Jsou bohatí a hýbou evropským i světovým fotbalem. Hráči, trenéři a generální manažeři je musí poslouchat na slovo. Zároveň často stojí v pozadí a jsou neradi terčem mediálních skandálů, i když občas se mezi nimi najdou ti, kteří o pozornost stojí a mají tendenci být v centru dění takřka pořád. Kdo jsou majitelé nejlepších anglických klubů?
Arsenal Londýn
Majoritním vlastníkem nejslavnějšího londýnského klubu je Kroenke Sports Enterprises UK, která patří Stanu Kroenkemu. Nenápadný a nesmělý milionář je aktuálně 55. nejbohatší Američan. Kroenke je velkým sportovním fanouškem, což potvrzuje, že kromě Arsenalu vlastní podíl v klubu amerického fotbalu LA Rams a týmu Colorado Rapids, který hraje nejvyšší americkou fotbalovou ligu. Třetinovým vlastníkem Gunners je ruský komunikační magnát, který se hodně proslavil jako jeden z prvních investorů Facebooku.
Chelsea FC
Asi nejznámější tvář mezi vlastníky fotbalových klubů je Roman Abramovič. Jeden z nejbohatších lidí na světě vládne na Stamford Bridge pevnou rukou od roku 2003. Zpočátku měl ruský magnát ve fotbalovém světě mnoho problémů a byl znám pro to, že ač kopané příliš nerozuměl, rád se do vedení Cheslsea pletl. To již ale neplatí, z Abramoviče se stal uznávaný majitel. Již v roce 1999 byl bohatý Rus zvolen do veřejné funkce v izolované oblasti Čukotka. V roce 2005 pak vstoupil do druhého funkčního období.
Manchester United
Malcom Glazer je majoritním vlastníkem Red Football LLC, která vlastní Manchester United. Glazer se ujal Red Devils v roce 2005 navzdory tomu, že se říká, že Old Trafford, kde United hrají, nikdy nenavštívil. I v minulosti se Glazer věnoval sportu, když v roce 1995 koupil tým Tampa Bay Buccaneers. V roce 2006 postihla Malcolma mrtvice a od té doby se na chodu klubu podílí jeho dva synové Joel a Avram, přestože každý ze šesti Glazerových dětí drží stejný podíl. Deseti procenty vstoupili United na burzu v New Yorku.
Liverpool FC
Společnost Fenway Sports Group převzala kontrolu nad Liverpoolem od Toma Hickse a George Gilleta, kteří byli často označování jako katastrofa pro Anfield Road. Kromě Liverpoolu vlastní firma i jeden z nejslavnějších baseballových týmů Boston Red Sox a je označována za jednoho z nejsofistikovanějších hráčů na sportovním trhu. O její zkušenosti a kvalitě hovoří i nedávné prohlášení, ve kterém společnost uvedla, že musela nedávno odmítnout nabídky několika klubů, aby byly zahrnuty do jejího portfolia.
Manchester City
Mateřská společnost City Football Group Limited je z většiny vlastněna Šejkem Mansourem. Místopředseda vlády Spojených Arabských Emirátů vstoupil se svým gigantickým jměním na Etihad Stadium v roce 2008 a od té doby se tam dějí věci. Klub dokázal ovládnout Premier League a jediné, co mu chybí je titul z milionářské Ligy mistrů. Mansour ale dělá vše pro to, aby se i to změnilo. Notorické investování horentních částek do posil si Šejk může dovolit. Jeho jmění je odhadováno na necelých 600 miliard korun. V loňském roce navíc prodal 13% podíl v klubu čínský investorům za osm miliard korun, tedy částku, za kterou před osmi lety koupil celý klub.
Leicester City
Překvapivý vítěz loňského ročníku Premiere League patří jediné rodinné společnosti - King Power International Company LTD, kterou vlastní thajská rodina Srivaddhanaprabha. Největší jednapadesátiprocentní podíl vlastní Vichai Srivaddhanaprabha. Tak jako je Kroenke z Arsenalu stydlivým tajnůstkářem, je Vichai rodinou loutkou, která se ukazuje, kde může. Jako majitel klubu se objevil na titulní straně klubového programu před úvodním zápasem Ligy mistrů. Další z jeho proslulých akcí bylo přistání s vrtulníkem přímo uprostřed stadionu. Thajská rodina je známá pro svou štědrost. Koblihy a pivo zdarma pro fanoušky na stadionu už patří k zápasové rutině, každý z hráčů dostal od klubu vlastní BMV a bohatí Thajci věnovali 2 miliony liber na stavbu nemocnice v Leicesteru.