V jihoněmeckém Hoffenheimu se toho moc neděje. Žije tam tisíc obyvatel, kteří dodržují pravidelné stereotypy. Jdou do práce, občas na pivo, na procházku, mluví na náměstí o ostatních obyvatelích, protože se všichni navzájem znají... Nic zajímavého. Jenže mezi tyhle "nuzáky" patří i člověk, který se jmenuje Dietmar Hopp. Miliardář, jenž z Hoffenheimu udělal mužstvo fotbalové bundesligy. Takové "německé Blšany."
Hopp je celosvětově známý boháč. Spoluzakladatel obrovité počítačové firmy SAP, která je jedním z lídrů softwarového trhu, patří mezi respektované zbohatlíky. Řadí se mezi sedm set nejbohatších lidí světa, které v prestižním žebříčku pravidelně zvěřejňuje časopis Forbes.
Liga mistrů? Proč ne
Kromě záliby ve vydělávání peněz charakterizuje Hoppa také koníček utrácet. A utrácet zvláštně a specificky. Rozhodl se z místa svého bydliště, oné šedivě nudné vísky na jihu Německa, udělat tým, který si jednou zahraje i samotnou Ligu mistrů.
Hoffenheim je bundesligovým nováčkem, před víkendovým druhým kolem dokonce nejvyšší německou soutěž vedl. Sice po jednom odehraném zápase, ale co - prostě ji vedl. V Chotěbuzi vyhrál 3:0, ohromil útočnou hrou a kombinační chutí. Německé Blšany definitivně zapluly po bok klubů z velkých měst.
Hoffenheim se netěší přílišné přízni soupeřových fanoušků. Stejně jako ve své době blšanský zázrak (maličká fotbalová víska živená špinavými penězi bývalého předsedy svazu Františka Chvalovského).
Důvod všeobecné německé nenávisti je jasný - Hoffenheim zničehonic vyrostl v ligovou květinku díky neoblíbenému umělému hnojivu - euromilionům jednoho mecenáše. Pro většinu Německa je to jen tým, kterému kouká sláma z bot. Tým nedůstojný bundesligy. "Proto nebudu jezdit na venkovní zápasy. Bojím se zloby a závisti," deklaroval již před sezonou Hopp - ten, co za všechno může.
V Hoffenheimu už staví zámožný miliardář supermoderní třicetitisícový stadion. Scházet se na něm budou obyvatelé všech okolních vesnic a městeček. Zatím hraje tým v blízkém Manheimu a zájem je, kupodivu, masový.
"Máme čtrnáct tisíc prodaných permanentek. V regionu jsme oblíbení. Narozdíl od zbytku Německa," řekl agentuře Reuters Hopp, jenž sype peníze do klubu od roku 1989, kdy jej koupil.
Od té doby putoval Hoffenheim sedm soutěží vzhůru, až skončil v bundeslize. "Teď chceme stabilizovat tým a později uvidíme. Nebráníme se zajímavým cílům," naznačuje pohárovou chuť renomovaný trenér Ralf Ragnick, jenž před Hoffenheimem trénoval třeba Schalke.
Stabilizuje se?
Na rozdíl od Blšan, kde došly peníze vinou uvržení provařeného mocipána Františka Chvalovského za katr, je Hoffenheim díky Hoppově finanční čistotě a bezednosti jeho konta, na dobré cestě proměnit se z vesnického zázraku na skutečně silný německý klub.
A už to nebudou "německé Blšany", ale "německá Chelsea".
Foto: Reuters