Ještě deset dní s vuvuzelami a africký šampionát skončí. Ovšem ani poté neskončí debaty o tom, jaký byl první turnaj na africkém kontinentě. O nejvýraznějších postavách, nejhezčích a nejhloupějších gólech, o zklamáních.
A událostí, které se dají považovat za zklamání, je hned několik. On-line deník TÝDEN.CZ jich vybral po odehraných osmifinálových bitvách pět.
Vyhořelí obhájci zlata i stříbra
Před čtyřmi roky v Německu bylo finále evropskou záležitostí. Francie podlehla Itálii na pokutové kopy. V utkání, které rozhodlo částečně i stupidní vyloučení ikony francouzského týmu Zinedina Zidana, proti sobě nastoupily hvězdy z různých předních evropských lig.
Obě reprezentace do Jihoafrické republiky necestovaly v roli favoritů, ale i tak se počítalo, že dojdou minimálně do osmifinále.
Francie, jež se dostala na závěrečný turnaj díky gólu po "Boží" ruce Thierry Henryho, se ještě před turnajem rozhádala.
Spory vyústily ve stávku některých hráčů, totální výbuch korunovala prohrou s výběrem domácího výběru a ve skupině skončila poslední.
A Itálie? Výběr unavených hvězd vedený kapitánem Fabio Cannavarem, který byl už před startem turnaje bez angažmá, skončil podobně jako Francie.
Remíza s Novým Zélandem, Paraguayí a prohra se Slovenskem stačila taktéž na poslední místo ve skupině. Obhájci zlata a stříbra z Německa vyhořeli na celé čáře.
Chybující rozhodčí
Mistrovství světa se opakuje v pravidelném intervalu čtyř let. Je nejsledovanější sportovní událostí, vysílá se do celého světa, zájem je o něj ohromný. A stejně tak se opakují do nebe volající chyby rozhodčích.
Jihoafrickému šampionátu můžete dát klidně hodnocení deset z deseti, ale už nikdy mu nikdo neodpáře fakt, že místo Německa s Argentinou mohli hrát čtvrtfinále fotbalisté Mexika a Anglie.
Mexiko srazil gól z ofsajdu, po kterém se už nedokázalo dostat zpět do zápasu s Argentinou. Anglie zase dotahovala náskok Němců, jenže regulérní branku Lamparda viděli v tu chvíli "jen" všichni Angličané a celý stadion, ale rozhodčí ne.
Jak sudí Larrionda, tak Ital Rosseti už si na mistrovství do píšťalky nefouknou. Dočká se fotbal na další velké akci videa?
Nejdražší neznamená nejlepší
Pokud se mluví o Francii a Itálii jako největších týmových zklamáních, pak Angličan Wayne Rooney a Portugalec Cristiano Ronaldo jsou jednoznačně největšími hráčskými zklamáními.
Oba byli předními tvářemi reklamní kampaně firmy Nike před startem turnaje, oba se nedostali dál než do osmifinále. Ronaldo, nejdražší fotbalista planety, přijel do Afriky především nahonit si své ego ještě výš a během zápasů portugalské reprezentace to vypadalo, že hraje za svůj vlastní tým.
Za čtyři zápasy vyprodukoval miliony kliček, desítky nepřesných střel a do historie turnaje se zapsal i svými pověstnými trestnými kopy. Jenže tentokrát nezesměšňoval brankáře, ale sám sebe. Dát gól z trestného kopu ze čtyřiceti metrů se povede jednou za čas, ale ne při každé střele.
Mluvit se tak bude hlavně o tom, že Ronaldo zklamal, a navíc se s africkou premiérou rozloučil plivancem na kameru po prohraném osmifinále se Španělskem.
Další hvězdou turnaje měl být Wayne Rooney. Po skvělé polovině klubové sezony ho zastavilo zranění, po kterém se už nedokázal do formy vrátit. A vzhledem k tomu, že na jeho schopnostech stála a padala hra celé Anglie, padá teď na hlavy všech anglických reprezentací velká kritika.
Atraktivní zápasy nudily
Před zahájením turnaje se odborníci předháněli v tipech, který ze zápasů bude nejlepší, nejpohlednější. Měly to být zápasy Brazilců, Argentinců či Španělů.
Jenže už ten první naznačil, že to asi nebude tak jednoduché. Skupina B, duel Argentina - Nigérie. Měl to být souboj argentinské rychlosti a hravosti s atleticky vyspělou africkou velmocí. Jenže zápas skončil hubeným vítězstvím 1:0 Jihoameričanů a žádné superlativy směrem k favoritovi nelétaly.
Vrcholem měl být i klání na závěr základních skupin mezi Brazílií a Portugalskem. Robinho vs. Ronaldo. To byl hlavní tahák. Jenže zase nic. Diváci odcházeli, aniž by viděli gól. Čest ofenzivně laděných celků nezachránili ani Španělé s Portugalci v osmifinále, když úřadující evropští šampioni vyhráli díky jedinému gólu.
"Zlodějky" vuvuzely
Zřejmě nejdiskutovanější součást šampionátu. Vuvuzely. Trubky, ze kterých nemají radost samotní hráči, rozhodčí, trenéři ani televizní diváci. Až při třetím utkání anglické reprezentace byly slyšet tradiční chorály oddaných ostrovních fanoušků. Ale to měli afričtí příznivci zřejmě krátkou slabou chvilku.
Nudnou a stále stejnou atmosféru na stadionech rozvířily například nizozemské fanynky v přiléhavých sukýnkách a tílkách. Škoda jen, že na nich měly reklamu na pivo a musely se poté zahalit, čímž zapadly do řad ostatních.
Z vuvuzel se stal nejvíc nenáviděný kus plastu na světě, ale zároveň jedno z nejprodávanějších zboží na světě. Podnikatelé je určitě nebudou považovat za negativum, stejně jako afričtí fanoušci, kteří je berou jako samozřejmost. Kvůli nim se ale vytratil z hledišť kus fotbalové atmosféry.
Foto: ČTK