálním hráčem, aby se mohl pokusit vstřelit další branky," dodal portugalský kouč.
A Rooney dostává stále méně prostoru. Mourinho s ním moc nepočítá, i když to v létě roku 2016 proklamoval. "Pode mnou Rooney určitě hrát středopolaře nebude, to si buďte jisti," říkal pichlavě na adresu tehdy reprezentačního trenéra Anglie Roye Hodgsona, který stavěl Rooney právě na tento post na Euru 2016, kde ovšem Anglie ostudně vypadla v osmifinále s Islandem.
Je to skutečně ironie osudu, že Rooney překonal rekord v utkání se Stoke, který vede jako manažer Mark Hughes, jeden z předních střelců historie United. "Je to neuvěřitelný úspěch. Rekord Bobbyho Charltona tu byl přes čtyřicet let a tolik skvělých hráčů se mu ani nepřiblížilo. Nechtěli jsme, aby rekord prolomil proti nám, ale toto on dělal celou kariéru. Top hráčům stačí jedna příležitost," uvedl Hughes.
Jednatřicetiletý Wayne Rooney tedy v současnosti nezažívá nejlepší období svého sportovního života a nemá to jednoduché. Lidé rychle zapomínají a v současnosti ho kritizují skutečně tařka všichni, včetně fanoušků United. Přesto však přepsal tabulky a stal se nesmrtelným. Možná tento milník bude znamenat obrat v jeho současné "nepohodě" a v dočkáme se v Manchesteru toho starého dobrého Rooneyho. Protože jak sám kapitán Albionu řekl: "Je to něco, co bych si v životě nepomyslel, když jsem přicházel do klubu. Ale jsem hrozně pyšný a věřím, že toho mám ještě hodně před sebou," uvedl pro anglický The Guardian historicky nejlepší střelec Manchesteru United.
"Ta rekordní branka přišla v ten absolutně nejkrásnější moment, jaký si může člověk přát," uzavřel ódy na Rooneyho třiapadesátiletý Mourinho.