Ač celý svět čelí finanční krizi, anglické fotbalové kluby si z ní zrovna těžkou hlavu nedělají. V noci z pondělí na úterý vypršel na britských ostrovech přestupový termín. A účet? V součtu všech přestupů utratily týmy 175 milionů liber, v přepočtu téměř 5,5 miliardy korun. Oproti minulému roku částka narostla o dvacet pět milionů liber.
Největší část z té obrovské sumy vydané na transfery mají na svědomí dva kluby. Manchester City a Tottenham Hottspur. Arabskými šejky dotovaný Manchester utratil za posily více než 50 milionů liber (přes 1,5 miliardy korun); londýnský Tottenham jen o pět milionů liber méně.
ČTĚTE TAKÉ: Divoké tahanice končí. Aršavin nakonec jde do Arsenalu
Podle účetní firmy Deloitte, jež souhrn předložila, jde o rekordní částku během zimního přestupového období v anglické lize.
"Oproti minulým rokům se změnilo hlavně to, že kluby kupují hráče z jiných týmů Premier League, a ne jen z ostatních evropských lig," uvedl zástupce firmy Deloitte Dan Jones.
TOP 5 nejdražších přestupů v Premier Leauge |
Robbie Keane - Liverpool -> Tottenham 19 milionů liber
Jermain Defoe - Portsmouth -> Tottenham 15 milionů liber
Nigel de Jong - Hamburk -> Manchester City 15 milionů liber
Wilson Palacios - Wigan -> Tottenham 14 milionů liber
Andrej Aršavin - Petrohrad -> Arsenal 13,5 milionu liber |
Anglické kluby zaznamenaly v lednu sedm transferů, jejichž částka překročila hranici deseti milionů liber - včetně Rusa Andreje Aršavina, jehož přestup z Petrohradu do Arsenalu bude administrativně dořešen během úterý. Těchto sedm přestupů stálo dohromady 90 milionů liber a tvoří více než polovinu celé částky.
Říká se, že anglická Premier League je nejkvalitnější fotbalová soutěž na světě. Někdo s tím souhlasí, někdo o tom pochybuje. V každém případě bude i nadále nejsledovanější právě kvůli hráčskému zastoupení. Kluby nejvyšší anglické soutěže utratily během ledna víc peněz než v ostatních ligách z takzvané "velké pětky". Kromě Anglie do této společnosti patří ještě Francie, Německo, Itálie a Španělsko.
Přitom většina z klubů Premier League není v dobrém finančním stavu. Až na Manchester City, jehož arabští majitelé zatím přihazují jeden balík peněz za druhým. Úplný opak zažívají například v londýnském West Hamu. Jeho islandští majitelé přišli o téměř celý svůj majetek uložený v islandských bankách a hledají zájemce, který by klub odkoupil.
Podobná situace je i v Newcastlu. Američtí majitelé Liverpoolu se zase koupí klubu zadlužili a teď není jisté, zda budou schopni miliardové úvěry splácet. A dřívější král evropského trhu, londýnská Chelsea v čele s Rusem Abramovičem, už také není tím mocným vladařem a spekuluje se, zda Abramovič klub neprodá.
Možná i proto do Chelsea v zimě nepřišel žádný nový hráč. Až na poslední chvíli se upeklo hostování Portugalce Quaresmy, kterého nechtěli v Interu Milán zapsat na soupisku pro Ligu mistrů.
"Výše přestupních částek je v Premier League oproti ostatním zemím enormně vysoká. Podle mého názoru by se měly kluby velmi rychle zamyslet nad tím, jak chtějí fungovat v dalších letech. Teď to tak možná nevypadá, ale v budoucnu by to mohlo ovlivnit celou ligu," uvedl expert na sportovní management z firmy Deloitte Paul Rawnsley.
Foto: archiv