
Vedle Suchého převzali symbolickou plaketu z rukou prezidenta IIHF Reného Fasela slavný ruský obránce Alexej Kasatonov, slovinský útočník Rudi Hiti, v kategorii zakladatelů Američan Walter L. Bush junior a v kategorii rozhodčích Laszlo Schell z Maďarska. Cenu za přínos mezinárodnímu hokeji obdržel Harald Griebel z Německa.
"Je pro mě velká čest, že jsem se dostal mezi hvězdy světového hokeje, protože ta Síň Slávy asi opravdu o něčem svědčí. Jsem rád, že jsem se tam dostal, i když si myslím, že už dost pozdě na ta moje léta a moje umění," řekl novinářům Suchý, který od Fasela dostal i český reprezentační dres s číslem 17 a svou jmenovkou.
Kariéra Jana Suchého |
Držitel sedmi mistrovských titulů v dresu jihlavské Dukly odehrál v domácí nejvyšší soutěži 562 utkání a vstřelil 162 gólů. Dalších 44 branek si připsal v reprezentaci. Na konci kariéry působil ve WAT Stadlau Vídeň, ESV Kaufbeuren, EV Landsberg a UECC Mödling Vídeň. V letech 1984 až 1994 trénoval Havlíčkův Brod. |
"Podle mě je to nesrovnatelné. Já jsem nikdy nehrál v NHL, Bobby Orr zase v Evropě. Těžko může někdo hodnotit, jestli jsem byl já lepší, nebo on lepší. Řekl bych, že jsme byli stejní," uvedl Suchý, který patřil v 60. a 70. letech k nejlepším bekům na světě. Tehdejší Československo reprezentoval ve 160 zápasech, nastoupil na osmi mistrovstvích světa, přičemž v roce 1968 se hrálo v rámci olympijských her v Grenoblu, kde získalo Československo stříbro.
Suchý: Současný hokej postrádá chytrost
Nejlepší obránce světových šampionátů v letech 1969 a 1971 přičítá svou chuť do útočení své hokejové inteligenci. "Viděl jsem díry, které tam jsou, nebo respektive ty skuliny a mezery, kudy se dá útočit a najet před branku. Vyzkoušel jsem to a vycházelo to. Do té doby se něco podobného nehrálo. Nejvíce mě ale mrzí, že se to nehraje teď. Ani náš národní mančaft tak nehraje. Deset dvacet mezer by v každém zápase bylo, jak to pozoruji. Moc toho ale nevyužíváme," podotkl Suchý.
Foto: ČTK