Co hráče během zápasu rozhodně nabudí? Některé pořádný fén od trenéra, jiné iontový nápoj či energetická tyčinka. Mezi hráči NHL ale frčí zejména čpavek. "Smrdí jako hovno," tvrdí Kyle Palmieri z New Jersey. Přesto čichá a čichá.
Hokejista popadne na střídačce kapsli amonné čpavkové soli. Rozlomí ji a podsune si ji pod nos. Ááá. Rázem se vrátí do hry. Jiný, lepší, nabuzený. "Miluju to. Nedává vám to sice žádnou energii, ale probere vás to ve správný čas," říká Palmieri o zázračné věcičce, která je povoleným dopingem v NHL už léta.
Čpavek šňupal už Wayne Gretzky a své zkušenosti s ním má i Josh Torchetti, nyní trenér Minnesoty. "Během své kariéry jsem se díky tomu dostal vždy do správného herního tempa. Vždy mě to podvědomě probralo," řekl Torchetti k látce, kterou využívá většina jeho svěřenců. A rád si přičichne i ruský tank Alexander Ovečkin či Ilja Kovalčuk.
Po štiplavém zápachu se hokejisté často zašklebí. Ne, opravdu to není příjemná vůně. A že pohled na šňupajícího hokejistu působí divně? "Jsme si toho vědomi, ale takový je hokej," culí se Torchetti. Složení čpavkové kapsle říká leccos: 0,03 mililitrů tekutiny, kterou tvoří z 35 % alkohol, 15 % amoniaku a 50 % dalších přísad, které však obal neprozrazuje. Vše je ale povolené a bezpečné.
A to není vše. Čpavek prý pomáhá z kocoviny po proflámovaném večeru. "Jednou byli mladí hráči venku hýřit celou noc a pak byli povoláni do týmu NHL. Museli se před zápasem nějak probrat a právě toto jim pomohlo," sdělil jeden z trenérů Východní konference.
Čpavek letí také českých kabinách a k dipozici ho měl i Jágr a spol. na loňském mistrovství světa v Praze. Oblíbený je také mezi boxery, vzpěrači nebo hráči amerického fotbalu. Mezi další neotřelé rituály patří třeba popíjení francovky. Kultovní Alpa pomáhá již více než 100 let zvenku i zevnitř. Nejen sportovcům. Tak co: čpavek, nebo panáka francovky?
: