Rozhodčí se snažil komunikovat s fanoušky. Nevyšlo to

13. 8. 2015 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Švédský rozhodčí s mezinárodními zkušenostmi Mohammed Al-Hakim chtěl způsobit ve fotbalovém světě nevídanou revoluci. Založil si oficiální profil na facebooku a vyzval fanoušky k diskuzi. Cílem jeho aktivity byla pravidlová osvěta a snaha o přiblížení nepopulární profese veřejnosti. "Věřím v otevřenou debatu," tvrdil po spuštění projektu.

Třicetiletý sudí, jenž nedávno vstoupil i na mezinárodní scénu, začal zostra. V jednom z prvních příspěvků se přiznal k chybě v zápase s Norrköpingu a AIK Stockholm, v němž správně neposoudil situaci v pokutovém území a neodpískal penaltu, která podle Hakimových slov prostě byla. Jeho vizí bylo přijmout zodpovědnost za své pochybení a vysvětlit fanouškům, proč se tak stalo.

"Měl jsem za tohle dostat trest. Tečka. Celou situaci jsem viděl posléze ještě jednou v televizi z mnoha úhlů pohledu a chyboval jsem. Ne vždy budu mít pravdu, pískání je o minimalizaci chyb a musím se z toho poučit," uvedl například na svém profilu. "Měl jsem málo času na rozhodnutí a horší výhled. Na vše byl jen zlomek sekundy," dodal s tím, že měl stát lépe.

Jaké jsou jeho záměry?

"Chci pro naši profesi získat u lidí větší pochopení, že jsme také jen lidi. Ukázat fotbal tak, jak ho vidíme my," vysvětloval mladý sudí svůj počin. "Současně se snažím získat další adepty pro pískání," přiznal Al-Hakim, který si pro tento projekt vyžádal souhlas i švédské komise rozhodčích.

Tendence v Evropě jsou přitom úplně opačné. Ve většině soutěží panuje zákaz vyjadřování se k rozhodčím v den zápasu, aby se utlumily emoce. Veřejnost by přitom uvítala, aby si rozhodčí mohl svá rozhodnutí zdůvodnit.

Hakim také poukazuje na těžkou úlohu v rozhodování, protože arbitr je stále jen člověk a všudypřítomná technika může často ukázat i věci, které nemohl vidět. Proto chtěl svůj pohled přiblížit fanouškům. Za cíl si dal také to, že alespoň trochu přispěje k polidštění role rozhodčího. 

Výsledky projektu

Jeho iniciativa měla velkou odezvu ve fotbalovém světě a bohatě o ní informovala světová média. Tolik pochopení už pro tento projekt neměli například z jiných zemí. "Nemůžeme zakázat naším sudím si zřizovat profily na sociálních sítích a takto komunikovat s příznivci, ale nedoporučujeme jim to," zaznělo třeba z Anglie.

Švédský talent mezi rozhodčími dal diskutujícím jen jedinou podmínku. "Chovejte se zde slušně a šance na úspěch tohohle experimentu se rapidně zvýší," vyzval mimo jiné Hakim, který takto otevřeně šel s kůží na trh.

"Mám spoustu pozitivních ohlasů. Samozřejmě se tam najdou i nějaké negativní, ale většina mě podporuje. Je to na zkoušku," dodal s dobrým úmyslem mladý rozhodčí, který za krátkou dobu trvání svého profilu nastřádal přes šest tisíc přívrženců.

Po velké vlně medializace převážně v Anglii, kde jeho myšlenky šířila zdejší média, je ovšem situace jiná. Facebookovský profil již neexistuje a to pravděpodobně značí neúspěch experimentu.

Autor: - mar -Foto: ČTK/Adámek Ladislav

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
10. 7. 2025

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ