Pohodář Neruda vystřídal mladého nervózu. <span>A Slavia vítězí</span>

18. 3. 2009 07:30
Neruda a jeho radost po postupu do semifnále.
Neruda a jeho radost po postupu do semifnále.

Neruda a jeho radost po postupu do semifnále.Měli na mále, ale nakonec hokejisté Slavie přes houževnaté a kousavé Vítkovice postoupili. Začal hrát útok, zpevnila se defenziva. A hlavně - gólman je teď skutečnou jistotou. Osmnáctiletého nervózu Dominika Furcha nahradil pětatřicetiletý kliďas Stanislav Neruda. A vyhrál zatím všechny zápasy v play-off.

Je zkušený, ale vlastně nezkušený. Dlouho chytal v nižších soutěžích, hlavně v první lize. Z Havlíčkova Brodu, kde působil naposledy, zamířil do Slavie. Vzájemná kooperace těchto klubů je dlouhodobým trendem, prvoligový tým je jakousi farmou Slavie. Letos odchytal v extralize 12 zápasů. Vloni jen sledoval zlatou červenobílou jízdu za titulem.

„Minulý rok jsem byl rád za to, že jsem se dostal do role dvojky. A teď najednou chytám jako jednička," řekl radostně po vítězném sedmém utkání, v němž Slavie zdolala Vítkovice 2:1 a postoupila do semifinále.

ČTĚTE TAKÉ: Růžička: věděl jsem, že to vyjde
                        Slavia porazila Vítkovice 2:1 a míří do semifinále
                        Kam zmizel Hadamczik? Trenéři si ani nepodali ruce 

Neruda působí jako magický slávistický talisman, jenž, vždy když se vynoří ze tmy a stoupne do branky, polije svůj tým živou vodou. V sezoně se tak stalo při dlouhé výsledkové krizi  - a teď podruhé při play-off. V době, kdy to vypadalo, že Slavia ukončí svou pavoukovou cestu na slezské překážce.

Jan Neruda.Neruda si stoupl uprostřed pátého zápasu do branky a věděl: Stav série je 1:3. Stav utkání 2:3. Vyřazení blízko.

Jenže nerozhodilo to. Na nervozitu už je moc starý. Naopak. Začal čarovat. Okamžitě přesvědčil trenéra Růžičku, že to on je tím správným gólmanem pro play-off. Sám je skromný: „Kluci makali do krve,  nepustili na mě snad žádnou pořádnou střelu," usmíval se v semifinálové euforii. „Ale na oslavy není čas, čeká nás Plzeň. A ta je hodně rozjetá. Nic lehkého."

Musí hodit za hlavu dokonalý obrat, který se jen tak nepovede. Začíná nový den, další díl play-off. V pátek od pěti hodin nastoupí Slavia proti západočeskému překvapení. Plzeň vyřadila Pardubice a teď chce popravit dalšího favorita...

Foto: ČTK

Autor: - kva -

Další čtení

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Léků na průjmová onemocnění je podle ministerstva zdravotnictví dostatek

Domácí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ