Kauza Liberec 2010
Čistá Neumannová? Večírková dáma, co prý za nic nemůže
26.12.2010 09:30 Původní zpráva
Neúspěšná snaha zamáznout více než stomilionový dluh po lyžařském mistrovství světa v Liberci. Takový byl rok 2010 pro prezidentku organizačního výboru Kateřinu Neumannovou a také zároveň pro její věřitele. Stát nakonec zůstal stranou a největší sportovní akce v dějinách České republiky skončila definitivně obrovským fiaskem a ostudou.
O tom, že Kateřina Neumannová je mizerná manažerka, která měla v zádech navíc všehoschopného lobbistu Josefa Jindru, už letos nikdo nepochyboval. Liberecký šampionát se stal černou dírou na peníze, která byla i v roce 2010 stále hladová.
Nervozita podvedených věřitelů rostla geometrickou řadou, jenže s více než stomilionovými dluhy se stále nic nedělo. Nikdo se k nim nehlásil. Neumannová i věřitelé spoléhali na státní dofinancování, jenže úřednická vláda premiéra Jana Fischera zaujala pozici mrtvého brouka. Evidentně se čekalo na volby do poslanecké sněmovny.
Jenže ještě před nimi se politicky znemožnil šéf ODS a největší ochránce Neumannové Mirek Topolánek a volebním lídrem strany se stal Petr Nečas. To sehrálo, jak se později ukázalo, jednu z klíčových rolí. ODS sice po volbách sestavila novou vládu, ale o tom kolik se za co bude, nebo spíš nebude utrácet, rozhoduje spíš ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek.
Kalouskovo NE
Místopředseda druhé nejsilnější parlamentní strany byl od začátku velkým odpůrcem šampionátu. Právě on tou hlavní osobou, která rozhodla, že zadluženému mistrovství se definitivně zavře kohout státní kasy.
Přesto ještě několik měsíců trvalo, než padlo definitivní rozhodnutí. Mezitím však začala tikat jiná časovaná bomba. Na divoké účty Neumannové si posvítil Finanční úřad a postupně vydal tři nemilosrdné ortely. Za nedodržování zákona o veřejných zakázkách a další pochybení nařídil organizátorům vrátit zpět dohromady 112 milionů korun ze státních dotací. Zbylý majetek organizátorů obstavil a zablokoval účty.
Podle informací TÝDNE byl právě tohle ten hlavní důvod, proč stát nakonec šampionát nedofinancoval. Případnou dotaci totiž nešlo poslat přímo na účet organizátorů, skrz pohledávky finančního úřadu by totiž automaticky skončila zpět ve státní kase. Začaly se proto vymýšlet krkolomné scénáře, jak aspoň část peněz k věřitelům dostat.
Jenže všechny byly obtížně realizovatelné. Neprošel návrh ministra školství Josefa Dobeše vrátit věřitelům peníze za DPH z nezaplacených faktur. Neujal se ani další nápad na odkup pohledávek městem Liberec. Dobeš nakonec předložil vládě návrh na zaplacení 50 milionů korun, k čemuž by Liberec přihodil dalších pětadvacet. Věřitele by to uspokojilo.
Insolvenční scénář
Jenže na klíčové hlasování nedošlo. Ministr školství svůj návrh na poslední chvíli stáhnul. Vysvětlil to údajnými rozpory ve vládě (Kalousek byl tvrdě proti) a libereckou komunální "revolucí". Ve volbách do temnějšího zastupitelstva totiž uspěla opozice, která naznačila daleko menší ochotu se na splacení části dluhů podílet.
Situace tak nabrala jediné možné východisko. Likvidátor pořadatelského občanského sdružení Ivan Brambaški podal návrh na insolvenci. Věřitelům tak výrazně poklesla šance na to, že své peníze ještě někdy uvidí.
TÝDEN navíc získal pořadatelskou smlouvu (Hosting contract) uzavřenou Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) se Svazem lyžařů České republiky, městem Liberec a organizačním výborem. Z její analýzy vyplývá, že za dluhy je zodpovědná pouze Neumannová a její tým. Věřitelé tak mají šanci nárokovat své pohledávky pouze na nich. Jenže na pořadatelích si už nic nevezmou, není kde brát. Oprávněně tak mají pocit, že na ně někdo "ušil boudu".
Já nic, já Kateřina
Celou kauzu teď budou pravděpodobně dlouhé roky řešit soudy. Věřitelé zažalují Neumannovou, stát, město Liberec i lyžařský svaz. Stát žaluje organizátory, ti zase žalují Finanční úřad. Liberecký šampionát skončí soudním patem.
Neumannová, která je bez jakékoli diskuze za vzniklou situaci zodpovědná, ať už za ní stál kdokoliv. Svá pochybení však neuznává, jen v několika bezvýznamných margináliích. Jak sama uvedla, je si téměř jistá, že ji soudy nepotrestají. Liberecká policie navíc odložila trestní oznámení, které na ni jeden z věřitelů podal. Dál pobírá vysoký plat za jakousi práci na ministerstvu obrany a po létech dřiny na běžkách si naplno užívá život dámy z vyšší společnosti.
Jediné pozitivum však Liberec 2009 přeci jen má. Ukázal, že v podmínkách českého ekonomicko - právního polosvěta nelze podobné megaakce pořádat. Stovky rozpuštěných milionů z kapes daňových poplatníků by měly být dostatečným varováním. Měly by být ...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.