Lesk a bída NHL: hrozí klubům krach?
18.11.2008 10:30 Původní zpráva
Nejlepší, nejbohatší, nejprestižnější. Takovými přívlastky se může pyšnit hokejová NHL. Každá mince má však dvě strany. Na té lícové se vyjímá modrý javorový list, symbol nejbohatšího klubu z Toronta, rubová strana skrývá logo Phoenixu, týmu, který se topí ve finančních potížích.
Magazín Forbes, který každoročně sestavuje finanční žebříčky obchodních subjektů z celého světa, ohodnotil i jednotlivé kluby NHL. A dvanáct týmů skončilo v záporných číslech. Světoznámá mužstva, veřejností považovaná za bezednou studnici finančních zisků, si zdaleka nevedou tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát. A otázkou zůstává, jak se do jejich hospodaření promítne celosvětová ekonomická krize.
Generální manažer Toronta Cliff Fletcher by v tuto chvíli pravděpodobně přestal číst dál a odešel si zahrát golf či se věnovat jiné oblíbené aktivitě. Torontské Maple Leafs finanční problémy netrápí. Klub, jehož hodnota byla vyčíslena na 448 milionů amerických dolarů, by s nadsázkou mohl k letošním Vánocům finančně slabším mužstvům nějaký ten milion nadělit. Za loňskou sezonu si vydělal 66,4 milionu dolarů, nejvíce z celé soutěže.
Odejde NHL z Phoenixu?
Zcela odlišnou situaci však prožívají ve Phoenixu. Ten byl finančními auditory označen za nejméně cenný klub NHL. Ohodnocen byl na 142 milionů amerických dolarů a hospodařil se ztrátou 9,7 milionu amerických dolarů.Finanční hodnota klubů NHL |
1. Toronto Maple Leafs - 448 2. New York Rangers - 411 3. Montreal Canadiens - 334 4. Detroit Red Wings - 303 5. Philadelphia Flayers - 275 6. Dallas Stars - 273 7. Boston Bruins - 263 8. Vancouver Canucks - 236 9. Colorado Avalanche - 231 10. New Jersey Devils - 222 11. Minnesota Wild - 217 12. Los Angeles Kings - 210 13. Ottawa Senators - 207 14. Chicago Blackhawks - 205 15. Calgary Flames - 203 16. Anaheim Ducks - 202 17. Tampa Bay Lightning - 200 18. Pittsburg Penguins - 195 19. San Jose Sharks - 179 20. Edmonton Oilers - 175 21. Bufalo Sabres - 169 22. Carolina Hurricanes - 168 23. Nashville Predators - 164 24. Florida Panthers - 163 25. St. Louis Blues - 162 26. Washington Capitals - 160 28. Columbus Blue Jackets - 157 29. New York Islanders - 154 30. Phoenix Coyotes - 142
Částky jsou uvedeny v milionech amerických dolarů (1 USD = cca 20 Kč). |
Současný majitel Phoenixu Jerry Moyes zajisté usilovně přemýšlí, co s neprosperujícím klubem udělat. Reálně se mu nabízejí dvě varianty. Buď může tým prodat, nebo se Coyotes z Phoenixu odstěhují do jiného města.
Růžové brýle by si pro zlepšení pohledu na současnou situaci jistě nejraději nasadili také v Carolině. Ta za minulý ročník prodělala dokonce 11,5 milionu dolarů, nejvíce z celé NHL. Vítěz Stanley Cupu z roku 2006 dvě následující sezony nepostoupil do play-off a to výrazně omezilo přísun financí do klubové pokladny. Ve finančním hodnocení se však přesto tým pohybuje na 22. místě.
Těsně nad propastí se vznášejí i New York Islanders, předposlední mužstvo v hodnocení Forbesu. Od bankrotu je zatím chrání lukrativní smlouva se společností Cablevision, která pumpuje do klubové pokladny každou sezonu nezanedbatelných 15 milionů dolarů.
Kanadské kluby na vzestupu
Jedna věc opravdu stojí za povšimnutí. Ač nepatří kanadské týmy k těm největším a nejlepším v soutěži a například Toronto již tři roky za sebou nepostoupilo do play-off, přesto se hospodářské výsledky klubů z kolébky hokeje pohybují nad průměrem celé soutěže. Tato skutečnost je dána silou kanadského dolaru. Oproti americkému dolaru posílil o 15 procent a nasměroval tak kanadské kluby na cestu k vyšším ziskům.
Příjmy mužstev ze země javorového listu jsou v kanadských dolarech, ale jejich hráči jsou placeni v dolarech amerických. To citelně snižuje finanční nároky na hráčský kádr kanadských mužstev.
Dopadne deka ekonomické krize i na NHL?
Aktuální a ožehavou otázkou je, jaký dopad bude mít na severoamerickou ligu ekonomická recese, která postupně prorůstá celým světem. Vzhledem k tomu, jak nepředvídatelně se ekonomika chová, lze jen stěží předpokládat, jaké konkrétní důsledky bude mít krize na nejslavnější hokejovou soutěž.
Přihlédneme-li k tomu, že jednotlivá mužstva vlastní obchodníci z průmyslových odvětví, která byla ekonomickou krizí zasažena, lze předpokládat, že k utažení finančních kohoutků přivádějících do týmových kas peníze nějakým způsobem dojde.
Kluby si přinejmenším nebudou moci dovolit výrazné zdražení vstupenek, protože platební schopnost hokejových fanoušků bude při trvající krizi klesat.
Dobré zprávy na závěr
V globálním měřítku byla však loňská sezona po finanční stránce nejúspěšnější za posledních deset let, kdy Forbes s hodnocením klubů NHL přišel poprvé. Příjmy týmů vzrostly o 13 procent na průměrných 92 milionů amerických dolarů.
Hromadné krachování klubů by tedy slavné soutěži hrozit nemělo. Pravděpodobnější je, že finančně neúspěšné týmy změní majitele nebo se přestěhují někam jinam, kde budou mít investoři a fanoušci pro jejich aktivity větší pochopení.
Foto: ČTK, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.