Zklamání, křivda, vztek, fraška. Slovenským hokejem prorůstají obří problémy. Na ledě, ale zejména v kancelářích. Poslední novinka u sousedů: vůbec poprvé v historii se nekonal galavečer s vyhlášením nejlepšího hokejisty roku. Ne, to není tragédie.Tyto akce připomínají často jen šarády trapnosti. Daleko horší jsou důvody, PROČ k tomu vůbec došlo.
"Mrzí mě, jako dopadly volby prezidenta hokejového svazu. Tak, jako odejde naše hráčská generace, měla by se vyměnit i funkcionářská," řekl slovenskému deníku Šport Marián Hossa. Tahoun Chicaga, který ovládl anketu o nejlepšího hokejistu Slovenska. Dozvědět se to však mohl jen z výsledků na svazovém webu. Žádné slavnostní předání neproběhlo. Ocenění hokejisté totiž už předem avizovali, že událost bojkotují. A tak ji svaz zrušil úplně. "Třeba mi cenu pošlou poštou," smál se Hossa. Ze stavu slovenského hokeje však do smíchu není.
Vše odstartovaly červnové volby nového předsedy hokejového svazu, v nichž uhájil funkci Igor Němeček. Proslulý bafuňář, který je pod Tatrami oblíben asi jako bradavice uprostřed čela. Jeho protikandidát, bývalý hokejista Richard Lintner, se těšil obrovské podpoře veřejnosti. Ta v něm viděla spasitele, který rozpráší zastaralé poměry. Jenže Lintner tajnou volbu o 13 hlasů prohrál.
Lintnerovými příznivci (včetně současných a bývalých hokejistů) cloumá zklamání a vztek. Nelíbí se jim mimo jiné to, že volili i všichni zaměstnanci svazu, kteří samozřejmě nepůjdou proti svému šéfovi. Hlasoval také sám dosluhující prezident Němeček, naopak Lintner hlasovací právo neměl.
Národní tým bez hráčů?
Hněv neustává. Může se dokonce stát, že opory národního týmu Handzuš, Gáborík či Halák se vzdají reprezentace. "Odmítáme spojit naše jména se současnou svazovou politikou, protože popírá všechny principy a zásady fair play," píše se ve společném prohlášení reprezentantů.
K celé kauze se nyní vyjádřil také hvězdný Marián Hossa."Konečně se objevil reálný protikandidát, ale zkostnatělý systém mu nedovolil uspět. Starý prezident Igor Němeček měl před kongresem náskok 30 hlasů, volby proto nebyly férové. Netvrdím, že v minulosti funkcionáři ve slovenském hokeji nic neudělali, ale jsem si jistý, že v poslední době se dalo určitě pro hokej udělat víc, tvrdí Hossa.
On i jeho parťáci Chára, Šatan, Tatar a další tvrdí, že budou na svazové vedení vyvíjet tlak až do doby, dokud nepřijdou radikální změny. "Všichni se shodneme, že náš hokej upadá. Ale místo toho, aby se nastartovalo něco nového, zůstane v čele člověk, který působí na svazu 15 let ve dvou nejvyšších funkcích. Slovenský hokej asi opravdu musí padnout na dno," míní Michal Handzuš.
Bojkot může přijít jak ze strany hokejistů, tak i fanoušků, kteří hrozí, že slovenská extraliga se bude hrát na prázdných stadionech. K tomu přidejme reprezentaci, která loni na mistrovství světa v Minsku ani letos v Praze neproklouzla do čtvrtfinále. Chybí mladí, kvalitní hráči. Právě Lintner chtěl práci s mládeží zásadně změnit a zapojit do dění více bývalých hráčů. Místo toho musí slovenský hokej dál jet na volnoběh, který hrozí karambolem.