<span>Utrápená výhra</span>. Čeští hokejisté porazili Francouze

Sport
29. 4. 2008 07:45
Patrik Eliáš a Radim Vrbata hovoří s trenérem Aloisem Hadamzcikem.
Patrik Eliáš a Radim Vrbata hovoří s trenérem Aloisem Hadamzcikem.
Patrik Eliáš a Vladimír Syčák (vpravo) na tréninku.Čeští hokejisté zvítězili v Trois Rivieres v generálce na mistrovství světa v Kanadě nad outsiderem z Francie 5:3. Dvakrát skóroval obránce Filip Kuba, útočník Radim Vrbata si připsal tři body za gól a dvě asistence. Do světového šampionátu vstoupí tým kouče Aloise Hadamczika v pátek večer v Quebeku proti Dánsku.

Kouč Hadamczik nechal odpočívat Eliáše s Kotalíkem, v týmu navíc ještě chyběli Erat s Židlickým. Francouzi se na malém stadionu Colisée v úvodu zaměřili na důslednou obranu a Češi se proti nim prosazovali jen s obtížemi.

Když už se dostal Skuhravý ve třetí minutě do šance, byl faulován Zwikelem, ale v oslabení se tým kanadského trenéra Hendersona úspěšně ubránil. Navíc za brankou obral Hejdu o puk Bordeleau, ale proti osamocenému forvardovi Bernu zasáhl úspěšně Hnilička.

Výsledek přípravného zápasu:

Česká republika - Francie 5:3

(2:1, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 14. Fleischmann (Vrbata, T. Kaberle), 17. Vrbata (Hanzal, Čáslava), 36. Kuba (Rolinek), 40. Kuba (Vrbata, T. Kaberle), 60. Novotný - 6. Coqueux (Besch), 37. Lussier (Bordeleau), 48. Y. Treille (Meunier). Rozhodčí: Fortin - Bechard, Joanisse (všichni Kan.). Vyloučení: 5:7. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2000.

V šesté minutě ale už Francie vedla, když při signalizovaném vyloučení prošlo za záda českého brankáře přes stínící hráče Coqueuxovo nahození. O vyrovnání se dvakrát v krátké době snažil Vrbata, v 10. minutě měli ale Francouzi velkou možnost zvýšit. Do sóla ujel bek Bachet, ale na Hniličku nevyzrál stejně jako z následných dvou dorážek Meunier.

Češi otočili skóre v oslabení

Češi ale ještě v úvodní části stav otočili. Při dalším Zwikelově trestu ještě Čermák Hueta nepropálil, ale ve stejné početní výhodě ve 14. minutě Fleischmann střelou pod horní tyč svého klubového spoluhráče z Washingtonu překonal. Při svém debutu se tak radoval z premiérové trefy v národním týmu. Na druhé straně neuspěl Coqueux a Hadamczikův výběr se prosadil ve vlastním oslabení, kdy po přečíslení doklepával po Hanzalově ideální přihrávce Vrbata.

Do druhého dějství nahradil v brance nováčka elitní kategorie Hueta Lhenry, na kterého nevyzráli Čermák ani Kumstát. Český tým měl převahu, ale Francouzi dlouho odolávali. Když se Francie neprosadila při Hejdově vyloučení, zvýšili v 36. minutě vedení Češi. Rolinkovu přihrávku před brankou zužitkoval úspěšnou tečí osamocený Kuba.

Za 40 sekund ale padl gól i na druhé straně, když po Bordeleauově akci zůstal nekrytý Lussier a z dorážky prostřelil Hniličku. Vzápětí měl na holi vyrovnání Desrosiers, ale český gólman svůj tým podržel. V závěru druhé třetiny byl při Coqueuxově vyloučení faulován Grasem po šikovném průniku Fleischmann a v přesilovce pěti proti třem skóroval dvě vteřiny před sirénou tečovanou střelou od modré čáry znovu Kuba.

Patrik Eliáš a Radim Vrbata hovoří s trenérem Aloisem Hadamzcikem.Neplodná převaha

I v závěrečné části měli čeští hokejisté převahu, ale nebyla plodná. Francouzi také hrozili z brejků. Při přečíslení dvou na jednoho ale Desrosiers nepřesně přihrál Hecquefeuillovi, Tardif zamířil vedle, v 48. minutě ale už Yorick Treille zamířil z levého kruhu pro vhazování přesně k pravé tyči Hniličkovy branky.

Devět minut před koncem neprostřelil Lhenryho Irgl. Po Sičákově akci nevyzrál zblízka na brankáře dánského Esbjergu Rolinek a Fleichmannovu výzvu neproměnil v dvoubrankový náskok ani Vrbata. Výhru si český tým pohlídal, protože Francouze nepustil do šance ani v jedné za dvou přesilovek po nedovolených zákrocích Novotného a Kohna.

Už při plném počtu hráčů na ledě se snažil v závaru dorážet dvě minuty před koncem Bordeleau, ale Hnilička si při svém jubilejním stém utkání v národním týmu ohlídal vítězství. Se závěrečnou sirénou ještě dovršil výsledek do prázdné branky při power play Novotný.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

foto je pouze ilustrační

Natočil a zveřejnil svůj sex v letadle. Za to nesmí kanoista dva roky soutěžit

Sport
1. 11. 2025

Jak poznat kredibilní obsahové weby v hazardním odvětví

Sport
31. 10. 2025
ilustrační foto

Skandál v tureckém fotbalu. 150 rozhodčích jelo v nelegálních sázkách

Sport
27. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ