Německý "zázrak na ledě", oslavy <span>ve znamení frašky</span>

Sport
21. 5. 2010 15:28
Postupová radost německé střídačky v čele s koučem Uwe Kruppem.
Postupová radost německé střídačky v čele s koučem Uwe Kruppem.

Postupová radost německé střídačky v čele s koučem Uwe Kruppem.V minulém roce je od sestupu z elitní skupiny mistrovství světa zachránil pouze fakt, že letošní šampionát pořádají. Letos řeší hokejisté Německa jiné "problémy". Přemýšlejí o tom, jak v semifinále překvapit favorizované Rusy. A prožívají svůj vlastní zázrak na ledě.

Svou vůli a odhodlání naznačili hned v úvodním utkání, když před vyprodaným skoro osmdesátitisícovým kotlem na fotbalovém stadionu v Gelsenkirchenu porazili Spojené státy 2:1 po prodloužení. Naznačili tak, že hokejový svět čeká bláznivý turnaj plný překvapení.

Tím posledním je senzační německý postup do semifinále. V poválečné historii se něco podobného Němcům podařilo pouze jednou, v roce 1953 skončili třetí. Stejného úspěchu dosáhli i na olympiádě v roce 1976. Jinak jim obvykle patří umístění na přelomu první a druhé desítky.

ČTĚTE TAKÉ: Vokounův finský příběh: ze slzavého údolí do kotrmelce
                        Rusku odveta s Kanadou vyšla. Postup slaví i Němci

"Myslím si, že to je největší vítězství v mé kariéře. Dostat se do semifinále je obrovský úspěch jak pro všechny hráče, tak celý realizační tým. Makali jsme naplno celých šedesát minut a teď je to pro nás všechny skvělý pocit," prohlásil po utkání německý gólman Dennis Endras.

Německý hokejový hrdina gólman Dennis Endras.Ten byl hlavním hrdinou německého okamžiku. Před dvanácti a půl tisíci fanoušků v Mannheimu pochytal všech 41 švýcarských střel a největší měrou se podepsal pod hubené vítězství 1:0. Stačilo, stejně jako stačila jediná přesná střela Philipa Gogully.

V pokračování hokejového snu čekají Němce v sobotu večer Rusové. "Rusové jsou velkým favoritem. Jejich soupiska je velmi podobná té olympijské, bude velmi těžké proti nim hrát. My ale zkusíme hrát znovu jako tým a s dobrým gólmanem je možné všechno," věří Michael Wolf.

ČTĚTE TAKÉ: Češi neumějí střílet góly, přesto myslí na medaili
                        Markova "debilní" sezona a německá euforie

Jedinou skvrnou na německém postupu byl vyhrocený závěr zápasu. Němci zahráli vteřinu před sirénou zakázané uvolnění, přesto už všichni naskákali na led a organizátoři připravili na střed slavnostní koberec pro udílení cen nejlepším hráčům.

Němci slaví nečekaný postup do semifinále.Rozhodčí však domácí oslavy ještě na chvíli odložili, branky a koberec vrátili na své místo a týmy se musely přichystat k závěrečnému buly. Po jeho vhození se pak do sebe několik hráčů pustilo, do potyčky s Timo Helblingem se dokonce dostal i německý asistent kouče Ernst Höfner.

Švýcaři, odkojení kanadským stylem hokeje, nečekanou prohru neunesli. "Je to nejtěžší porážka v mém životě. Kontrolovali jsme hru, ale nedokázali jsme přijít na to, jak je pokořit. Němci si tak zasloužili vyhrát, hráli opravdu dobře," přiznal nakonec Marcel Jenni.

PODÍVEJTE SE NA PODIVNÝ ZÁVĚR ZÁPASU MEZI NĚMCI A ŠVÝCARY:

Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

OH 2028 v Los Angeles chystají zahájení a závěr na dvou stadionech

Sport
8. 5. 2025
Odlet české hokejové reprezentace na mistrovství světa do Dánska, 6. května 2025, Praha. Na snímku je David Pastrňák.

Pastrňák: Cítím se o hodně líp než loni, zase musíme tahat za jeden provaz

Sport
6. 5. 2025
ilustrační foto

Dva motorkáři zemřeli při hromadné nehodě na britském šampionátu

Sport
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ