Start nové sezony KHL se kvapem blíží a vedení ligy rozjelo svůj závod s časem. A rozhodně tak nečiní na základě letní inspirace spurtujícími pelotony ve francouzských kopcích. Zatímco hráči se postupně scházejí v přípravných kempech, tedy alespoň ti, kteří mají jasno, kde se vlastně mají hlásit, kompetentní osoby, které mají pro změnu na starost organizaci soutěže, zřejmě ani nespí. Vzhledem k několika komplikacím, mezi které patří bohužel i pád pražského Lva a smutný osud Donbassu Doněck, se pozdržely některé důležité aktivity s organizací sedmé sezony přímo spojené. Kupříkladu kalendář, hrací schéma, rozpis utkání.
Avizované změny v systému a výše uvedené komplikace spolu s občasnou bohorovností vrcholných představitelů soutěže si vyžádaly svou daň. Kluby návrh hracího kalendáře neodsouhlasily a celý proces se ještě prodloužil. Změnilo se totiž poměrně dost v systému, který určuje četnost zápasů s jednotlivými soupeři vzhledem k lokalitě. Struktura daného schématu v obou konferencích pak znamená pro týmy dosti odlišné náklady na cestování.
Herní plány sedmé sezony se tedy rodily z historického hlediska vůbec nejdéle, a tak jednotlivé kluby získaly první validní informaci až v těchto dnech a své zápasové fermany mohly začít tvořit až v době vrcholné přípravy. Ta tak do značné míry až nyní dostala ten správný smysl. Dnes už konečně víme, že 3. září proti sobě nastoupí Magnitka s Dynamem a odstartují novou sezonu. V té zažijeme řadu změn.
Definitivu mnoha podstatným rozhodnutím, a vězte, že řada jich nás ještě čeká, dali vrcholní představitelé KHL na nedávné schůzi v moskevském sídle soutěže. Na schůzi ustavující složení představenstva, v jehož čele se pochopitelně nic nemění, došlo na mnohá klíčová témata. Platový strop pro příští sezonu KHL bude činit 1,1 miliardy rublů (23,5 mil. euro). Ale nebojte, najdou se i tací, kterým to může být fuk. Platy hráčů, kteří mají pro KHL "mimořádnou marketingovou hodnotu" zůstanou neohroženy. Kovalčuk s Radulovem si na své rozhodně přijdou.
Došlo i na naprosto vážnou diskuzi na téma podpory čínského hokeje. Ano, Čína bude kandidovat v pořadatelství ZOH v roce 2022, ale pomýšlet hned kvůli tomu na rozšíření KHL do této destinace a vytvoření tzv. supervýchodní divize? Proč ne, už víme, že v KHL jsou hybnými ta témata, která převyšují ta sportovní.
Přes všechna negativa, problémy s rozpočty či politický kontext, se ale zdá, že druhá nejlepší liga světa odstartuje svůj kolotoč ve správný čas a bude nás znovu bavit skvělým hokejem.
KHL odstartuje i se Soči |
V novém ročníku Kontinentální hokejové ligy sehrají kluby v základní části 60 utkání, tedy o šest více než v uplynulé sezoně. Soutěž začne Otevíracím pohárem mezi obhájcem Gagarinova poháru Metallurgem Magnitogorsk a vítězem základní části Dynamem Moskva ve středu 3. září. Dynamo nahradí v úvodním duelu sezony Lva Praha, který měl být jako poražený finalista sokem Magnitogorsku, ale do soutěže se kvůli finančním problémům nepřihlásil.
KHL bude mít stejně jako v minulém ročníku 28 účastníků. Z finančních důvodů nebude hrát vedle Lva také Spartak Moskva a kvůli politické situaci na Ukrajině Donbass Doněck. Nováčky jsou naopak Jokerit Helsinky, HK Soči a Lada Togliatti.
Jiný ale bude systém zápasů v základní části. "Kluby se utkají čtyřikrát se soupeři ze stejné divize, dva zápasy sehrají se soupeři z druhé divize své konference a jeden s týmy z druhé konference. Navíc sehrají čtyři zápasy s rivaly ze stejné divize a nakonec čtyři zápasy s týmy z druhé konference, přičemž i v tomto případě jsou vybrané, aby byly maximálně zajímavé," řekl viceprezident KHL Dmitrij Kurbatov po pátečním zveřejnění rozpisu.
V minulém ročníku spolu hrály všechny celky po jednom zápase doma a venku. Základní část skončí 24. února a do play-off postoupí po osmi nejlepších týmech z obou konferencí. Boj o Gagarinův pohár začne 27. února a skončí nejdříve 17. dubna, nebo nejpozději 23. dubna. Utkání hvězd se bude konat 24. a 25. ledna v Soči.
Složení divizí a konferencí KHL pro sezonu 2014/15: Západní konference: (Zdroj: ČTK) |