Když se perou fandové <span>Chelsea a Manchesteru.</span> Ale Nigérijci

30. 7. 2008 11:00
Tak trochu jiní fandové.
Tak trochu jiní fandové.

Tak trochu jiní fandové.Nigérie, striktně fotbalová země. Zamilovaná do Premier League. Po finále Ligy mistrů tam zahynulo sedm lidí, protože se mezi sebou prali nigérijští příznivci Manchesteru United a Chelsea. O víkendu mohlo 30 tisíc diváků v Abuji konečně vidět slavné fotbalové modly na živo. Do hlavního města si přijeli zahrát Portsmouth a právě United, nejoblíbenější klub Nigérie.

Viděli své hrdiny, byli u vytržení. Nigérijci jsou fotbalovými fanatiky, anglickou Premier League „žerou", nedají na ní dopustit. „Naše liga má rozpis zápasů strukturovaný tak, aby se utkání nekřížila s programem Premier League. Jinak by nikdo nepřišel," řekl stanici BBC Abdu Maikaba, bývalý trenér FC Abuja, jednoho z nejlepších tamějších celků. „I tak nigérijská liga nikoho nezajímá, všichni mají satelity a hltají Premier League," doplnil.

Jeden z nigérijských fanoušků podporujicí UnitedLiga zkorumpovaná, nudná

Anglická liga začíná 16. srpna a Nigérijci už se nemohou dočkat. „Podívejte, jaký mám klobouk, jsem obrovský fanda Arsenalu," ukazoval BBC pracovník abujiských chemických laboratoří Godwin Sunday. „Na nigérijskou ligu nekoukám, je zkorumpovaná a nekvalitní. Premier League, to je můj život."

Přátelské utkání na vyprodaném stadionu v Abuji vyhrál Manchester 2:1. Ale to nejpodstatnější byl fakt, že Nigérijci viděl nejmilovanější ostrovní celek ze všech. „Lidé v Nigérii jsou jednodušší. Fandí tomu, kdo je nejlepší. Proto fandím Manchesteru United," vysvětlovat po zápase další z fandů, Tony Collins.

Jeho oblíbení „Red Devils" společně s Portsmouthem odstartovali zajímavý projekt, který ukazuje Africe ten nejlepší světový fotbal. Cíl je jasný - motivace obyvatel ke sportu, k fotbalu a třeba i k dobrým penězům. „Každý fotbalista odsud chce do Evropy. Tady mají tisíc liber za měsíc - a to když jsou dobří. V Anglii berou tisíc liber třeba i za týden," pověděl jeden z fotbalových funkcionářů Tukur Babangida, šéf mistrovského celku Kanu Pirates.

Začal to BabayaroManchester a Portsmouth táhl. Bylo vyprodáno.

Začátek fanatické posedlosti anglickou ligou se datuje na začátek a průběh 90. let. Fascinace měla dva směry. Prvním byly nepříliš šťastné ekonomické reformy, které oslabily zemi, přičemž v podstatě „zabily" finanční možnosti klubů. Ty tím pádem neměli na kvalitní hráče, v lize navíc bujela (a bují) korupce.

Ten druhý byl pozitivnější - do Premier League přišel první výrazný reprezentant nigérijského fotbalu. Krajní obránce Celestine Babayaro přestoupil v roce 1997 do Chelsea. A dařilo se mu, diváci si jej oblíbili. Otevřel cestu pro další Nigérijce, třeba útočníky Nwanka Kanu či Obafemi Martinse.

Roku 2008 dospělo „anglické šílenství" ve stopadesátimilionové africké zemi až ke zmiňovaným potyčkám mezi fandy Chelsea a Manchesteru. Když vášeň, tak pořádná.

Foto:  ČTK/AP

Další čtení

Česko má ode dneška jednotnou definici domácího násilí, pomůže chránit oběti

Domácí
1. 7. 2025

Policii je ode dneška nutné volat až k nehodám se škodou nad 200.000 korun

Domácí
1. 7. 2025

Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla, chybí metodika

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ