Jekyll a Hyde Luongo. Příběh jak ze starého Londýna

14. 6. 2011 13:00
Brankář Roberto Luongo po dalším brankovém přídělu v Bostonu na lavičce Vancouveru.
Brankář Roberto Luongo po dalším brankovém přídělu v Bostonu na lavičce Vancouveru.

Brankář Vancouveru Roberto Luongo hraje bez přehánění dvě finále Stanley Cupu najednou. Zatímco v domácím prostředí je nepřekonatelnou oporou a spasitelem svého týmu, v Bostonu na ledě soupeře se mění v hororovou postavu, připomínající druhou tvář doktora Jekylla - smrtonosného pana Hyda.

Je to samozřejmě velká nadsázka, Luongo rozhodně nemá v úmyslu masakrovat vlastní tým, ale jeho domácí a venkovní statistiky ve finále letošního Stanley Cupu jsou odlišné jako den a noc. Za 112 minut pustil v Bostonu 16 gólů ze 66 střel. To znamená úspěšnost 77,3 % a průměr 8 gólů za zápas. A pochopitelně tři porážky.

Proto tak neskutečně působí jeho čísla z domácí Rogers Areny. Tři vítězství, dvě čistá konta, pouhé dva góly z 97 střel, průměr 0,67 branky na zápas a úspěšnost zákroků 97,9 %. Statistiky z říše snů. Hlavně proto je stav finále 3:3.

Rozhodující sedmý zápas ale hraje ve středu ve Vancouveru. Jeho hráči a trenér věří, že Luongo znovu odhodí svou temnou tvář zločince potloukajícího se po starém Londýně a promění se zpátky v sebe sama.

Roberto Luongo je ve Vancouveru úplně jiný chlapík."On ví, že se postaví zpátky do branky a bude zase skvělý," věřil po šestém zápase kouč Canucks Alan Vigneault, který v pondělí po třetím gólu poslal do branky náhradníka Coryho Schneidera. "Nemusím ho na to nijak zvlášť připravovat. Je to profesionál. Hodí to za hlavu a připraví se na rozhodující zápas číslo sedm," uvedl kouč kanadského týmu.

V Bostonu naopak věří, že se jim podaří Luonga ve Vancouveru konečně odčarovat. Zatímco na domácím ledě Bruins střelecky dominovali, na opačném pobřeží severoamerického kontinentu se odehrávají mnohem vyrovnanější bitvy, pokaždé však se šťastným koncem pro domácí.

"Musíme odehrát náš vůbec nejlepší zápas, který bude pro oba týmy tím největším. Uvidíme, co se stane. Občas v zápasech venku a doma není žádný rozdíl, jindy naopak, jako v této sérii. Oba týmy toho umí dobře využít," mínil slovenský kapitán Bostonu Zdeno Chára.

Jeho tým může hodně povzbudit, jakým stylem Medvědi odvrátili mečbol Vancouveru, když čtyřmi góly v první třetině za čtyři minuty a 14 vteřin stanovili nový rekord finále.

"Jsem na kluky pyšný. Byli jsme zády ke zdi, ale celý rok nás nic nezlomilo a s tím jsme šli i do tohoto zápasu. Odehráli jsme úžasnou první třetinu a tak došlo finále do sedmého zápasu. Ten rozhodne o všem," dodal třiačtyřicetiletý veterán v dresu Bostonu Mark Recchi.

Autor: Petr VlčekFoto: ČTK/AP

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ