Fotbal
Šéf Dortmundu: Zdražit vstupné? Ne. Anglický fotbal ztratil duši
04.12.2012 06:00 Původní zpráva
Téměř bezedný zdroj peněz nemusí být ještě recept na úspěch. Zářným příkladem je tomu německý celek Borussie Dortmund, který v Lize mistrů zastínil bohatý Manchester City. "Anglický fotbal ztratil svou duši," rýpl si do úterního soupeře svého týmu šéf Borussie Hans-Joachim Watzke.
Kontrast mezi oběma soupeři je viditelný téměř na všech frontách. Zatímco Borussia byla ještě před několika lety na hranici bankrotu, finance nejsou pro bohatého šejka vlastnícího Manchester City žádný problém.
Vše má ale podstatný háček. Zatímco tým z Dortmundu na svém Vestfálském stadionu, jenž pojme více než 80 tisíc diváků, hlásí téměř každý zápas vyprodáno, plné hlediště je pro tým z Manchesteru svátek. Méně bohatý německý celek vyhrává i na sportovním poli. Postoupí z prvního místa letošní nejtěžší skupiny Ligy mistrů a na rozdíl od movitých Citizens si milionářskou soutěž zahraje i na jaře.
Vášeň pro fotbal je podle šéfa Borussie Hanse-Joachima Watzkeho to, co Manchester City a mnoho dalších anglických klubů postrádá. Bohaté šejky a majitele z cizích zemí příliš neuznává. Bezhlavé pumpování peněz do fotbalu není jeho styl. V Německu navíc existuje pravidlo přikazující klubům, že tým nesmí z více než 50 procent vlastnit zahraniční majitel. Přesto v Bundeslize existují tři výjimky (Bayer Leverkusen, Hoffenheim a Wolfsburg).
Fotbalový romantik
"Jsem tak trochu romantik. V Anglii něco podobného není možné. I Liverpool vlastní Američané. Německo je v tomto ohledu mnohem romantičtější. Když je tu nějaký klub, diváci chtějí cítit, že je to německý klub a ne tým z Kataru nebo Abú Dhabí," nechal se slyšet Watzke. "Chelsea vyhrála Ligu mistrů, co se ale stane, až tým přestane podporovat Roman Abramovič?"
Šéf klubu přiznal, že by mohl ročně vydělávat mnohem víc peněz. "Řešíme to před každou sezonou. Mohli bychom vydělat zhruba o pět milionů víc, kdybychom místa na stání předělali na místa k sezení," poukázal.
"Proč bychom to ale dělali?" ptá se sám sebe Watzke. "Přišli bychom tím o mladé fanoušky. Ti si drahé vstupenky nemohou dovolit," řekl listu The Guardian. "To v Anglii je fotbal daleko dražší. Majitelé z něj udělali mnohem větší byznys," uvedl před úterním duelem proti Manchesteru City. "Snažíme se vše dělat vlastní cestou," dodal.
Tradice je základ
Politika jejich úterního rivala prostě není jeho šálek čaje. "U nás se fanoušci cítí součástí klubu. Když je vezmete pouze jako své zákazníky, přijdete o ně," prozradil své tajemství na úspěch Watzke. "U nás v Německu je důležitá tradice, každý tu chce mít svůj klub za vlastní. Když lidé přicházejí na stadion, je to pro ně jako rodinná návštěva," popsal německou náturu.
"I v Anglii ale bývaly časy, kdy pouto mezi klubem a fanouškem bylo opravdu silné," řekl Watzke, jemuž v minulosti nikdo nevěřil, že se s předními kluby může Borussia vůbec měřit. "Vždyť oni mají tolik financí," říkali mu prý nedávno.
S Realem Madrid přitom Dortmund kromě remízy vybojoval i cennou výhru, se City zatím pouze jednou remizoval. Vybojuje ve skupině smrti i v posledním duelu další cenný skalp?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.