Ta rovnice dlouho platila. Toronto je město hokeje. Jenomže o tom se v současnosti dá minimálně polemizovat. Ano, hokej má ve městě silnou pozici. Pokud jste ovšem lační po úspěchu, je dobré se hale Air Canada Centre v té době, kdy se tu hraje NHL, lepší vyhnout. Basketbalisté, baseballisté, lakrosaři ale i fotbalisté, všichni si vedou daleko lépe než místní borci s hokejkami. Takže je opravdu Toronto jenom hokejové město?
Hokejový tým se zmítá v obrovské krizi, která by se již už bez nadsázky dala nazvat křečí. Za poslední dekádu se hokejisté v modrobílém dostali do bojů o Stanley Cup pouze jednou. Před třemi lety z nich ale vypadli velmi záhy. Po sérii s Bostonem hned v prvním kole. Na to, že se pakovali po prohře v sedmém rozhodujícím utkání, v němž ještě ve třetí třetině vedli 4:1, budou fanoušci vzpomínat možná ještě hodně dlouho. Možná pro krutost výsledku, možná protože jim hráči Maple Leafs v poslední době jinak moc radosti a napínavých okamžiků nepřinesli.
Před probíhající sezonou přišlo zemětřesení v obsazení managementu klubu. Nově příchozího manažera Lou Lamoriela, který přišel po neuvěřitelných 28 letech strávených u New Jersey Devils, a legendárního útočníka Brandona Shanahana v roli prezidenta doplnil uznávaný kouč Mike Babcock, jenž má v současnosti pověst jednoho z nejlepších ve svém oboru. Toronto s novým trojlístkem ve vedení vyhlásilo revoluci. Ohlásilo návrat do nejvyšších pater a začalo s úplnou přestavbou kádru. Cíl byl jasný. Dostat zbídačený tým zase tam, kam historicky vždy v minulosti patřil.
Každý čekal, co se bude dít. Samozřejmě, že přestavba chvíli trvá. Ale Toronto si oproti roku polepšilo o pouhý bod a vzhledem ke zlepšení konkurence skončilo poslední. Útěchou pro něj byl maximálně fakt, že "vyhrálo" právo první volby v draftu. Stane se to odrazovým můstkem od marnosti, která slavný klub již delší čas svírá?
Ubývající návštěvnost
Špatné výsledky se totiž začínají projevovat tam, kde by to být jinde, tak už by se to dávno projevilo. Ale o to více to může být pro klub bolestivější. Třináct let to byla "tutovka". V torontské hale bylo vždy za jakýkoliv okolností na hokej vyprodáno. To už neplatí. Minulý rok "Javorové listy" poprvé po třinácti letech nevyprodaly arénu pro 19800 lidí. Někde jinde by z toho žádné "haló" nebylo. Tady v kanadském "hockeytownu" se to bralo minimálně jako velké varování, že zdejším fanouškům dochází trpělivost.
Ještě před časem Maple Leafs také platily za ekonomicky nejsilnější klub v NHL. Teď začínají strádat i v této oblasti. Špatné výsledky, absence v play-off a i oslabení kanadského dolaru. To vše snížilo jejich hodnotu za uplynulý rok skoro o dvanáct procent. Z ekonomického hlediska je přeskočil New York Rangers. A také konkurenční Montreal. Pád ovšem může pokračovat, protože slavnou organizaci zatím držela unikátní návštěvnost.
How you can sit there is beyond me. pic.twitter.com/PeTHf44JQx
- Toronto Maple Leafs (@MapleLeafs) 29. dubna 2016
Konkurence hokeje
Obyvatelé Toronta sice dlouhodobě ctí tradici a i ve zlém období, v němž se populární oddél nachází, brali Maple Leafs za něco více. Pokud se ovšem rozhodnou poohlédnout po jiném sportu, určitě dobře pochodí. Dokonce se dočkají úspěchů, což se o současném hokejovém týmu nedá říct. A neúspěchy hokejistů se dají pozorovat i na těchto návštěvnostech. Nezájem někde, totiž znamená naopak zájem jinde. Co všechno mají fanoušci v metropoli Ontaria na výběr?
- Basketbal
Raptoři šli pod bezednými koši v posledních třech letech výrazně nahoru. Dřívější otloukánek NBA třikrát po sobě postoupil do vyřazovacích bojů a letos poprvé prošel i prvním kolem play-off zámořské ligy a již nyní překonal své maximum. Ale kdo ví? Třeba jeho jízda ještě neskončí a dočkáme se podle názvu "prehistorického" překvapení. Už teď, stejně jako na hokejisty, je na ně těžké sehnat lístky. Bývá beznadějně vyprodáno. Vždycky tomu tak ale nebylo. Třeba před pěti lety chodilo v průměru o tři tisíce méně. Kolik z nich je původem těch od ledu?
Thank you #WeTheNorth for the massive support!!! Let's keep putting in the #HardWork 💯💯💯 #JYD2Point0 #TeamCarroll pic.twitter.com/1bQjZNrM3t
- DeMarre Carroll (@DeMarreCarroll1) 2. května 2016
- Baseball
Velký nárůst v návštěvnosti zaznamenal i tým baseballistů. V minulosti chodilo na místní stadion v průměru mírně nad 20 tisíc diváků, nyní Blue Jays patří k nejnavštěvovanějším klubům MLB. Jejich průměrná návštěva přitom rostla s neúspěchy "hokejek". I zde to znamenalo sportovní posun. Například Modré Sojky, jak zní jejich počeštělý název, vloni vyhrály Východní divizi, která je považována za nejtěžší skupinu soutěže, protože v ní jsou i týmy New Yorku Yankees a Bostonu Red Sox. A dařilo se jim i v následujícím play-off, kde se probojovaly mezi čtyři nejlepší.
-Fotbal
V zámoří je známější pod pojmem soccer. A i v tomto odvětví začínají Kanaďané z provincie Ontario vynikat. FC Toronto s hvězdnými Sebastianem Giovincem a Jozym Altidorem v sestavě se nachází v rozehrané soutěži na třetím místě ve Východní konferenci, přičemž vloni se dostalo do play-off, kde vypadlo s Montrealem. I zde začíná chodit více a více fanoušků. Dvacetitisícové návštěvy jsou běžné, na výjimečné zápasy si nacházejí cestu na fotbalový svatostánek místního FC dokonce i davy čítající třeba třicet tisíc.
-Lakros
Nakonec i boxlakrosaři mohou být pro Maple Leafs časem konkurencí. Toronto Rock hraje nejvyšší soutěž, a to velmi úspěšně. Minulý rok se hráči Rock prokousali například do finále. Celkově jsou se šesti tituly společně s křídly z Philadelphie nejúspěšnějším lakrosovým týmem na světě. Jen letos se jim moc nedařilo a skončili poslední. Že by něco odkoukali od hokejistů, s nimiž sdílejí jednu arénu? Ale na rozdíl od nich to byla nepovedená sezona po hodně dlouhé době.
Rob Hellyer shines in @TorontoRockLax season-ending loss against Calgary. Via @RMallsports. https://t.co/9rnwvAzk4v pic.twitter.com/x9HliAtw0F
- Toronto Sun (@TheTorontoSun) 1. května 2016