Kontroverzní kouč
Poučený fašista Di Canio: Minulost nebudu řešit, rozhodují činy
02.04.2013 16:15 Původní zpráva
Britský tisk nebude mít minimálně do konce fotbalové sezony o atraktivní fotbalové téma nouzi. Do Premier League totiž pronikl známý fotbalový italský bouřlivák Paolo Di Canio. Hlavní důvod? Neskrývaný obdiv k fašistickému italskému diktátorovi Benitu Mussolinimu. "Už na to nebudu odpovídat," dušuje se Di Canio, který nejen na severu Anglie způsobil fotbalový poprask.
Jeho úspěchy na trávníku i v roli fotbalového trenéra často zmizí ve stínu jeho nesmrtelného prohlášení. "Jsem fašista, ne rasista," přiznal otevřeně v roce 2005 a nedlouho poté vyslal podezřelou zdravici fanouškům jeho Lazia Řím na oslavu svého gólu do sítě městského rivala. Fotka hajlujícího Di Cania během chvíle obletěla fotbalový svět. "Římský pozdrav je součástí historie, a když ho chceme trestat, musíte z Říma odstranit pár soch," prohlašoval bezelstně.
Jedno však někdejšímu útočníkovi, který prošel dresy několika předních italských týmů, upřít nelze. Během necelých dvou let na lavičce týmu Swindon Town si získal jak přízeň fanoušků, tak i hráčů. S nimi oslavil i postup do třetí nejvyšší anglické ligy, ač to klub z jihu Anglie stálo i mírný odliv sponzorů.
Místopředseda rezignoval
To ale bývalému hráče Lazia, Juventusu, Milánu, Celticu Glasgow či West Hamu United nezabránilo v kariérním růstu. Po neshodách s méně ambiciózním vedením Swindonu zdejší klub opustil a nyní zakotvil v prvoligovém Sunderlandu. Příchod kontroverzního trenéra brzy rozčeřil vody i na "Stadionu světla". Klub nedlouho poté opustil místopředseda klubu David Miliband, někdejší britský ministr zahraničí.
"Je to zklamání, že se někdo snaží angažování nového kouče proměnit v politický cirkus," posteskla si v klubovém prohlášení výkonná ředitelka Margaret Byrneová. "Každý, kdo se s ním osobně setkal, stejně jako my předtím, než jsme ho angažovali, by věděl, že je to čestný a zásadový muž," myslí si Byrneová.
Ta do italského trenéra vkládá velkou důvěru. Smlouvou na dva a půl roku si slibuje zejména letošní bezproblémové setrvání v nejvyšší lize. "Paolo je novou výzvou nadšený a nemůže se dočkat řízení týmu. Naše šance na úspěch se s ním na lavičce výrazně zvýšily," tvrdí výkonná ředitelka.
Di Canio: Je to směšné a ubohé
Samotný Di Canio se ke svému přiznání k oblibě fašistické ideologie nechtěl ve svém novém angažmá vracet, nic nepotvrdil ani nevyvrátil. "Nemám zapotřebí již více odpovídat na tuto otázku. Mluví za mě můj život, takže není třeba se k tomuto tématu navracet. Je to jen směšné a ubohé," uvedl na první tiskové konferenci v Sunderlandu Di Canio, který ve své autobiografii odsoudil rasismus s tím, že v Anglii k jeho největším kamarádům patřili právě hráči tmavé pleti.
"S nikým nemám problém, diskuse o rasismu jsou naprosto hloupé. Pokud jsem někomu svým vyjádřením ublížil, tak se mu omlouvám. Nemohu ale každé dva týdny či měsíce odpovídat stále na tu samou otázku. Jsem součástí fotbalového klubu, ne parlamentu. Nejsem žádný politik a budu hovořit pouze o fotbalu," odmítl rázně pitvání se v jeho pikantní minulosti.
Sunderland je na fašisty alergický
Ani toto prohlášení však neobměkčilo ředitele organizace Fotbal proti rasismu v Evropě. Piara Powar prohlásil, že angažování Di Cania odstartovalo znepokojivé období. "V období nárůstu netolerance přijde do Premier League kouč, který se nechce vzdát svých fašistických názorů... Ve sportu není místo pro někoho, kdo říká, že je fašista a obdivuje Mussoliniho," citoval Powar list The Independent.
Mnozí Di Caniovo angažování považují jako urážku vzhledem k faktu, že Sunderland byl během druhé světové války silně bombardován nacistickým vojskem. Myslí si to i profesor Bob Hudson, lektor místní Durhamské univerzity a velký fanoušek Sunderlandu. Ten se prý na stadionu po dobu Italova angažmá neobjeví.
"Tři stovky lidí byly zavražděny fašisty během bombardování tohoto města, tisíce místních mužů bylo zabito při boji proti fašismu v Evropě. Jeho angažmá je prostě udivující," kroutil hlavou místní lektor. Mladší naštvaní lidé se zase sdružují na facebookové stránce "Sunderland Against Fascist Di Canio (Sunderland proti fašistovi Di Caniovi)", se kterou už souhlasí téměř čtyři tisíce uživatelů. Nejsou navíc jistě poslední.
"Dříve jsem řekl hodně slov a lidé si vybrali jen ty, které chtěli slyšet. Nechápu, kde je problém. Jsem manažer, normální člověk, rodinný typ," dušuje se Di Canio. "Občas vám uletí nějaká slova, v životě se ale počítají fakta. Záleží na tom, jací jste, co děláte a co jste dokázali," tvrdí. Najde si alespoň touto cestou klíč do přízně obyvatel Sunderlandu?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.