
Kouč Pittsburghu Michel Therrien udělal před zápasem několik drobných změn ve složení útočných formací a především zařadil do sestavy obránce Darryla Sydora, šestatřicetiletého veterána, který předtím v letošním play off neodehrál ani minutu. Neobvyklým tahem chtěl trenér Penguins vnést na střídačku svého mužstva více zkušeností.
Neprůstřelnost brankáře Osgooda mohl ukončit už v 2. minutě v přesilové hře Ryan Malone, jenže střelu z ideální pozice gólman Red Wings skvělým zákrokem zlikvidoval. A pak na dlouhé minuty zůstal bez práce, obrana Detroitu byla totiž znovu neprostupná.
BITVA O STANLEYŮV POHÁR - finále, 3. zápas: |
Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 3:2 (1:0, 1:1, 1:1); stav série 1:2 Branky a nahrávky: 18. Crosby (Marián Hossa), 23. Crosby (Marián Hossa, Malone), 48. Hall (Talbot, Roberts) - 35. Franzén (Lidström, Kronwall), 54. Samuelsson (Stuart, Filppula). Rozhodčí: Devorski, O'Halloran - Sharrers, Heyer. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Střely na branku: 24:34. Diváci: 17.132.
Sestavy, Pittsburgh: Fleury - Gončar, Orpik, Gill, Scuderi, Whitney, Sydor - Marián Hossa, Crosby, Dupuis - Sýkora, Malkin, Malone - Kennedy, J. Staal, Talbot - Roberts, Hall, J. Ruutu. Trenér: Michel Therrien. |
Hosté tak rychle získali střeleckou převahu, jenže i gólman domácích Marc-Andre Fleury chytal pozorně. Největší šanci měl v 12. minutě obránce Brad Stuart po přihrávce Pavla Dacjuka zpoza branky, Fleury ale nebezpečnou střelu vyrazil.
Stuart pak stál u zrodu prvního gólu Pittsburghu v celé sérii. V 18. minutě jeho chybnou rozehrávku zachytil Marián Hossa, k odraženému puku se dostal Crosby a mezi Osgoodovy betony dorazil puk do branky. Penguins se tak trefili ve finále po dlouhých 137 minutách a 25 sekundách hry.
Po vstřeleném gólu jako by hráči Pittsburghu ztratili veškerý respekt, který dosud ve finále měli, a vytvořili si soustavný tlak. Ten ještě stoupl po vyloučení Briana Rafalského a Hossa mohl v samotném závěru první třetiny zvýšit na dvoubrankový rozdíl, jenže minul odkrytou branku.
V úvodu druhého dějství převaha Pittsburghu pokračovala a Crosby trefil v dohrávané přesilovce břevno. V 23. minutě v další početní výhodě už ale mířil lídr Penguins přesně. Po závaru před brankou se Crosby znovu dostal k odraženému puku u levé tyče a podruhé překonal Osgooda.
Hosty dostal zpátky do hry nedisciplinovaností Hal Gill, který byl dvakrát vyloučen za krosček. V první oslabení se Penguins ubránili, na konci druhého se ale před branku proháčkoval nejlepší střelec Detroitu v play off Johan Franzén a protlačil puk až za záda Fleuryho.
Do třetí třetiny ale vstoupili znovu aktivněji domácí hráči a vybudovali si zpět dvougólový náskok. V 44. minutě nejprve Hossa trefil bekhendem tyč, o čtyři minuty později už se ale prosadil Adam Hall, když zpoza branky šikovně nastřelil Osgooda a od něho se puk odrazil do sítě.
Vzápětí mohl znovu snížit Tomas Holmström, jenže před prázdnou brankou selhal v zakončení a trefil pouze tyč. Šest minut před koncem však přeci jenom zmírnil manko Mikael Samuelsson, jehož nahození od pravého mantinelu proletělo přes hradbu těl až do branky Pittsburghu. Vyrovnání už se ale Detroit nedočkal, přestože měl ještě výhodu přesilové hry a v závěru hrál 25 sekund bez brankáře.
Foto: ČTK/AP