Zelený klokan vládne Vršovicím už osmdesát let

Sport
4. 4. 2007 10:49
bez popisku 6591
bez popisku 6591

Málokterý fotbalový klub v Česku má tak slavný a historicky cenný znak jako pražský tým Bohemians. Zelený klokan v bílém poli provází fotbalisty z Vršovic už 80 let - je památkou na slavný zájezd týmu do Austrálie v roce 1927. Čtyřměsíční anabáze u protinožců se stala zároveň i nejdelším turné v historii českého fotbalu.

Do Prahy přitom původně přišlo z Austrálie pozvání pro národní mužstvo. Tak dlouhý reprezentační zájezd by však citelně narušil program několika klubů, a proto se hledala jiná varianta. Zájezd byl nabídnut Spartě, ta však měla za sebou náročný tříměsíční program na americkém kontinentu. Další kluby jako Slavia či Viktoria Žižkov neměly důvěru v organizaci celé akce, a tak přišel na řadu vršovický AFK, založený v roce 1905.

Ale australští pořadatelé chtěli mužstvo, které by svým názvem alespoň nějak reprezentovalo zemi původu. Protože šlo zároveň i o reprezentaci Československa, bylo mužstvu AFK Vršovice propůjčeno jméno Bohemians, tedy Češi.

Patřičně hráčsky posílený tým vyrazil k protinožcům 6. dubna 1927. Během čtyř měsíců, které hráči strávili v podstatě jen na cestách, sehráli 20 zápasů (19 na australské půdě a jeden na ostrově Cejlon). A bilance byla obdivuhodná - patnáctkrát vyhráli, dvakrát remizovali a pouze třikrát prohráli.

Po návratu do Prahy jim bylo připraveno před hlavním nádražím bouřlivé přivítání. A vzhledem k čestné reprezentaci rozhodl fotbalový svaz, že si klub může ponechat v názvu jméno Bohemians. Vedle nového jména si ale fotbalisté z Austrálie přivezli i další cennou památku - queenslandská vláda jim totiž darovala párek vzácných klokanů. Tento pro Čechy exotický živočich se dostal i do klubového znaku a fotbalistům z Vršovic od té doby nikdo neřekne jinak než "klokani".

Tato přezdívka přežila i období po roce 1948, kdy se komunistickému režimu anglický název klubu nezamlouval, a do roku 1965 musel tedy po hřištích putovat jako Železničáři, Spartak Stalingrad a TJ ČKD Praha. Nakonec se však "klokani" přece jen ke svému slavnému názvu vrátili.

V dalších letech mužstvo střídalo lepší a horší okamžiky a pohybovalo se mezi první a druhou ligou. Tento stav trval až do roku 1973, kdy nový trenér Bohumil Musil vrátil do Vršovic první ligu a začal budovat silný tým. V roce 1977 usedl na lavičku Tomáš Pospíchal a začala nejslavnější éra vršovického fotbalu, korunovaná v roce 1983 mistrovským titulem. Jména jako Antonín Panenka, Přemysl Bičovský nebo Vladimír Borovička znal tehdy každý fotbalový fanoušek.

Poté se ale nad tradičním vršovickým stadionem zvaným "ďolíček" začaly stahovat mraky a pro klub začaly zlé časy. Vyšetřování takzvaných černých fondů ve financování klubu odstartovalo problémy, které se projevily i propadem herních výkonů. Finanční situace se nezlepšila ani po roce 1989, v roce 1995 "klokani" sestoupili z první ligy, pak se sice mezi elitu vrátili, ale v ročníku 1996/97 skončili poslední a spadli do druhé ligy.

Krize klubu spojená se spory o vlastnictví vyvrcholila v roce 2005, kdy byl na fotbalový tým vyhlášen konkurz. V nejtěžších dobách se ale projevila oddanost skalních fanoušků Bohemians, kteří pomohli dostat svůj klub ze stadia klinické smrti. Nástupnický klub s názvem Bohemians 1905 nyní hraje druhou ligu a maskot týmu v masce klokana znovu provází hráče do vítězných zápasů.

Foto: Robert Sedmík

Autor: ČTK

Další čtení

Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025
Diogo Jota (uprostřed) při zápase Česko - Portugalsko, utkání 5. kola skupiny A2 fotbalové Ligy národů, 24. září 2022

Zemřel útočník Jota z Liverpoolu i s bratrem. Praskla jim pneumatika

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ