Čechy povede opět Plekanec: Kapitány musíme být všichni!

7. 1. 2014 12:30
Hokejový útočník Tomáš Plekanec z Montrealu.
Hokejový útočník Tomáš Plekanec z Montrealu.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec z Montrealu si váží role kapitána českého národního týmu pro únorové olympijské hry v Soči, ale pro úspěch podle něj nejsou písmena na dresu rozhodující. Po pondělní nominaci se teď jednatřicetiletý kladenský odchovanec bude opět stoprocentně soustředit na dění v Montrealu, na olympiádu chce myslet až v únoru.

"Je to velké ocenění a jsem z toho hodně potěšený, ale na druhou stranu je to jen písmeno na dresu. K tomu, abychom byli úspěšní, musíme být všichni kapitáni," řekl Plekanec na oficiálním webu Montrealu. Asistenty mu budou dělat největší české ofenzivní hvězdy v historii NHL Jaromír Jágr a Patrik Eliáš, spoluhráči z New Jersey.

Plekanec si zopakuje stejnou roli z mistrovství světa 2012 ve Stockholmu a Helsinkách, kdy s "céčkem" na hrudi dovedl český tým k bronzu. "Není to pro mě nic nového. Trenér si mě vybral jako takového hráče a osobnost, jaká jsem, takže nic měnit nemusím," uvedl k roli kapitána.

V pondělí hned po oznámení nominace hrál Montreal v NHL proti Floridě a Plekanec se podílel na výhře 2:1 přihrávkou na vítěznou branku Briana Gionty. Plekancovu roli na olympiádě tak mohli v dobré náladě okomentovat i spoluhráči z týmu Canadiens. "Doufám, že mluví česky víc než anglicky," vtipkoval kanadský brankář Carey Price v narážce na to, že Plekanec své vůdčí schopnosti ukazuje spíše výkony na ledě a přístupem než proslovy.

"Je to lídr našeho týmu a nepřekvapilo mě, že bude i vůdčí osobností jejich mužstva. Dělá to svým příkladným přístupem. Je to vynikající všestranný hráč, nepoleví v žádném zápase. Je to prostě perfektní příklad lídra," doplnil na adresu asistenta kapitána Montrealu Price, který čeká, zda se jeho jméno dnes objeví v kanadské nominaci do Soči.

Plekanec se chystá po Vancouveru 2010 na druhé vystoupení pod pěti kruhy. Účastník sedmi světových šampionátů má na kontě i stříbro z Rigy z roku 2006 a bronz z Bratislavy z roku 2011. Na první velké zlato juniorský mistr světa z roku 2001 stále čeká. Myšlenky na olympiádu ale přijdou až v únoru.

"Teď se musíme soustředit na svou práci (v NHL). Do začátku olympiády je ještě měsíc a do té doby se může stát spousta věcí. Teď se musíme soustředit na klub a hrát na sto procent. V únoru po posledním zápase s Carolinou můžeme začít myslet na olympiádu," dodal Plekanec.

Další čtení

Slavnostní zahájení dnes otevře květnovou část výzvy Do práce na kole

Domácí
5. 5. 2026
cena pro vítěze festivalu Anifilm 2026

V Liberci začíná šestidenní Anifilm, večer vyhlásí vítěze národní soutěže

Kultura
5. 5. 2026
Mašhad, Írán

V Íránu popravili další tři muže odsouzené za činy při lednových protestech

Zahraničí
5. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ