Rozhodčí se snažil komunikovat s fanoušky. Nevyšlo to

13. 8. 2015 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Švédský rozhodčí s mezinárodními zkušenostmi Mohammed Al-Hakim chtěl způsobit ve fotbalovém světě nevídanou revoluci. Založil si oficiální profil na facebooku a vyzval fanoušky k diskuzi. Cílem jeho aktivity byla pravidlová osvěta a snaha o přiblížení nepopulární profese veřejnosti. "Věřím v otevřenou debatu," tvrdil po spuštění projektu.

Třicetiletý sudí, jenž nedávno vstoupil i na mezinárodní scénu, začal zostra. V jednom z prvních příspěvků se přiznal k chybě v zápase s Norrköpingu a AIK Stockholm, v němž správně neposoudil situaci v pokutovém území a neodpískal penaltu, která podle Hakimových slov prostě byla. Jeho vizí bylo přijmout zodpovědnost za své pochybení a vysvětlit fanouškům, proč se tak stalo.

"Měl jsem za tohle dostat trest. Tečka. Celou situaci jsem viděl posléze ještě jednou v televizi z mnoha úhlů pohledu a chyboval jsem. Ne vždy budu mít pravdu, pískání je o minimalizaci chyb a musím se z toho poučit," uvedl například na svém profilu. "Měl jsem málo času na rozhodnutí a horší výhled. Na vše byl jen zlomek sekundy," dodal s tím, že měl stát lépe.

Jaké jsou jeho záměry?

"Chci pro naši profesi získat u lidí větší pochopení, že jsme také jen lidi. Ukázat fotbal tak, jak ho vidíme my," vysvětloval mladý sudí svůj počin. "Současně se snažím získat další adepty pro pískání," přiznal Al-Hakim, který si pro tento projekt vyžádal souhlas i švédské komise rozhodčích.

Tendence v Evropě jsou přitom úplně opačné. Ve většině soutěží panuje zákaz vyjadřování se k rozhodčím v den zápasu, aby se utlumily emoce. Veřejnost by přitom uvítala, aby si rozhodčí mohl svá rozhodnutí zdůvodnit.

Hakim také poukazuje na těžkou úlohu v rozhodování, protože arbitr je stále jen člověk a všudypřítomná technika může často ukázat i věci, které nemohl vidět. Proto chtěl svůj pohled přiblížit fanouškům. Za cíl si dal také to, že alespoň trochu přispěje k polidštění role rozhodčího. 

Výsledky projektu

Jeho iniciativa měla velkou odezvu ve fotbalovém světě a bohatě o ní informovala světová média. Tolik pochopení už pro tento projekt neměli například z jiných zemí. "Nemůžeme zakázat naším sudím si zřizovat profily na sociálních sítích a takto komunikovat s příznivci, ale nedoporučujeme jim to," zaznělo třeba z Anglie.

Švédský talent mezi rozhodčími dal diskutujícím jen jedinou podmínku. "Chovejte se zde slušně a šance na úspěch tohohle experimentu se rapidně zvýší," vyzval mimo jiné Hakim, který takto otevřeně šel s kůží na trh.

"Mám spoustu pozitivních ohlasů. Samozřejmě se tam najdou i nějaké negativní, ale většina mě podporuje. Je to na zkoušku," dodal s dobrým úmyslem mladý rozhodčí, který za krátkou dobu trvání svého profilu nastřádal přes šest tisíc přívrženců.

Po velké vlně medializace převážně v Anglii, kde jeho myšlenky šířila zdejší média, je ovšem situace jiná. Facebookovský profil již neexistuje a to pravděpodobně značí neúspěch experimentu.

Autor: - mar -Foto: ČTK/Adámek Ladislav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ