Tablety na střídačce. Jandač chystá trenérské inovace

29. 8. 2016 17:30
Na využití technologií, které se v NHL už používají, si bude zvykat i kouč české reprezentace Josef Jandač a jeho tým spolupracovníků.
Na využití technologií, které se v NHL už používají, si bude zvykat i kouč české reprezentace Josef Jandač a jeho tým spolupracovníků.

Přímý přenos probíhajícího utkání budou mít k dispozici realizační týmy účastníků hokejového Světového poháru v Torontu v tabletech přímo na lavičce a bude jim pomáhat při analýze hry. Na využití technologií, které se v NHL už používají, si bude zvykat i kouč české reprezentace Josef Jandač a jeho tým spolupracovníků.

"Bude to pro nás novinka. Těšíme se na to, rychle se s tím seznámíme a určitě to využívat budeme. Od toho máme poměrně široký trenérský štáb. Bude určený jeden, který to bude mít na starosti," řekl Jandač, jehož asistenty jsou Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Tablety s live streamy utkání už používají kluby v NHL. Na Světovém poháru navíc budou mít všichni k dispozici i podrobné statistiky. Díky čipům na dresech hráčů i v puku budou zaznamenávat i rychlost hokejistů, čas strávený na ledě i v jednotlivých pásmech, počet střel a držení puku. Rovněž nabídne podrobnosti o pohybu puku.

Ještě více zdokonalená technologie, kterou NHL otestovala při Utkání hvězd v roce 2015 v Columbusu, oživí přímé televizní přenosy i oficiální stránky turnaje. Realizační týmy budou moci využít všechny dostupné informace i přímo během koučingu v zápase.

"Někteří trenéři už tuto techniku používají v NHL. Chceme, aby na turnaji měli všichni stejný přístup k sestřihům a živým přenosům z utkání. Je pak na samotných realizačních týmech, jestli to pro ně budou užitečné nebo nikoliv," řekl pro server nhl.com výkonný viceprezident NHL pro digitální média a strategické plány Steve McArdle.

Světový pohár se bude hrát podle pravidel NHL a na rozdíl od turnajů Mezinárodní hokejové federace mohou trenéři jednou v utkání využít sami video při sporných brankách, kterým podle jejich názoru předcházel ofsajd nebo nedovolené bránění brankáře. Trenéři mohou "challenge" použít v případě, pokud si do té doby nevybrali oddechový čas. V poslední minutě třetí třetiny či v prodloužení jej nepotřebují, protože se revidují všechny situace.

Z českého týmů má s používáním techniky největší zkušenosti hlavní skaut Jiří Fischer, který pracuje jako ředitel pro hráčský vývoj v Detroitu. "Probírali jsme to s Jirkou a určili jsme si, jakým způsobem to budeme realizovat," prohlásil Jandač.

Fischer bude analyzovat sporné okamžiky s videotrenérem Denisem Havlem. "Budou mít sluchátka a budou nás informovat, kdy si případně challenge vzít. Můžeme si něco i naplánovat dopředu, kdy co a jak využívat, ale pak nastane reálná situace a tam máte hrozně krátkou dobu na rozhodnutí," dodal Jandač.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ