Kuriozní zranění udělalo ze začátku sezony Janu Markovi peklo. Přes dva měsíce se na hokej jenom koukal, přišel o olympijské hry. Jeho výkony po uzdravení měly k loňské famózní sezoně daleko. Teď zažívá euforii. Rozhodujícím nájezdem poslal český tým na šampionátu v Německu v utkání s Finskem po čtyřech letech do semifinále. Je z něj hrdina.
"V první moment jsem si řekl, že tady v té debilní sezoně se na mě taky konečně usmálo hokejové štěstí. Protože letos to byly tyčky a nezdary a prostě neproměňování šancí. Já jsem byl hrozně rád," řekl Marek po zápase novinářům.
ČTĚTE TAKÉ: Češi udolali Finy a prolomili čtvrtfinálové prokletí
Debilní sezona - trefné označení. Hned na jejím začátku se forvard kuriozně zranil a strhl lavinu problémů, která ho potom dusila. Nejednalo se přitom o žádné zranění s hokejem související. Na konci srpna zakopl při cestě doma na toaletu o tašku a vážně si poranil nárt.
Následovala operace, nejistota. Rehabilitace se protahovala, vedení ruského Magnitogorsku, kde Marek před sezonou podepsal lukrativní smlouvu, na něho tlačilo. A on? Belhal se o berlích, koukal doma na DVD, čekal na další den. Nic víc dělat nemohl.
Kvůli zdravotním komplikacím přišel Marek o šanci výrazně zabojovat o místo na olympijské soupisce. Po loňské sezoně, kdy byl s 35 góly nejlepším střelcem KHL, přišla mizérie. Po trápení cesta za medailí
Teď je všechno jinak. Proměněným nájezdem v dramatickém čtvrtfinále s Finskem zajistil Marek Čechům vstupenku do semifinále a po letech skepse vrátil do Česka hokejovou radost. Se štěstím, dechberoucím způsobem. Kotouč nejprve prošel za záda gólmana Rinneho, odrazil se od tyčky a pak konečně zamířil do branky.
Markovi se přitom v zápase moc nedařilo, v prodloužení dokonce vůbec nenastoupil. Na nájezdy si ale věřil. A kouč Růžička na něho ukázal.
"Pro tyhle okamžiky se hokej hraje. Lepší to bylo, snad jen když jsme vyhráli titul se Spartou. Je to fantastické po tom, co tady na tom mistrovství bylo. Byli jsme odepsaní, pomalu jsme se nedostali ani ze skupiny. Jsme hrozně rádi, ale to ještě nekončí, budeme bojovat dál," říkal nadšeně Marek. Medaile je na dosah.
V cestě za resuscitací uvadající slávy českého hokeje bude stát v semifinále Švédsko. Tým, který Růžičkova parta v základní skupině šampionátu porazila 2:1. A Marek ví, že nic není ztracené.
"Už se asi nemáme čím překvapit. Už jsme spolu odehráli strašně moc zápasů. Musíme hrát srdíčkem a na 120 procent," ví moc dobře Marek. Útočník, který jedním nájezdem proměnil debilní sezonu v "druhou" nejlepší.
Foto: ČTK
Markova <span>"debilní" sezona</span> a německá euforie
Sport
21. 5. 2010 09:52
Jan Marek (vlevo) na tréninku se spoluhráčem Vampolou.
Autor: ČTK , Lukáš Seidl