Kouč juniorů: 0:7 s USA? Ostuda, na víc jsme neměli

Sport
3. 1. 2016 12:00
Trenér Jakub Petr
Trenér Jakub Petr

Medailový půst české hokejové dvacítky po sobotním čtvrtfinálovém debaklu 0:7 s týmem USA na mistrovství světa v Helsinkách se prodlužuje. Od bronzu v roce 2005 v Grand Forks junioři jedenáct let marně buší na brány semifinále. Nezměnil to ani nový trenér Jakub Petr, který s hráči ročníku 1996 a mladšími získal v roce 2014 stříbro na světovém šampionátu osmnáctek v Lappeenrantě a Imatře.

Petr s asistentem Petrem Svobodou měli patnáct členů úspěšného kádru z předloňska a mezi nimi i útočníka Davida Pastrňáka, kterému povolil Boston rozehrát se na turnaji po zranění. Kvůli zdravotním problémům naopak chyběl nejlepší střelec předloňského MS osmnáctek Jakub Vrána.

Páté místo je maximum

"Tentokrát jsme na to neměli. Páté místo je maximum," hodnotil Petr turnaj. "V základní skupině jsme prošli slabšími okamžiky se Slovenskem i s Běloruskem, ale naše síla byla cítit. Náš cíl, kterým byla týmová práce, jsme plnili. Zápasy se nám podařilo zvládat. Takticky jsme dobře odehráli utkání s Ruskem, popustili jsme útočná stavidla s Finy. Tam byla jen škoda koncovky," hodnotil kouč.

Ve skupině vyšli jeho svěřenci bodově naprázdno jen z vyrovnaného duelu s Finy, v němž ještě deset minut před koncem sahali po vítězství a nakonec podlehli 4:5. "Zápasy s Finskem a Ruskem byly z trenérského i osobního pohledu zážitkem," řekl Petr. Jeho tým na úvod MS podlehl Rusku 1:2 po samostatných nájezdech a pak zdolal Slovensko 2:0 a Bělorusko 5:3.

Do semifinále postoupil lepší

V boji o semifinále ale Američané nedali českému výběru šanci. "Kaňka tady je, ale postoupil lepší. Nakonec je jedno, jestli prohrajete 0:7 nebo 3:5," uvedl Petr.

Příčiny vysoké porážky ve čtvrtfinále hledá jak ve kvalitě Američanů, tak v psychickém rozpoložení českého týmu. "Po třetí brance už to od Američanů bývá hra kočky s myší. Nechci se schovávat, teď jsme udělali ostudu. Vysoké skóre se odvíjelo od chvíle, kdy hráči viděli, že jejich velký sen se hroutí," dodal.

Juniorský hokej se stále vyrovnává

Podle Petra se ale juniorský hokej obrovsky vyrovnává. "Švýcaři bojují s Bělorusy o udržení, Dánové byli 45 vteřin od postupu v utkání s Ruskem. Každý turnaj bude těžší a těžší," je přesvědčen třiačtyřicetiletý kouč.

A věří, že o hráčích současného týmu bude v budoucnu slyšet. "Tito kluci ještě své poslední slovo neřekli," poznamenal k hokejistům, kteří za rok už na juniorský šampionát nebudou moci jet. Ostatní by měli utvořit jádro týmu pro mistrovství v Kanadě. "Někteří pojedou za rok potřetí. Jsme rádi, že ti, kteří tu byli poprvé, se stali platnými členy. Měli by být za rok stavebními kameny při tvorbě týmu," dodal Petr.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Matúš Malý, SK Sigma Olomouc

Hanáci po 33 letech slaví Evropu, kouč brzdí nadšení

Sport
27. 2. 2026
Kasper Hogh z Glimtu, vlevo, soupeří o míč s Alessandrem Bastonim z Interu Milán

Norský zázrak pokračuje. Po City a Atléticu padl i Inter

Sport
25. 2. 2026
paralympiáda Pchjongčchang 2018, Anna Pešková, Michaela Hubačová

Češi míří na paralympiádu v rekordním počtu. Ukončí 16leté čekání na medaili?

Sport
Aktualizováno: 24. 2. 2026 16:16

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ