3+2 brankáři v NHL
Quick nástupcem Haška? Do kapsy strčí Lundqvista i Raska
20.11.2014 06:30 Původní zpráva
Díry vs. neprůstřelné zdi. Ze kterých gólmanů se střelcům klepou ruce? Koho byste naopak nechtěli trpět ve vaší bráně? V úspěšnosti zákroků vede úřadující šampion - Jonathan Quick z Los Angeles Kings, výrazně za očekáváním naopak paběrkuje Kanaďan Mike Smith, majitel olympijského zlata ze Soči 2014. Jako již tradičně uvádíme roční příjmy v milionech amerických dolarů.
Do TOP 3 brankářů podle úspěšnosti zákroků, kteří odchytali alespoň deset utkání, se po čtvrtině základní části dostali Američan Jonathan Quick, jeho krajan Craig Anderson a Fin Pekka Rinne. Kde hledat důvody, že právě oni předčili jména jako Henrik Lundqvist, Tuukka Rask nebo Carey Price?
1. Jonathan Quick - 7 000 000 dolarů za sezonu
Nebyl to Wayne Gretzky, Jari Kurri ani Paul Coffey. Žádnému z těchto vážených členů Síně slávy a především bývalých fantastických lídrů Los Angeles se druhému nejlidnatějšímu městu USA nepodařilo vybojovat Stanleyův pohár. Byl to až osmadvacetiletý rodák z amerického Milfordu (Connecticut), který týmu trofej vychytal (2011/12 a 2013/14) - král se stal králem.
A Quick, stříbrný olympionik ze ZOH 2010, září i letos. Dosud nastoupil do 16 zápasů, přičemž jako vítěz do šatny odklouzal devětkrát. To by zas taková hitparáda nebyla, úspěšnost jeho práce naměřená na hodnotu 93,8 % - to už je slušný materiál. Ten nejlepší v lize.
Quick je šťastně ženatý s Jaclyn, se kterou má dceru Madisan. Shodou událostí je Jaclynina sestra Alicia vdaná za útočníka New Yorku Islanders Matta Moulsona. Inu, dobrý výběr se v rodině nezapře - i Moulson patří k hlavním lídrům týmu. Kam dotáhne Quick, oceněný Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off 2011/12, Los Angeles letos? Kings v základní části obvykle nepatří k těm nejlepším, jinak tomu není ani letos. Pokud by však pokračovali v nastoleném trendu, účast ve Stanley Cupu by je neměla minout.
2. Craig Anderson - 3 500 000 dolarů za sezonu
Anderson nepatří k těm maskovaným mužům, kteří rok co rok válčí o nejlepší statistiky. Spolehlivý, to ano, ne ale top class. Bývalý gólman Chicaga, Floridy nebo Colorada ale vyspěl a ve svých 33 letech drží tým z hlavního kanadského města Ottawy nad vodou - nad hranicí postupu do play-off (Senators jsou průběžně na sedmé pozici). Současná úspěšnost zákroků 93,5 je jen těsně za tou Quickovou, průměr inkasovaných branek na zápas je také velmi dobrý - 2,23. Z 11 odchytaných střetnutí navíc dvakrát uhájil čisté konto.
Třiatřicetiletý Anderson se narodil v americkém Illinois, svou zem reprezentoval dvakrát na MS. V obou případech se zámořským týmem skončil ve čtvrtfinále. Nejprve v roce 2006 v Rize, kde Američané schytali debakl 0:6 od Švédů, o dva roky později pak nestačili v Quebecu 2:3 na Finy. Nutno podotknout, že ani na jednom z uvedených šampionátů nedostal brankář roku OHL 2000/01 příliš mnoho prostoru k vyniknutí.
3. Pekka Rinne - 7 000 000 dolarů za sezonu
Rinne, to je naopak zaručená kvalita. Rodák z finského Kempele se řadí mezi zkušené a tradičně jisté brankáře. V kanadsko-americké NHL dosud neoblékl jiný dres, než ten Nashvillu Predators. Právě tímto týmem byl draftován v roce 2004 až z 258. pozice, nikdo tehdy od chladného Seveřana nečekal, že bude patřit mezi špičku soutěže. A přeci. Patří.
Preds před sezonou posílili, k týmu se mj. přidali i Mike Ribeiro s Derekem Royem a Antonem Volčenkovem. Nashville tak válcuje NHL, v náročné Západní konferenci se pohybuje na špičce. Není proto překvapením, že září i Rinne v bráně. Stříbrný medailista z MS 2014 v Bělorusku si počíná parádně. Úspěšnost zákroků 93 % a průměr inkasovaných branek 1,92 na zápas jej katapultují mezi současnou elitu.
Jevgenij Nabokov - 1 550 000 dolarů za sezonu
Aby se mohlo jedněm dařit, druhým se tak dít nelze. U ruského gólmana Tampy Bay Lightning to platí tak nějak napůl. Jemu se nedaří, nechytá často, tým však exceluje. Populární brankář letos nastoupil jen do pěti klání, z nichž byl třikrát poražen. Z katastrofálních statistik jindy vynikajícího gólmana by zmrznul úsměv i obyvatelům kazašské Öskemene, tehdy Sovětský svaz, kde se bývalý brankář San Jose či New York Islanders narodil.
Nabokovův průměr 3,71 branky na zápas a 87,0 % úspěšnost zákroků jistě radost generálnímu manažeru Tampy Steveu Yzermanovi nedělají. Lightning ale mohou zůstat v klidu, Nabokov tráví většinu času na střídačce pod dekou. Kolega Ben Bishop totiž z šestnácti zápasů, ve kterých nastoupil, hned jedenáctkrát vyhrál. Panika tak v týmu Bolts není na místě. Zatím.
Mike Smith - 6 000 000 dolarů za sezonu
No a konečně muž, který náš výčet 3+2 kaskadérů v maskách uzavře. Těžko říct, co převažuje. Jestli nespokojenost Smitha v organizaci nepříliš úspěšné Arizony, nebo překvapení funkcionářů a fanoušků Coyotes z bídných výkonů dvaatřicetiletého Kanaďana. Považte sami ten propad. Loňský Smith: 91,5 % úspěšnost zákroků, 2,64 gólu na zápas. A letošní Mike? 89,0 % a 3,31 branek na utkání. K tomu přičtěme 9 proher ze 14 zápasů, k nimž bývalý gólman Tampy či Dallasu nastoupil.
Zklamání ze Smitha je o to větší, že se 190 cm vysoký čahoun ještě loni vešel do nabité kanadské reprezentační sestavy pro ZOH v ruské Soči. Přes moře se na turnaj, na kterém jeho zem dobyla zlato bez jeho přičinění, vypravil ve společnosti Coreyho Crawforda z Chicaga a Roberta Luonga. Při letošních výkonech by se mu o tomto mohlo jen zdát. Arizona je momentálně mimo postupové příčky do bojů o Stanley Cup. Nastane obrat?
PODÍVEJTE SE NA TO NEJLEPŠÍ Z DÍLNY ÚŘADUJÍCÍHO ŠAMPIONA JONATHANA QUICKA:
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.