Rekordní léto! Kluby utratily stejně jako Česko za Temelín

14. 9. 2017 06:30
Brazilec Neymar, nejdražší posila v přestupové historii.
Brazilec Neymar, nejdražší posila v přestupové historii.

Kde se ty částky asi zastaví? Takovou otázku si kladou fotbaloví fanoušci po letošním přestupovém období, ve kterém zaplatil francouzský klub Paris Saint-Germain (PSG) za Brazilce Neymara v přepočtu téměř šest miliard korun. Za takovou cenu by Česká republika mohla opravit téměř polovinu dálnice D1. S celkovou částkou utracenou v přestupech za hráče však jde o zanedbatelnou sumu.

Podle informací Mezinárodní fotbalové federace FIFA utratily kluby na přestupech 4,71 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 102,6 miliardy korun. Že si nedokážete tolik peněz ani představit? Není divu. Za podobnou cenu totiž Česká republika postavila v roce 2002 celou jadernou elektrárnu Temelín.

Osmdesát miliard korun má na svědomí pětice nejsilnějších lig, ve které proběhlo 1608 přestupů. Kdyby šly všechny peníze do české kasy, stačilo by to na pokrytí celého schodku v rozpočtu a ještě by zbylo 20 miliard k dobru.

Mladíček Mbappé se příští rok stane druhou nejdražší posilou v historii.Hattrick v žebříčku utrácení za posily získal Manchester City, který ostatním klubům vyplatil přes šest a půl miliardy korun. PSG na tento triumf nestačil ani rekordní přestup Neymara.

Příští rok to klubu z Paříže už možná vyjde, protože si pojistil nadějného mladíčka Mbappého z Monaka. Ten bude v Paříži rok hostovat a příští letní přestupové období se uskuteční druhý nejdražší přestup v historii. Monako dostane 4,7 miliardy korun. Za takovou cenu by si kdokoliv mohl pořídit zhruba 23 vozů formule 1.

Jedině španělská liga zůstala z elitních soutěží v plusových číslech. Za posily utratila 14 a půl miliardy korun, zatímco na prodejích inkasovala téměř 18 miliard. Velký podíl má na tom samozřejmě prodej Neymara z Barcelony, ale na Pyrenejském poloostrově by se zbytek světa mohl inspirovat, jak se to dělá.

I česká liga si letos připsala rekordní posilu. Sparta totiž do svého kádru přivedla Tala Ben Haima za 76 milionů korun. V porovnání s ostatními ligami však jde jen o drobné. Co na tom, že za podobnou částku by mohl stát odkoupit celé OKD.

Každým rokem se přestupové částky zvyšují a fanoušci si ťukají na čelo, kdo takové sumy vymýšlí a kolik budou kluby ochotny platit za hráče, který se může kdykoliv vážně zranit a ukončit kariéru. Kdoví. Třeba se jednou dočkáme dne, kdy bude závěrečná suma přestupového období stejně vysoká, jako je státní rozpočet České republiky.

Pořadí lig, které během léta 2017 utratily za posily nejvíce (v milionech eur):

Liga Země Výdaje
Premier League Anglie 1591
Serie A Itálie 899,5
Ligue 1 Francie 681
Bundesliga Německo 621,8
La Liga Španělsko 559

Pořadí klubů, které během léta 2017 utratily za posily nejvíce (v milionech eur):

Manchester City Anglie 244
PSG Francie 238
Chelsea Anglie 203
AC Milán Itálie 194
Barcelona Španělsko 192
Manchester United Anglie 164
Everton Anglie 158
Juventus Itálie 149
Bayern Mnichov Německo 103

Autor: - jpu - Foto: ČTK , Liewig Christian/ABACA

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ