Přestože bylo letošní hokejové mistrovství světa z českého pohledu neopakovatelně krásné, mělo jednu vadu. Zlatý tým kolem Jaromíra Jágra ve světě prakticky nikoho nezajímal. Mohla za to olympiáda, která na sebe letos strhla veškerou pozornost.
Hokejové velmoci následně světový šampionát braly spíše jako nutné zlo, šanci prosadit se na úkor favoritů naopak vycítily národní týmy druhého sledu. Na to také nakonec málem doplatili i Češi, kteří se ale z mizérie dokázali odrazit k nečekanému triumfu.
Přesto zde zůstala otázka, co s mistrovstvím světa v letech velkých akcí olympiády či světového poháru. Šampionát hraný každý rok ztrácí punc atraktivity, přesto fanoušky každoročně zajímá a Mezinárodní hokejové federaci především vydělává nemalé peníze.
Na srpnovém hokejovém summitu v Torontu ale přišel jeden možný návrh na změnu. „Bylo by možné udělat čtyřletou fázi, když by jednou za dva roky v období olympiády nebo světového poháru hráli mistrovství světa pouze hráči do 23 let," prozradil generální sekretář svazu Martin Urban, který byl v české delegaci za mořem.
Problémem jsou zatím stávající smlouvy mezi mezinárodní federací a partnery, které slibují vrcholnou hokejovou akci každý rok až do roku 2017. I to by ale v případě komunikace šlo podle Urbana změnit, nejdříve však po olympiádě v ruském Soči (2014).
Účast v Soči si možná vynutí hráči
Právě nejbližší zimní olympijské hry stále nemají vyřešenou otázku ohledně startu těch nejlepších hráčů z NHL na sledovaném turnaji. Dohoda totiž vyprší za dva roky a zámořská soutěž zatím nemá v plánu její obnovení řešit.
„Oni neříkají, že hráče nepustí. Oni zatím pouze říkají, že to je ještě daleko a nemá smysl to řešit," má jasno svazový šéftrenér Slavomír Lener.
Vše přitom záleží na dohodě tří stran - Mezinárodní hokejové federace, NHL a hráčské asociace NHLPA. První má o ty nejlepší hokejisty na olympiádě enormní zájem, druhá je však momentálně spíše proti. Alespoň za stávajících podmínek.
Zámořská liga totiž na olympiádě výrazně tratí. Musí jí každé čtyři roky uzpůsobit vlastní program, přijde o velmi lukrativní přestávku na Utkání hvězd a celkově z toho nic nemá.
Generální manažeři navíc uprostřed sezony trnou, jestli se jim v reprezentaci někdo před klíčovou fází sezony nezraní. „Především týmy z jihu, z Floridy, pak na olympiádě prodělávají až dvacet milionů dolarů," myslí si Lener.
Proto jejich generální manažeři tlačí na vedení soutěže, aby vyjednalo ohledně olympiády finančně výhodně podmínky. Hráči ale podle všeho mají jasno - ti ruští už se ozvali, že na olympiádě hrát chtějí. A právě nátlak NHLPA se nakonec může ukázat, jako klíčový.
„Je to ještě daleko, ale podle mého názoru nakonec ti nejlepší do Soči pojedou," myslí si šéf českého hokeje Tomáš Král.