Nejlepší sezonu v historii klubu si ve Vancouveru určitě představovali jinak. Tedy alespoň její konec. V roce plném trofejí bude i po dnešním večeru v Las Vegas, kde se chystá předávání individuálních ocenění, chybět ta nejpodstatnější. Stanley Cup.
Co na tom, že v kapse už mají Presidents' Trophy (vítěz základní části), Clarence S. Campbell Bowl (vítěz Západní konference), Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráč základní části - Daniel Sedin) a William M. Jennings Trophy (pro brankáře týmu, který v základní části obdrží nejméně branek - Roberto Luongo a Cory Schneider).
Prohrané sedmé finále Stanley Cupu s Bostonem tohle všechno přebíjí. Negativně přebíjí. A dost těžko zaženou smutek i další případné trofeje, které by si hráči Canucks měli ze slavnostního předávání odnést.
Dá se přitom předpokládat, že několik jich ještě bude. Největší příběh může dopsat Daniel Sedin, který usiluje o zisk Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže. Pokud ho novináři zvolí, navázal by tak na rok starý úspěch bratra Henrika.
Mohou se stát vůbec prvními dvojčaty, kterým by se něco podobného povedlo. "Je to neskutečné. Jeden rok Henrik, druhý rok Daniel. Před několika roky byli kritizovaní, že dokážou hrát pouze spolu. Oni ale ukazují, že tomu tak není," myslí si centr Washingtonu Nicklas Backström, jejich spoluhráč z národního týmu.
Narážel především na fakt, že Henrik se stal před rokem nejproduktivnějším hráčem sezony, přestože Daniel musel kvůli zlomené noze vynechat skoro dvacet zápasů. Letos odehrál ročník celý a svému bratrovi se dokázal vyrovnat.
Pokud by navíc získal i Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč podle samotných hráčů), Henrika by ještě překonal. A že jsou oba maximálně soutěživí. "To už od narození. V golfu, tenisu, známkách ve škole... Ve všem," potvrzuje Henrik.
Individuální trofeje pro ně ale rozhodně hlavním hnacím motorem v NHL nejsou. "Je to pravda, takhle to neberou. Myslím, že nikdy moc nehleděli na tabulku střelců. Vždy jim šlo o týmová vítězství, to jsou prostě oni," dodává pro server SportingNews další Švéd, Nicklas Kronwall z Detroitu.
Kromě Daniela Sedina, který se svým bratrem (každý za sebe) usiluje také o Foundation Player Award za charitativní činnost, pomýšlejí zástupci Vancouveru ještě na další čtyři trofeje. Všechny ale pravděpodobně nezískají.
Největší naději má Ryan Kesler, který by měl sesadit Pavla Dacjuka z pozice nejlépe bránícího útočníka soutěže. V úspěch pak věří ještě Alain Vigneault mezi trenéry, mezi manažery Mike Gillis a mezi gólmany Roberto Luongo.
Přehled nominací na ceny NHL: |
Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč podle Asociace profesionálních hokejových novinářů): Corey Perry (Anaheim), Daniel Sedin (Vancouver), Martin St. Louis (Tampa Bay). Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč NHL podle členů Hráčské asociace NHLPA): Corey Perry (Anaheim), Daniel Sedin (Vancouver), Steven Stamkos (Tampa Bay). Vezina Trophy (nejlepší brankář): Roberto Luongo (Vancouver), Pekka Rinne (Nashville), Tim Thomas (Boston). Calder Memorial Trophy (nejlepší nováček): Logan Couture (San Jose), Michael Grabner (New York Islanders), Jeff Skinner (Carolina). Frank J. Selke Trophy (nejlépe bránící útočník): Pavel Dacjuk (Detroit), Ryan Kesler (Vancouver), Jonathan Toews (Chicago). Jack Adams Award (nejlepší trenér): Dan Bylsma (Pittsburgh), Barry Trotz (Nashville), Alain Vigneault (Vancouver). James Norris Memorial Trophy (nejlepší obránce): Zdeno Chára (Boston), Nicklas Lidström (Detroit), Shea Weber (Nashville). Lady Byng Memorial Trophy (hokejový gentleman): Loui Eriksson (Dallas), Nicklas Lidström (Detroit), Martin St. Louis (Tampa Bay). Bill Masterton Memorial Trophy (vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji): Ray Emery (Anaheim), Daymond Langkow (Calgary), Ian Laperriere (Philadelphia). NHL Foundation Player Award (za charitativní činnost): Dustin Brown (Los Angeles), Mike Green (Washington), Daniel a Henrik Sedinové (Vancouver). Mark Messier Leadership Award (pro vůdčí osobnost): Zdeno Chára (Boston), Shane Doan (Phoenix), Nicklas Lidström (Detroit). General Manager Of The Year Award (nejlepší generální manažer): Mike Gillis (Vancouver), David Poile (Nashville), Steve Yzerman (Tampa Bay). Přehled již jistých vítězů trofejí: Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráč základní části NHL): Daniel Sedin (Vancouver) - 104 bodů. Maurice Richard Trophy (nejlepší střelec): Corey Perry (Anaheim) - 50 branek. William M. Jennings Trophy (pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek): Roberto Luongo a Cory Schneider (oba Vancouver) - 185 inkasovaných gólů. Roger Crozier Saving Grace Award (nejvyšší úspěšnost zákroků v základní části NHL): Tim Thomas (Boston). Conn Smythe Trophy (nejužitečnější hráč play-off): Tim Thomas (Boston). Plus/Minus Award (nejlepší bilance účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách v základní části): Zdeno Chára (Boston). Týmové trofeje v ročníku 2009/10: Stanley Cup: Boston Bruins. Prince of Wales Trophy (vítěz Východní konference): Boston Bruins. Clarence S. Campbell Bowl (vítěz Západní konference): Vancouver Canucks. Presidents' Trophy (nejlepší tým základní části): Vancouver Canucks. |