Fotbalovému fanouškovi začínají tradiční disputace s ženským oponentem. Místo procházek, výletů, či snad prožívání víkendového odpoledne u nějaké hezké pohádky, zase bude sobecký milovník míče poslouchat: „Trávíš více času s Rooneym než se mnou." O víkendu začíná anglická Premier League.
Letos bude jiná. Bez svého krále. Nagelovaná hlava portugalského čaroděje Cristiana Ronalda se rozhodla marketingově využít své umění, nejlepší hráč světa odešel do obchodně „otevřenějšího" Realu Madrid.
Trenér Manchesteru United Alex Ferguson je totiž znám svým odporem ke komerčně individuálním akcím svých svěřenců. A to byl dle anglických médií hlavní důvod Ronaldova odchodu. Rozšířit „sebe sama".
ČTĚTE TAKÉ: Petr Čech: Šejkové? Mohou si nakupovat jak chtějí, ale...
United se bez svého srdce, jež bilo i ve chvílích, kdy ostatní orgány paběrkovaly, najednou zdají slabší, zranitelnější. „Nesmysl. My nepotřebujeme nakupovat," odmítá útočník Wayne Rooney. „Když pan Ferguson cítí, že není potřeba mega nákupů, má pravdu. Vždyť máme tým dlouho pohromadě, silnou obranu, vyhráli jsme ligu třikrát za sebou. Real nebo Manchester City potřebují utrácet. My ne," říká v rozhovoru pro stanici BBC.
Ano, to nekonečně propírané City - šejkové utratili letos za posily 100 milionů liber, United jen 19 milionů. Celkově nalili chlapíci z Emirátů do Citizens za necelý rok 300 milionů liber (asi 7 miliard korun). A letošní posily stojí za to: útočné hvězdy Emanuel Adebayor, Carlos Tévez, Roque Santa Cruz, záložník Gareth Barry, obránce Kolo Touré...
„I proto už je konec Big Four," říká Dider Drogba, útočník Chelsea. Vedle jeho týmu patří do čtyřky velikánů United, Liverpool a Arsenal. „Letos bude v Premier League Big Six, špička se rozšíří," myslí si Drogba, jenž vedle City vyzdvihuje i tradičně silný Everton.
Steven Gerrard, hvězda Liverpoolu, dokonce říká: „Když půjde vše podle plánů, může Manchester City vyhrát titul."
Abramovičovo hubnutí
V Anglii se celkově změnily ekonomické poměry. Kromě pokračování arabské expanze přichází i peněžní vystřízlivění. Majitel Chelsea Roman Abramovič přišel vinou všeobecné finanční krize o miliony liber, i proto pozastavil nevyčerpatelnou fontánu finančních injekcí pro Chelsea. Koupil jen Jurije Žirkova z CSKA Moskva za 19 milionů liber (576 milionů korun), jinak nikoho výrazného, tedy i nikoho drahého. Byť co není, může být: Chelsea v posledních dnech hodila laso francouzské hvězdě Bayernu Mnichov Francku Ribérymu. Cena? V přepočtu 1,2 milirady korun.
Do ještě většího bláta zapadl Liverpool, jehož američtí majitelé Tom Hicks a George Gillett mají stále problémy s „přeúvěrováním" klubu. Půjčují si na splácení jiných půjček, každou chvíli se pak objeví zpráva, že Reds jsou na prodej. Tu má zájem arabský šejk, tu nigérijští podnikatelé..
Američané z důvodu finanční tísně prodali do Realu Madrid klíčového středopolaře Xabiho Alonsa (spekuluje se o částce 28 milionů liber, asi 774 milionů korun). A nepřivedli náhradu. I proto se Liverpoolu moc nevěří.
Stejně jako Arsenalu. Gunners sice nemají finanční problémy, ale stále se drží konzervativní normy utrácet co nejméně. A tak zatímco v kolonce „odchody" bolí fanoušky ztráta útočného esa Emanuela Adebayora, v informacích o příchodech je jen jméno nizozemského stopera Tomase Vermaelena. A do toho se zase zranil Tomáš Rosický, asi největší „posila" léta...
Jenže všechny předpoklady se mohou obrátit naruby. Anglický fotbal je jedinečný ve své kvalitativní podstatě, navíc Premier League je vyrovnanější a vyrovnanější.
Připravte se na dlouhé víkendy s Rooneym. A Gerrardem, Čechem, Fabregasem, Adebayorem... Je jich tolik!
Foto: Reuters