<span>Zvláštní tým</span> Turků dobývá Berlín. Bez stadionu, bez šíbrů

20. 9. 2008 12:30
Fotbalisté Türkiyemsporu Berlín po vítězném utkání.
Fotbalisté Türkiyemsporu Berlín po vítězném utkání.

Fotbalisté Türkiyemsporu Berlín po vítězném utkání.Německé hlavní město vyprodukovalo za poslední století hodně slavných klubů. V současnosti nejsilnější Hertha bojuje v první bundeslize, Union živoří v lize třetí - a hned za nimi se o slovo hlásí směsice naturalizovaných Turků, Türkiyemspor Berlín. Bez vlastního stadionu, bez tréninkového hřiště, bez funkcionářů, bez profesionálních smluv. Přesto výsledkově vyčnívají i nad rezervou Herthy, doslova naditou hýčkanými mladíky.

"Je to vážně hodně zvláštní klub. Už proto, že pochází ze zcela jiných kulturních a sociálních vrstev než zbytek německých klubů. A je to na něm poznat," řekl rádiu Deutsche Welle kouč Uwe Erkenbrecher, jediný zaměstnanec spolku Turků.

Klub má jen drobné sponzory a většina rozpočtu padne na pronájem berlínského Jahnova stadionu, cestování a další režii. Fotbalisté dostávají za zápasy jen minimální odměny, a tak Hráči Türkiyemsporu Berlín nastupují k zápasu.může valná většina z nich trénovat až po práci. Asistenta zase německému kouči dělá turecký student pedagogické fakulty.

Turci z Türkiyemsporu by mohli závidět podmínky i leckterému týmu v českých divizích, přesto se v profesionální soutěži rozhodně neztrácejí. Po pátém kole jsou v severní skupině regionální ligy třináctí, o skóre před rezervou Herthy Berlín, navíc s jedním zápasem k dobru.

Svůj klub mají v Berlíně také Židé a Chorvati

První sezonu odehrál celek tureckých emigrantů v roce 1983. Současný název získal klub v roce 1987. V amatérské lize třídy C získal hned při svém premiérovém účinkování titul a začal jeho vzestup do vyšších soutěží. Türkiyemspor šel vzhůru velmi rychle a v roce 1991 měl na dosah postup do 2. ligy, vzápětí ale byl potrestán za neoprávněný start hráče a místo postupu zamířil zase pomalu dolů. Když se letos vrátil do čtvrté ligy, z někdejších městských rivalů ve špičce nezbyl téměř nikdo.

Logo Türkiyemsporu Berlín.V multikulturním Berlíně dneška to ale není jediný exotický klub. Šestou nejvyšší soutěž hraje židovský Makkabi Berlín, o soutěž níž zase hrají Chorvaté z Croatie Berlín, dalších několik etnických klubů hraje na samém dně systému německých soutěží.

Ve dvaaosmdesátimilionovém Německu žije asi 2,3 milionu Turků. Do země přišli zejména v sedmdesátých letech, kdy měla vzkvétající německá ekonomika nouzi o dělníky. A ti začali záhy hrát i fotbal.

V Berlíně Turci, v Praze Ukrajinci

Zmrtvýchvstání Türkiyemsporu nabízí paralelu i s českým fotbalem. Stejný prohřešek totiž vloni v létě odsoudil k sestupu z pražské I.A třídy Fórum Ukrajinců. I když však pražští Ukrajinci I.B třídě už po třech kolech dominují, vyrovnání se berlínským Turkům je bude stát ještě hodně námahy.

Foto: archiv

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ