Tisíce hokejových masek opustily za téměř 20 let dílnu Bohumila Korála ze Sušice na Klatovsku. Jím zdobené masky používají brankáři v Česku i zahraničí, objevily se v dorosteneckých soutěžích, v extralize, na mistrovství světa či v KHL a NHL. Maska je pro brankáře hodně osobní věc, vyjadřuje jeho osobnost, dotváří jeho image a některé symboly či obrázky na ní představují pro hráče talismany pro štěstí, řekl Korál.
K malování masek technikou stříkané barvy airbrush se dostal postupně asi před 18 lety. Kdysi pracoval v Německu v lakovně a tam se k stříkacím pistolkám s barvou dostal. Začal malovat obrazy na kapoty aut či nádrže motocyklů, pak zkusil i hokejové masky. Dnes už se věnuje jen jim.
"Je to pro mě práce na celý rok. V té největší sezoně v létě před startem ligy musím i dost zakázek odříkat," řekl Korál. Letos maloval masku například litvínovskému Pavlu Kantorovi, brankářům Sparty Sami Aittokalliovi a Davidu Honzíkovi, plzeňskému Miroslavu Svobodovi, Aleši Stezkovi z Liberce a dalším. Masky ze Sušice putují i na Slovensko, do Německa, Dánska či Finska. Korál nedělá rozdíly, jestli zdobí masku pro malého kluka nebo profesionála. Například brankáři české reprezentace Pavlu Francouzovi maluje masky každý rok už od dorosteneckých let.
Brankáři mají většinou přesnou představu, co na masce chtějí. Nadiktují si barevnost, motivy, řeknou, jestli tam chtějí mít nějaké motto, logo klubu, přezdívku, číslo nebo třeba fotografii přítelkyně, manželky nebo dětí. "Úplně nejradši ale mám, když mi dají třeba jen základní barevnost a hlavní motivy a pak volnou ruku k výzdobě," přiznal Korál.
Módní záležitost
I hokejové masky podléhají módě, ve které se většinou brankáři dobře orientují, a v tomto případě udává celosvětově trendy NHL. "Dřív to byly hodně různé šelmy, zubaté lebky a podobně, dnes jsou to i třeba animované postavičky z filmů," popsal. Neskrývá, že trpí profesionální nemocí a stále sleduje v televizi a na sociálních sítích masky brankářů po celém světě. Také se pořád dívá kolem sebe po vhodných námětech a motivech a představuje si je na hotovém díle. Brankáři tak možná ani netuší, že jako šablona pro drobné ozdoby na jejich masce posloužilo plátno se zajímavou strukturou nebo třeba síťka od česneku ze supermarketu.
Práce na jedné masce zkušenému malíři trvá den až dva. Během léta před startem hokejové sezony udělá za měsíc i přes 20 masek. Dodanou skořepinu masky je třeba nejdříve nastříkat základní bílou barvou, obrousit a pak se začne s motivem. Korál vždy nastříká část výzdoby a přelepí ji, pak pokračuje dál. Kromě toho, že přímo stříkací pistolí sám maluje, používá také různé šablony, které obkresluje, do designu masky také někdy musí nalepit a zakomponovat podle přání zákazníka třeba fotografii. "Mám na stole asi 25 stříkacích pistolek, v každé jinou barvu. Další barvy si míchám, před lakováním někdy masku přestříkám perleťovou barvou, aby to mělo efekty," popsal Korál. Závěrečný lak vytvrzený v peci zaručí odolnost malby, aby ji nepoškodily nárazy či údery pukem.