Český hokej jde do boje. Konečně. Svazové vedení po necelých dvou letech ve funkci začíná výrazně řešit, kudy z hokejové doby temna. Jmenování Aloise Hadamczika do pozice kouče národního týmu je pouze vrcholkem pyramidy změn, které mají jeden ze dvou nejpopulárnějších sportů u nás zachránit.
Bylo na čase. Seniorská reprezentace marně vzpomíná, jaké to je radovat se z vítězného čtvrtfinále na velkém turnaji, mládežnické výběry lapají po dechu na úrovni smrtelně ledové hladiny mezi elitou a druhou kategorií. Sklouznout pod led není dokonce nereálné.
ČTĚTE TAKÉ: Bez překvapení, Růžičku u nároďáku nahradí Hadamczik
Růžičkův odchod provází syndrom Hadamczik
Výkonný výbor Českého hokejového svazu na svém pondělním zasedání rozhodl o změnách, které mají hru s pukem u nás znovu pozvednout. A nemusí to být nikterak vysoko, nejen fanouškům bude stačit občasná radost, kterou si momentálně dopřávají výhradně na videokazetách.
O jaké změny jde?
Alois Hadamczik
Na staronového kouče národního týmu ale čeká Sisyfovská práce. Dokázat uvadající tým vyburcovat k výkonům z přelomu tisíciletí. Pryč je zlatý hattrick, pryč jsou mistrovské tituly, pryč je Nagano. Aktuální je čtvrtfinálová beznaděj. Přestože svazové vedení připouští, že momentálně v Česku hokejově není kde brát a na trenéra nemá v úmyslu tlačit, alespoň jedno vyhrané čtvrtfinále by bralo. Bývalý kouč Vítkovic a bronzový medailista z olympijského Turína na to má minimálně dva roky.
Slavomír Lener
Dlouho toužil při své pětileté štaci po zahraničních angažmá vrátit se domů a pomoci probudit spícího českého hokejového lva. Nyní má možnost. V pozici nového svazového šéftrenéra má nenápadně velkou moc. S prozatím několikačlenným týmem profesionálů má v úmyslu vybudovat mocný sportovní úsek, který nasedne na uhánějící vlak zahraniční modernity a zaparkuje s ním na tuzemském nádraží. A dostane český hokej zpátky mezi elitu.
Více mladých trenérů
Český hokej trpí akutním nedostatkem mladých progresivních trenérů. Řešení má přinést plánovaná spolupráce s olomouckou Palackého univerzitou. Místní fakulta tělesné kultury má školit nové trenéry s licencí A a B. Ve výsledku se má jednat o zdvojnásobení přísunu hokejových odborníků, které prozatím produkuje pouze pražská fakulta tělesné výchovy a sportu na UK.
Zvýšení konkurence
Hokejové prostředí v Česku dlouho volá po změně systému domácích soutěží. Nejvyšší extraliga podle mnohých působí jako uzavřená soutěž, do které se dostat skrze vítězství v 1. lize a následný úspěch v baráži rovná se nadlidskému výkonu. To má padnout už od příštího ročníku, kdy dva nejhorší celky extraligy a vítězové semifinále druhé nejvyšší soutěže si to v prolínací dvanáctikolové baráži rozdají o dvě místa v extralize.
Ostřejší brusle
Nejednalo by se o české sportovní prostředí, kdyby se alespoň občas nezmínil moc velký vítr, sluníčko do očí, špatná viditelnost, nebo… málo ostré brusle. S tím má nyní českým hokejistům pomoci světoznámý brusič Joe Frei. Jeho nové technologie v rámci broušení ostří budou moci využívat čeští hráči z NHL. Ostatní sice mají nejspíše smůlu, což je při pohledu na aktuální složení týmu pro mistrovství světa trochu škoda, ale každá pomoc dobrá.
Ví to především prezident českého hokeje Tomáš Král: "Snad se vyhrabe z té momentální mizérie. Jinak to ani nazvat nejde."
Foto: ČTK