Zuzana Hejnová poběží na olympijských hrách v Riu finále na 400 metrů překážek. Obhájkyně bronzu a dvojnásobná mistryně světa vyhrála první semifinále svým nejlepším časem sezony 54,55 sekundy. Naopak Denisa Rosolová se do čtvrtečního finále nedostala, v semifinále běhu na 110 metrů překážek vypadl také Petr Svoboda. Výkonem 64,65 m se do finále oštěpařské soutěže kvalifikovala Barbora Špotáková.
Hejnová v zatáčce před cílovou rovinkou výrazně zrychlila a přehnala se přes vedoucí Jamajčanku Ristanannu Traceyovou, kterou nakonec porazila o 25 setin. Její čas překonala pouze letošní světová jednička Dalilah Muhammadová z USA, která vyhrála třetí běh za 53,89 sekundy, dánská mistryně Evropy Sara Slott Petersenová v něm dosáhla stejného času jako česká rekordmanka.
V sezoně ovlivněné zraněním achilovky dokázala Hejnová dohnat tréninkové manko a z rozběhu v Riu hladce prošla do dalších bojů z druhého místa časem 55,54. Už to bylo její letošní maximum, dnes zrychlila bezmála o sekundu.
"Běželo se mi dobře, bylo to kontrolované. Samozřejmě už jsem musela běžet rychleji než v rozběhu, ale věřím tomu, že tam je ještě rezerva," řekla Hejnová. Že se její forma zvedá, tušila už před odjezdem do Ria. "A jak jsem si odpočala, tak to vylítlo a jsem spokojená, forma je," radovala se.
Plusem pro ni bude psychika. Celou sezonu pořádně nezávodila a nyní zjišťuje, že je schopná bojovat o zlato. "Jsem víc natěšená, i sama sobě dokazuju, jak jsem schopná běžet, že to není ještě můj strop," uvedla. Semifinále sice rozběhla pomalu, ale šetřila se na konec. "Ve finále to budu muset rozběhnout svižněji, ale pořád si to kontrolovat, abych měla sílu na ten zátah," plánovala.
Rosolová v druhém semifinále skončila na posledním osmém místě časem 57,39. V rozběhu byla více než o vteřinu rychlejší. "Na sedmé překážce jsem tam natáhla krok, pak jsem za překážkou zapadla, a místo abych to tahala dál, tak jsem drobila. Nebylo to povedené," uznala Rosolová.
Chce si od překážek odpočinout a v zimní sezoně plánuje start v pětiboji. "Potřebuju si psychicky odpočinout," vysvětlila.
Svoboda neuspěl ani po protestu
Také Svoboda vypadl v semifinále. V devítičlenném druhém běhu, do nějž byl zařazen až po uznaném protestu české výpravy, obsadil osmé místo časem 13,67 sekundy. "Tohle rozhodně nebyl výkon, který jsem tady chtěl podat," uvedl překážkář.
Svoboda v pondělním rozběhu skončil šestý v čase 13,65, který mu stačil na postup. Po závodě ho rozhodčí diskvalifikovali za chybný přechod jedné z překážek, ale nakonec se dodatečně do semifinále dostal. "Ale nebyla to ideální příprava na závod. Celou noc jsem nespal a čekal, jestli to vyjde. Pak jsem si sice zatancoval na pokoji, ale už jsem se nedokázal nabudit," prohlásil. "Ale není to výmluva," dodal.
Český rekordman běžel v první dráze, která obvykle zůstává volná, a z osmi soupeřů porazil jen domácího Brazilce Joaa Vítora de Oliveiru. Jeho semifinálový běh vyhrál časem 13,15 nejrychlejší muž letošní sezony Omar McLeod z Jamajky.
Špotáková také ve finále
Oštěpařka Barbora Špotáková postoupila do finále olympijských her v Riu a po triumfech v Pekingu a Londýně bude usilovat o třetí zlato za sebou. V druhé kvalifikační sérii hodila 64,65 metru, limit byl rovných 63 metrů.
V Riu zatím neuspěla ani jedna ze tří atletek, které mohly vyhrát jednu disciplínu na třetích olympijských hrách za sebou. Jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová získala na stovce bronz, stejně jako Etiopanka Tiruneš Dibabaová v běhu na 10.000 metrů. Novozélandská koulařka Valerie Adamsová skončila druhá.
Špotáková do Ria odjela jako letošní světová jednička s výkonem 66,87, v kvalifikaci ji ale z této pozice nečekaně sesadila Maria Andrejczyková. Dvacetiletá Polka hodila 67,11 metru a osobní rekord si vylepšila o více než tři metry.
Jaroslav Bába neskočil základ a skončil čtrnáctý
Kanadský výškař Derek Drouin přidal k loňskému titulu mistra světa olympijské zlato. Ve finále v Riu skočil 238 cm, další medaile mají Katařan Mutaz Issa Baršim a Bohdan Bondarenko z Ukrajiny.
Šestadvacetiletý Drouin obhajoval londýnský bronz, o který se tehdy podělil i s Baršimem. V Riu skákal všechny výšky na první pokus, překonal tak i 238 cm a na to už jeho soupeři nedokázali odpovědět. Baršim tuto výšku třikrát shodil, Bondarenko si třetí pokus nechal na 240, ale přestože má osobní rekord ještě o dva centimetry lepší, laťku nepřeskočil.
Jaroslav Bába překonal pouze základní výšku 220 centimetrů a obsadil 14. místo.