Island. Když se národ přestěhuje na Euro a prezident je vzduch

Sport
27. 6. 2016 14:30
Radost fotbalistů Islandu.
Radost fotbalistů Islandu.

Polární záře, gejzíry, fjordy, měsíční krajina. A také sopka s krkolomným názvem Eyjafjallajökull, jejíž prach před šesti lety zavřel řadu letišť v Evropě. Tak znali Evropané ještě nedávno Island. Nyní se jim dostávají pod kůži i islandští fotbalisté. Parta skromných chlapíků, která dnes (od 21 hodin) vyběhne v osmifinále proti Anglii.

Porazili Rakousko, remizovali s Portugalskem a Maďarskem. A tak si fotbalisté Islandu zahrají historické osmifinále. Nejen evropský svět je z toho paf, tým kapitána Gunnarssona táhne dokonce víc než prezidentské volby. "Budeme bojovat do posledního dechu," shodují se trenéři i hráči. A vy jim to prostě strašně věříte. Proč?

Hrát zde fotbal jindy než v létě bylo kdysi na hlavu. Vždyť na ostrově, jenž má 334 tisíc obyvatel (méně než Brno), skoro neroste tráva. Místní si s tím ale poradili po svém: postavili haly, kde si malí caparti čutají do míče, i když venku padají trakaře. Napříč ostrova zbudovali "umělky", kde vám balon konečně nekradou hrboly ve škváře. Dokázali si poradit snad se vším. A mentalita "nic není problém" je dovedla i na velký turnaj.

Už jen postup na Euro byl pro severskou zemi úžasný, a co teprve osmifinálový zápas proti Anglii. Zemi, kde každý islandský trenér čerpá inspiraci. Anglie, náš vzor, netají se na Islandu. "Ano, i proto bude zápas proti Anglii pro celou zemi výjimečný," říká Eidur Gudjohnsen, bývalý hráč Bostonu či Chelsea. 

"K vítězství je potřeba střílet góly, ale také hrát to, na co váš tým má," dodává Gudjohnsen s tím, že jeho tým nejspíš žádné ofenzivní harakiri nenabídne. Ostatně, jako dosud nikdy na tomto turnaji. "Ale umlčeli jsme Ronalda a naši útočníci jsou lepší, než si lidé myslí." 

Co na tom, že Island bude nejspíš jen bránit, doufat aspoň v remízu a následný penaltový rozstřel. "Penalty trénujeme od prvního dne, kdy jsme na Euru," snaží se vyděsit soupeře Islanďané. Pokud totiž Angličanům něco opravdu nejde, jsou to penalty. Na posledních dvou mistrovství Evropy vypadli právě po mizerném penaltovém rozstřelu. Co tentokrát?

Celý Island bude dnes večer každopádně na nohou, tedy alespoň zbytek lidí, kteří na ostrově zůstali. Podle BBC totiž hned deset procent obyvatel fandí svým miláčkům přímo na stadionu. A neřeší, že v jejich zemi se v sobotu uskutečnily prezidentské volby. Dost možná stejně historické jako účast fotbalistů na Euru. Zvítězil totiž svérázný profesor dějepisu Gudni Jóhannesson, který po 20 letech nahradil u moci třiasedmdesátiletého Ólafura Ragnara Grímssona.

"Poletím do Francie na zápas Islandu s Anglií," řekl po zvolení nový prezident, sám velký nadšenec do běhání a fotbalu. Fanoušci Islandu teď budou ale víc než hlavu státu rentgenovat Rooneyho a spol.

SESTŘIH ZE ZÁPASU ISLANDU S RAKOUSKEM: 


FANOUŠCI SI EURO UŽÍVAJÍ:

 NOVÝ PREZIDENT ISLANDU:

Autor: Lucie MacháčováFoto: ČTK

Další čtení

Hokejisté vstoupili do MS výhrou nad Švýcary 5:4 v prodloužení, rozhodl Červenka

Sport
9. 5. 2025
ilustrační foto

OH 2028 v Los Angeles chystají zahájení a závěr na dvou stadionech

Sport
8. 5. 2025
Odlet české hokejové reprezentace na mistrovství světa do Dánska, 6. května 2025, Praha. Na snímku je David Pastrňák.

Pastrňák: Cítím se o hodně líp než loni, zase musíme tahat za jeden provaz

Sport
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ