Zvuk afrických fotbalových trubek bolí <span>a svět je nesnáší</span>

Sport
8. 6. 2010 08:00
Vuvuzela v akci.
Vuvuzela v akci.

Vuvuzela v akci.Když do nich fouknete, cítíte se gigantičtí. Aby ne. Vždyť vuvuzely, tradiční africké plastové trubky, mají napodobovat (kromě jiného) mohutné sloní zvuky. A tak není divu, že lékaři mají strach o uši fotbalových fanoušků na mistrovství světa. A televizní diváci očekávají zvukovou šikanu.

"Dzzzzz, Dzzzzz...," asi tak nějak to zní. Vuvuzely. Disponují jimi snad všichni afričtí fanoušci a bez přestání do nich foukají. "Jen s vuvuzely je to pravá fotbalová Afrika," prezentoval v rozhovoru pro Sky New všeobecný názor černého kontinentu fanoušek jménem Mbia.

Pronikavý, nepříjemný, bzučivý, neustávající a příšerně hlasitý zvuk prostě jen brilantně vykresluje africkou domestiku - vuvuzely jsou dalším prostředkem transu a euforie, které fotbalový míč vyvolává.

Bryan Robson, anglický trenér thajské reprezentace, se po přátelském utkání v JAR nechal slyšet, že "ty trubky jsou něco hrozného, protože nikdo nic neslyší, a jediní, komu to pomáhá, jsou afričtí hráči." Pak dodal, že specifický nástroj fanouškovské extáze svérázného kontinentu bude obrovskou zbraní domácích a všech, kteří jsou na to zvyklí.

ČTĚTE TAKÉ: Rozpaky nad rozhodčím. Anglii s USA odřídí "korupčník"
                        V JAR bylo před přípravou málem ušlapáno několik fanoušků
                        Antonín Panenka a Pelé se utkají v pražském Aeru
                        Nevybroušené klenoty čekají na svůj lesk. Přijde v Africe

Už na loňském poháru FIFA si na vuvuzely stěžovali vlastně... všichni. "Ta hrozná věc by měla být z fotbalových stadionů vypuzena," říkal třeba španělský záložník Xabi Alonso. "Vydávají nepříjemný zvuk, vážně skutečně nepříjemný. A v komunikaci na hřišti nikdo neslyší nic."

Nadšení fanoušků nezná mezí.Z popudu dvou německých fanoušků dokonce vznikla petice "Pryč s vuvuzely", u níž se na internetu shromáždily desetitisíce podpisů. FIFA chvíli zvažovala zákaz, ale nakonec vysvětlila ústy svého předsedy Seppa Blattera, že: "Je to tradiční africký nástroj, který k fotbalu patří."

Nepomohla ani iniciativa profesora pretorijské univerzity De Weta Swanepoela, který hlasitě upozorňuje na možnosti poškození sluchu. A není sám, spousta dalších odborníků se k němu přidává. "Trubky vydávají zvuk silný až 131 decibelů, to už je práh bolesti. Stačí, aby člověk byl v intenzivním epicentru, a skutečně hrozí reálné poškození sluchu," varuje profesor Swanepoel a dodává: "Proto na fotbal jen se špunty do uší!"

A televizní diváci? Ještěže existuje tlačítko "mute". Při mistrovství světa to bude jedna z nejvíce zaneprázdněných sfér televizních ovladačů v domácnostech po celé planetě.

POSLECHNĚTE SI, JAK ZNÍ AFRICKÉ VUVUZELY:

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ