
Kauza Phoenixu Coyotes, který se topí ve stále větších finančních obtížích, protkala celou letošní sezonu. Spor mezi majoritním vlastníkem klubu Jerry Moyesem a vedením NHL dokonce skončil u konkurzního soudu. Vedení soutěže se zuby nehty snažilo zabránit vyhlášení bankrotu ze strany Moyese, které by mohlo vyústit až v přesunutí Coyotes do Kanady.
ČTĚTE TAKÉ: Rozroste se NHL o další kanadský klub? Rozhodne soud
Moyes se nakonec rozhodl vyhlásit ochranu před věřiteli, což Bettman ve svém projevu kritizoval. „Názorně řečeno, byli jsme 20 minut od uzavření dohody," politoval Bettman.
Komisionář zároveň poukázal na jednoho z letošních finalistů bojů o Stanley Cup Pittsburgh Penguins. Tučňáci byli podle Bettmanových slov v minulosti v daleko větších potížích než jsou nyní Coyotes. Díky vstřícnému přístupu ligy se ale dokázali z patové situace vyšvihnout až do bojů o legendární trofej lorda Stanleye.
„Budeme bojovat také o Phoenix, slíbili jsme to jeho fanouškům," dodal Bettman.

Zároveň první muž zámořské ligy zdůraznil fakt, že navzdory ekonomické krizi došlo v NHL k nárůstu příjmů o 4 % ve srovnání s loňským ročníkem.
Výrazně se tedy nebudou muset snižovat platové stropy. Jejich výše by měla být stanovena v rozmezí mezi 54 miliony a nynějšími 56,7 miliony dolarů.
Bettman se vyjádřil také otázce účasti hráčů nejslavnější hokejové ligy světa na olympijských hrách. Ti se zaručeně představí na nadcházející únorové olympiádě v kanadském Vancouveru, start na hrách o čtyři roky později v ruském Soči se bude řešit až po skončení vancouverské olympiády.
Vedení ligy znepokojuje zejména nepříznivý časový posun, kvůli kterému by nemohly být přímé přenosy z her v Soči nasazeny v hlavním vysílacím čase.
Doping pod drobnohledem
Žhavou se v NHL stává také problematika ohledně dopingových testů. V zámoří totiž dosud platí velmi nestandardní pravidla. Každý hráč může být na užití zakázaných látek testován maximálně třikrát za sezonu. Tak mírné podmínky nefungují v žádné jiné tamější profesionální soutěži.
Představitelé NHL se snaží sladit antidopingová pravidla tak, aby splňovala normy antidopingové agentury WADA. V tom případě by se hokejisté museli připravit i na velmi neoblíbené mimosoutěžní kontroly. „Je na čase, aby hráčská asociace odsouhlasila změny, které doporučuje WADA," uvedl Bettman.
Seznam látek, jejichž užívání NHL zakazuje, je nyní totožný s tím, který vydala WADA. Rozdílná je však výše trestu, který při užití dopingu hrozí. Ten je v NHL mírnější. Nutno ale dodat, že oproti ostatním zámořským soutěžím, například basebalové MBL, se NHL s vážnými dopingovými prohřešky nepotýká.
Foto: Reuters