Fotbalisté Neapole přišli kvůli zmanipulování předloňského zápasu v Serii A o dva body. Italský svaz o trestu rozhodl poté, co se bývalý brankář klubu Matteo Gianello přiznal, že se v květnu 2010 pokusil ovlivnit výsledek utkání se Sampdorií.
Disciplinární komise také udělila klubu pokutu 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun). Navíc dostali půlroční zákaz činnosti kapitán Neapole a mladší bratr kapitána mistrů světa z roku 2006 Paolo Cannavaro a obránce Gianluca Grava. Oba údajně ovlivnění zápasu odmítli, pokus o korupci však nenahlásili.
Gianello, hlavní organizátor zmanipulování zápasu, který tehdy Sampdoria v posledním kole vyhrála 1:0 a zajistila si místo v předkole Ligy mistrů, dostal trest na tři roky a tři měsíce.
Neapol po trestu klesla v tabulce italské ligy ze třetího na páté místo a na vedoucí Juventus ztrácí deset bodů. Proti sankcím se však stejně jako trojice distancovaných hráčů velmi pravděpodobně odvolá.
"Klub doplácí na chování bývalého hráče, který navíc v sezoně 2009/10 neodehrál ani minutu. Musíme protestovat, protože jde o nespravedlivý trest," uvedl právník klubu Mattia Grassani. "Zvažujeme, že se budeme se svazem soudit o odškodné, protože tohle poškozuje jméno a hodnotu klubu," dodal.
V rozsáhlé korupční aféře v italském fotbale je Neapol už pátým klubem, kterému byly v sezoně za ovlivňování výsledků odečteny body. Siena přišla o šest bodů, Bergamu byly odebrány dva body a FC Turín se Sampdorií jeden bod.
V rámci skandálu, který vyšetřovatelé nazvali "Poslední sázka", bylo zadrženo přes padesát lidí, mezi nimiž se objevili například záložník Lazia Řím Stefano Mauri a bývalí italští reprezentanti Giuseppe Signori a Cristiano Doni.
Jedním z prvních potrestaných byl trenér Juventusu Antonio Conte, který se nedávno vrátil na lavičku turínského celku po odpykání čtyřměsíčního distancu. Za zamlčení pokusu o korupci během jeho působení v druholigové Sieně v sezoně 2010/11 kouč původně dostal stop na deset měsíců, uspěl však s odvoláním.