Prakticky ihned po zahájení předprodeje vstupenek na hokejové mistrovství světa v příštím roce v Praze a v Ostravě se objevila na inzertních internetových burzách a serverech nabídka i poptávka po vstupenkách, o které byl obrovský zájem. Překupníci nabízejí lístky i za trojnásobek ceny, vstupenky na zápas s Kanadou se na černém trhu vyšplhaly přes 10 tisíc korun.
Překupníkům nahrávaly technické potíže při prodeji, ale i poměrně benevolentní pravidla pro online nákup na sazkaticket.cz., která prakticky neomezovala počet zakoupených vstupenek.
Ti, kteří byli při nákupech úspěšní, se snaží udat zejména ta utkání z balíčků, která nejsou tak atraktivní a nefigurují v nich čeští hokejisté. Ale objevují se i nabídky na odprodej kompletních balíčků s navýšenou cenou oproti té původní, případně pod heslem "cena dohodou". Prodávající jsou opatrní, kontakt je většinou možný jen skrze email. A na prodej je i pouze samotné přenechání rezervace.
Nákup od překupníků je rizikový
Lze však očekávat, že zájemci se najdou snadno, neboť je velké množství těch, na něž se nedostalo. A ti už také na inzertních serverech lístky poptávají. "Koupím jeden balíček na 4.5. kdy hrajeme s Kanadou, ale jedině do první kategorie. Nabízím 14000,-," zní jeden z inzerátů na serveru bazos.cz. Původní cena balíčku, v níž je ještě duel Lotyšsko - Švédsko, byla přitom nastavena na 2480 korun.
Organizační výbor MS přispěchal s důrazným apelem na fanoušky, aby vstupenky touto cestou nekupovali. "Nákup vstupenek mimo oficiální prodejní místa je hodně rizikový. V případě takto zakoupených vstupenek negarantuje organizační výbor fanouškům vstup do arén," řekla Markéta Štěrbová, generální sekretářka organizačního výboru.
Zklamaná byla zejména z nabídky překupníků vstupenek v hodnotě 190 korun (Praha - 3. května: Rakousko - Švédsko, 12. května: Kanada - Rakousko, Ostrava: 8. května Slovinsko - Norsko, USA - Dánsko). Vstupenky na tyto zápasy totiž ještě nejsou kompletně rezervovány a část z nich zůstává v prodeji.
Štěrbová: Je to hodně smutné zjištění
"V rámci stanovení cenové politiky šampionátu jsme se snažili zpřístupnit mistrovství všem, na vybraná utkání jsme zvolili opravdu 'lidovou cenu'. O to větší je naše zklamání, že se někteří 'takzvaní fanoušci' snaží tyto vstupenky prodat za několikanásobně vyšší sumy. To je pro nás hodně smutné zjištění," prohlásila Štěrbová.
Organizátoři šampionátu připomínají, že pravost vstupenek lze ověřit prostřednictvím ochranných prvků, jejichž specifikaci však vzhledem k ochraně originálních vstupenek nechtějí zveřejňovat. Zároveň i zdůrazňují, že nákupem vstupenky kupující souhlasí s podmínkami pořadatele akce, které jsou specifikovány na zadní straně originální vstupenky, zakoupené v pokladně a přes internet.
V bodu 5 se kromě jiného píše: "Vstupenku nelze dále přeprodávat. Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je trestné. Padělaná nebo pozměněná vstupenka je neplatná. Držitel vstupenky ji nesmí využívat pro reklamní účely (např. pořádání soutěží a spotřebitelských loterií)."
Vstupenky se dají i zablokovat
"Vzniklou situaci monitorujeme a upozorňujeme fanoušky, že každá vstupenka je identifikovatelná, a také existuje možnost ji zablokovat," řekla bezpečnostní ředitelka organizačního výboru Veronika Fáberová. "V extrémním případě jsme připraveni tuto možnost využít," varuje Štěrbová.
O největší sportovní událost příštího roku v České republice byl obrovský zájem, který ještě předčil očekávání a zaskočil i Sazku, která přitom nově nasazený systém před začátkem prodeje testovala "na maximální zatížení". Protože je však limitován pouze počet kusů v rámci jedné objednávky, nahrávalo zpomalení celého procesu nejen fanouškům, kteří se k online prodeji dostali později, ale i těm, co nakupovali lístky "do zásoby" s vidinou jejich prodeje na černém trhu.