Ministerstvo financí slíbilo uvolnit dalších 10 milionů korun do fondu pro sport. Tato částka se rozdělí mezi malé sportovní svazy. Na tiskové konferenci to oznámili ministři financí a školství Miroslav Kalousek a Josef Dobeš.
Oba členové vlády zároveň potvrdili, že Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) už pro ně není partnerem jednání o způsobu financování českého sportu. Tím se stalo neformální sdružení 54 sportovních svazů s názvem Český sport 2011. Jde o iniciativu nespokojených se současným modelem fungování ČSTV, která vznikla před 14 dny.
"Řekli jsme si, jak hodláme financovat český sport. Za mnou stojí zástupci iniciativy Český sport 2011 a to je pro nás partner pro jednání. Je to otevřené sdružení, do kterého mohou vstupovat další svazy," uvedl Dobeš na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.
"Chceme si být jisti, co financujeme. Je potřeba oddělovat dvě roviny. První je sport a jeho podpora. Druhá je zastřešující organizace ČSTV a její funkcionáři. Mezi nimi už existuje nepřekonatelný rozpor. ČSTV už není partnerem jak pro nás, tak ani pro ministerstvo školství," vysvětlil Kalousek současný vztah vlády k majoritnímu vlastníkovi krachující loterijní společnosti Sazka. "Opravdu se o tom nebudeme bavit se Strahovem, ale s partnerem, kterému důvěřujeme," dodal ministr financí.
Malé svazy finančně utrpěly tím, že ministerstvo financí rozdělilo dotaci 270 milionů korun sportovním svazům podle nového klíče. Velké svazy proto vytvořily fond solidarity a ze svých podílů do něj každý uvolnil dvě procenta. Dohromady se tak vybraly necelé 3 miliony korun. "My jsme tuto částku navýšili ještě o dalších 10 milionů," odkryl Kalousek, jak vznikala dohoda.
Peníze ze zdanění hazardu
Malé svazy, které jsou členy iniciativy obcházející ČSTV, se tak dostanou aspoň na loňskou úroveň financování. "V roce 2011 už budeme počítat s jinými parametry v rámci zdanění hazardu a kurzových sázek. Tyto prostředky půjdou do státního rozpočtu, stát nebude chtít sport ochudit," plánuje Kalousek další vývoj financování českého sportu.
"Neznamená to konec ČSTV, ale český sport je jednoznačně na rozhraní. Po 18 letech končí jeden systém, který se zásadním způsobem netransformoval. ČSTV byla ponechána Sazka jako zdroj peněz pro český sport. Sazka tuto roli nezvládla a v podstatě končí. I ČSTV tak bude muset hledat nový způsob financování," uvedl Miroslav Jansta, jeden z předáků iniciativy, který šéfuje českému basketbalu.
Iniciativa Český sport 2011 se podle Jansty pokusí ČSTV reformovat. Zatím ale není jasné, jestli je to ještě možné. "16. dubna máme valnou hromadu. Do té doby se chceme se svazy poradit, jak budeme postupovat a co budeme navrhovat. Tam uvidíme, jestli se nám to podaří. Mezitím budeme diskutovat nejen v rámci svazů, ale i se zástupci tělovýchovných jednot a s dalšími organizacemi, jako jsou Sokol a Orel, protože nás zajímá, jak vůbec zefektivnit a uspořádat fungování českého sportu," řekl Jansta.
"Je to vlastně historicky poprvé, kdy by se sportovní prostředí mohlo intenzivně podílet na nastavení systému. Pokud se dohodneme na systému dělení státních prostředků, tak je to to nejlepší, co by se nám mohlo stát. Navíc ministr Kalousek deklaruje, že od roku 2013 do toho systému doputují další významné prostředky. To nám dává velkou šanci dojít k dohodě. Když bude peněz víc, logicky pak můžeme nastavit systém, ve kterém bude každý spokojen," doplnil šéf českých florbalistů Filip Šuman.