Lubina u soudu: dva roky podmínka. <span>A zákaz řízení</span>

Sport
11. 5. 2009 15:11
Ladislavu Lubinovi hrozilo až pět let vězení.
Ladislavu Lubinovi hrozilo až pět let vězení.

Ladislavu Lubinovi hrozilo až pět let vězení.Bývalý hokejový reprezentant Ladislav Lubina může být spokojený. Za zavinění havárie, po které v loni v červenci u obce Trotina na Hradecku zemřel člověk, mu hrozilo pětileté vězení. Hradecký okresní soud mu uložil dvouletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na čtyři roky. K tomu přihodil čtyřletý zákaz řízení.

"Je třeba brát ohled na to, že je to člověk bezúhonný. Na místě je výchovný trest," zdůvodnil verdikt soudce Arochi Vergara Smuck.

"Nevěnoval se řízení a vybočil ze svého pruhu do protisměru. Tím zavinil řetězovou havárii, při které zemřel člověk," uvedl státní zástupce. Ze znaleckého posudku je pak podle něj zřejmé i to, že viníkem tragédie je výhradně Lubina. "Z expertizy vyplývá, že ostatní účastníci nehody nemohli střetu zabránit. Za vším tak stojí jen Lubinovo vybočení," dodal žalobce.

ČTĚTE TAKÉ: Hokejista Lubina u soudu: Chtěl jsem skončit se životem

Měl by dostat podmínku, žádal žalobce

Navzdory tomu, že žalobce shledal vinu jen na straně Lubiny, sám mu pak navrhl mírný trest. "Obžalovaný nebyl dosud trestán a svého činu lituje. Navrhuji trest v polovině sazby, a to s podmínečným odkladem. Zkušební dobu čtyři až pět let i zákaz řízení," konstatoval žalobce. K jeho návrhu se přidal obhájce. "Nestává se často, aby se obžaloba shodla s obhajobou. Tady k tomu došlo," uvedl advokát Pavel Jelínek. "Chci zdůraznit i to, že klient byl po nehodě v šoku a z místa střetu utekl. Ovšem až potom, co se osobně snažil pomoci oběti havárie," stěžoval si obhájce.

Sám žalobce navrhnul Lubinovi (na snímku) mírný trest.Lubina svého činu před soudem litoval. Trest ještě není pravomocný. Státní zástupce si nechal lhůtu k odvolání, ačkoli soud vyhověl jeho žádosti a udělil podmínečný trest.

Lubina havaroval už před devíti lety, a to pod vlivem alkoholu. Nikoho nezranil. Jindy skončil po jízdě na zledovatělé vozovce v příkopě. Na svém kontě má i překročení rychlosti. Z toho vyvázl s pokutou pěti set korun.

Foto: ČTK

Další čtení

Fotbalový klub Bohemians Praha 1905 představil 12. května 2025 budoucí podobu stadionu v Ďolíčku (na vizualizaci).

Bohemians představili podobu nového Ďolíčku, bude mít unikátní východní tribunu

Sport
12. 5. 2025

Slávie neměla nad Spartou vyhrát, mohla to být plichta. Byla tam ruka

Sport
12. 5. 2025

Hokejisté vstoupili do MS výhrou nad Švýcary 5:4 v prodloužení, rozhodl Červenka

Sport
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ