Na začátku jejich první společné reprezentační nominace byl povedený přešlap trenéra Aloise Hadamczika. Spletl si jména sourozenců Kovářů a místo českobudějovickému gólmanovi Jakubovi zavolal plzeňskému útočníkovi Janovi, čímž mu jeho pozvánku do národního týmu předem vyzradil. Úsměvná zápletka ale nemění nic na tom, že se sourozenci Kovářové stali další, už dvanáctou bratrskou dvojicí, která se potkala v národním týmu. Kdo byli jejich slavní předchůdci?
Starší Jakub s mladším Janem byli do národního týmu nominováni již několikrát, ale teprve na dnes startujících Švédských hokejových hrách se v reprezentační kabině potkají společně. "Všichni jsou rádi, že se to povedlo. Teď už jenom, aby to vydrželo," komentoval společnou nominaci Jan Kovář.
Oba bratři s úsměvem vzpomínají na chvíle, kdy se o sourozenecké pozvánce dozvěděli. Kouč Hadamczik si chtěl večer před zveřejněním nominace ověřit, zda je gólman Jakub, který nedochytal extraligový zápas, zdravotně v pořádku. Při vytáčení čísla se však spletl a zavolal do Plzně Janovi. "Když už mu zavolal, tak mu řekl, že bude nominovaný taky. Už večer dopředu jsme tedy oba o nominacích věděli. Zatelefonovali jsme si a řekli, že z toho máme radost," popsal kuriózní situaci Jakub Kovář.
Sourozenci Kovářové se tak na Švédských hokejových hrách stanou už dvanáctými bratry v historii, kteří obléknou společně československý či český reprezentační dres. On-line deník TÝDEN.CZ pro vás připravil přehled jejich nejznámějších předchůdců.
Jan a Miloslav Fleischmannové. První bratři v historii českého hokeje hráli společně v národním týmu v roce 1911. Jan Fleischmann byl navíc jedním z osmi hokejových mušketýrů, hráčů, kteří nastoupili za český výběr na prvním oficiálním mezinárodním turnaji v ledním hokeji v roce 1909 ve francouzském Chamonix. O rok mladší Miloslav na rozdíl od bratra reprezentoval také po první světové válce, s národním týmem se v roce 1924 zúčastnil první zimní olympiády rovněž v Chamonix.
Jaroslav a Jiří Holíkové. Legendární bratrská dvojice se v národním týmu začala potkávat v šedesátých letech, v roce 1972 pak oba poprvé společně vyhráli světový šampionát. Mladší Jiří odešel v roce 1978 z Dukly Jihlava hrát do Německa, poté působil také v Rakousku. Jaroslav spojil s Duklou celou svou kariéru, nejprve jako hráč, později jako trenér. Jako kouč také dovedl hokejovou reprezentaci dvacítek ke dvěma světovým titulům v letech 2000 a 2001. Jeho syn Robert Holík emigroval do zámoří, kde působil v kanadsko-americké NHL.
Marián, Peter a Anton Šťastných. Sourozenecké trio ze Slovenska reprezentovalo společně na mistrovství světa 1979, o rok později oblékli všichni československý dres na olympijských hrách v Lake Placid. Peter s Antonem poté emigrovali do Kanady, časem se přidal i Marián. A opět se všichni sešli v jednom týmu - v NHL nastoupili za Quebec Nordiques.
František a Tomáš Kaberlové. Členové slavného hokejového rodu se v reprezentační kabině poprvé potkali na světovém šampionátu 2005 ve Vídni a hned společně prožili mistrovské oslavy. O rok později pak s reprezentací vybojovali bronz na olympiádě v Turíně. Starší František hraje nyní extraligu za Plzeň, Tomáš působí v NHL v Montrealu. Oba jsou jako vítězové zapsáni na podstavci legendárního Stanley Cupu.
Ivan a Karel Rachůnkové. Poprvé se měli v národním dresu sejít v listopadu 2010 na turnaji Karjala, zranění staršího Karla však jejich premiérové setkání v reprezentaci o měsíc posunulo. Na moskevském Channel One Cupu si už společný sen splnili, ale v kabině národního týmu se už bohužel nikdy nepotkají. Sedmého září 2011 totiž Karel společně s dalšími hokejisty ruské Jaroslavli zahynul při leteckém neštěstí. Ivan nyní hraje společně s nejmladším bratrem Tomášem ve Spartě.
Milan a Zbyněk Michálkové. Rodáci z Jindřichova Hradce bojovali za národní tým společně před dvěma lety na olympiádě ve Vancouveru, loni na jaře pak pomohli reprezentaci na světovém šampionátu v Bratislavě vybojovat bronz. Starší Zbyněk nastupuje v NHL v obraně Pittsburghu, Milan patří mezi nejlepší střelce slavné ligy v dresu Ottawy.