Drahá show v zámoří. Hvězdy NHL míří do Síně slávy
09.11.2009 17:00 Původní zpráva
Při čtení těch jmen skoro až běhá mráz po zádech. Jedná se však o mráz příjemný, nestudí. Steve Yzerman, Brett Hull, Luc Robitaille a Brian Leetch. Čtyři bývalé superhvězdy zámořského hokeje budou v pondělí večer oficiálně uvedeny do Síně slávy. Před zraky fanoušků, kteří za nevšední zážitek draze zaplatí.
Jestli někdy vyvstávají pochybnosti nad zařazenými jmény v různých anketách či oceněných, tentokrát určitě ne. Hokejoví fanoušci se sami sebe spíše ptají: Jak to, že tam hvězdy doby nedávno minulé ještě nejsou?
Už v pondělí večer budou. Dohromady posbírali sedm Stanley Cupů a nespočet dalších mezinárodních či individuálních úspěchů. Co přitom v jejich hlavách figuruje jako největší možné vítězství? Vyhráli by raději sedmý zápas finále Stanley Cupu, nebo finále olympijských her?
ČTĚTE TAKÉ: České hokejové vystřízlivění. Po triumfu přišel pád
Hull, Leetch, Robitaille a pátý oceněný Lou Lamoriello (generální manažer New Jersey Devils) mají jasno, maximem je pro ně zámořský hokejový grál. To legenda Detroitu Steve Yzerman se s blížícím se turnajem ve Vancouveru nedokáže jednoznačně rozhodnout.
"S blížící se olympiádou se jedná o jednu z nejtěžších otázek, jakou jsem kdy dostal. Jelikož jsou hry už v únoru a o Stanley Cupu nebude rozhodnuto dříve než v červnu, přikloním se nyní k olympijským hrám a pak k další akci," řekl diplomaticky.
Lístky do "křišťálové katedrály" stojí tisíce korun
On ani další tři ocenění hráči už však z hráčského hlediska podobný problém řešit nikdy nebudou. Společně "v jednom týmu" se však sejdou možná naposledy v pondělí večer ve slavnostních prostorách torontské Síně slávy.
Fanoušci hokeje přitom můžou být přímo u toho, když tedy oželí část měsíčního rodinného rozpočtu. Aby mohli na vlastní oči sledovat v překrásné galerii Allena Lamberta, přezdívané Křišťálová galerie komerce, celou slávu živě, musí zaplatit 500 dolarů, v přepočtu tedy přes 8500 korun.
Co dokázaly čtyři hlavní hvězdy pondělního večera v Torontu? |
Brett Hull (Clagary, St. Louis, Dallas, Detroit, Phoenix) - Americký útočník s dělovým příklepem sebral svým kontroverzním gólem Dominiku Haškovi v roce 1999 Stanley Cup. Kromě toho se stal pátým hráčem v historii, který v NHL zaznamenal 50 branek v 50 a méně zápasech. V sezoně 1990/91 jich vstřelil 86. Druhý pohár Lorda Stanleyho získal v roce 2002 s Detroitem, v roce 1996 vyhrál s týmem Spojených států Světový pohár.
Brian Leetch (NY Rangers, Toronto, Boston) - Žijící ikona modré čáry Jezdců z New Yorku získala společně s Hullem Světový pohár. S 1028 body je v historické tabulce obránců NHL na sedmém místě. V roce 1994 se stal vůbec první v Americe narozeným hráčem, který jako nejužitečnější hráč play-off dovedl svůj tým k triumfu.
Luc Robitaille (Los Angeles, Pittsburgh, NY Rangers, Detroit) - Nejproduktivnější levé křídlo historie prestižní zámořské soutěže (1394 bodů a 668 gólů) strávilo nejvíce let v mužstvu Králů z Los Angeles, pro Stanley Cup si však muselo odskočit do Detroitu. Úspěchy slavil také na mezinárodní scéně: vyhrál Kanadský pohár (1991) a mistrovství světa (1994).
Steve Yzerman (Detroit) - Jako jediný z celé čtveřice strávil svou kariéru v jediném týmu - Detroitu. Ke změně neměl důvod, jako kapitán vedl možná nejlepší hokejový tým současnosti dlouhých dvacet let. Osmý nejproduktivnější hráč historie NHL, olympijský vítěz z roku 2004 a trojnásobný šampion Stanley Cupu. |
Foto: ČTK/AP, wikipedia.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.