Fotbaloví mohykáni
OBRAZEM: Změnit klub? Neexistuje. Fotbalisté věrní až za hrob
15.12.2012 05:30 Původní zpráva
Zůstat celý život věrný jednomu klubu se v posledních letech moc nenosí. Milionové obchody ve fotbale každoročně přináší přestupové bomby, kdy největší "srdcaři" opouští svůj klub kvůli touze po lepších finančních podmínkách či renomovanějším angažmá. Přesto se i dnes najdou výjimky.
Nedá se však očekávat, že někdo v blízké době překoná pětadvacet let trvající loajálnost Paula Maldiniho k týmu AC Milán. Italský obránce, jehož otec taktéž oblékal červenočerný trikot, skončil s fotbalem v roce 2009. Od roku 1984 odehrál za milánský klub neuvěřitelných 647 zápasů. Jako poctu nesmí nikdo v klubu oblékat dres s číslem 3. Existuje pouze jediná výjimka. Tento dres bude moct oblékat pouze jeho syn, který své geny nezapřel a už v mladém věku ukazuje svůj fotbalový potenciál.
O pouhé dva roky za Maldinim zaostává záložník Manchesteru United Ryan Giggs. Velšský záložník působí na stadionu Old Trafford už dlouhých 23 let a nadále sbírá cenné trofeje. V Manchesteru si ale na věrnost potrpí. Devatenáctou sezonu v dresu Rudých ďáblů zažívá Paul Scholes, který taktéž reprezentuje zlatou generaci tohoto týmu. V klubu začínali jako mladíci s Davidem Beckhamem či Garym Nevillem, který loni ukončil kariéru po devatenácti letech věrnosti tomuto týmu ze severozápadní Anglie.
Podobné uznání, jaké si zasloužili v Manchesteru Giggs a Scholes, zažívají v italském AS Řím Francesco Totti a Daniele De Rossi. Šestatřicetiletý Totti zažívá letos pod českým trenérem Zdeňkem Zemanem už svou dvacátou sezonu a rozhodně nepůsobí dojmem, že by se v blízké době chystal s fotbalem skončit. Devětadvacetiletý střední záložník De Rossi působí v klubu už od roku 2001 a je miláčkem římských tribun. Pokud se umravní ve svém vztahu s českým trenérem, mohl by časem dosáhnout stejných milníků, jako jeho kolega z útoku Totti.
Stadion Anfield Road se stal doslova domovem pro Jamieho Carraghera a Stevena Gerrarda. Obránce Carragher už v Liverpoolu tmelí zadní řady dlouhých šestnáct let, největší oblíbenec domácích příznivců Steven Gerrard za ním o dva roky zaostává. Nabídky jiných klubů však oba svorně odmítají. Liverpool je místo, kde chtějí zakončit svou fotbalovou kariéru.
Na odchovance si potrpí také v Barceloně. Vždyť nedávno nastoupila za katalánský velkoklub v jednu chvíli celá jedenáctka fotbalistů, kteří vzešli z místní slavné akademie La Masia. Zde fotbalově vyrostly takové hvězdy jako Xavi Hernandéz (14 let v klubu), Carles Puyol (13 let), Andrés Iniesta (10 let) či brankář Víctor Valdés (10 let). Kromě Barcelony oblékla tato čtveřice pouze jeden jiný dres, trikot španělské reprezentace.
Stejné pravidlo však neplatí v Realu Madrid. Bílý balet své hlavní hvězdy často mění a nestává se často, že by odchovanec dostal dlouholetou šanci a setrval v klubu po více než jednu dekádu. Výjimkou byl do roku 2010 Raúl Gonzáles, který v útoku Realu vydržel dlouhých šestnáct let. Poté ale změnil angažmá, prošel německým Schalke 04 a kariéru dohrává v katarském Al Saddu. Přiblížit by se mu tak mohl pouze brankář Iker Casillas. Jednatřicetiletá opora Realu působí v týmu už třináct let a je stále neotřesitelnou jedničkou.
Existují podobné případy i v Česku? Ano, minimálně jeden. Dlouhých devatenáct let totiž strávil v dresu severočeských Teplic záložník Pavel Verbíř. V dospělých kategoriích neoblékl jiný dres. Čtyřicetiletý fotbalista ukončil před rokem kariéru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.