Kauza Liberec
Hrozivé účty Neumannové: finanční úřad chce 112 milionů
15.12.2010 08:10 Původní zpráva
Téměř 112 milionů korun požaduje nazpět finanční úřad od pořadatelů lyžařského mistrovství světa v Liberci. S nezaplacenými pohledávkami věřitelů tak dluh, který způsobilo hospodaření prezidentky výboru Kateřiny Neumannové, vzrostl už na téměř 224 milionů korun bez penále.
Vyplývá to z dokumentů, které byly součástí návrhu na insolvenční řízení a jsou k nahlédnutí na serveru justice.cz. Insolvenční návrh podal na konci listopadu likvidátor pořadatelského občanského sdružení Ivan Brambaški. Městský soud v Praze však návrh o několik dní později zamítl. (čtěte zde)
Finanční úřad Prahy 8 vyměřil pořadatelům vrácení ve třech souběžně vedených řízeních bezmála 112 milionů korun z dotací, které stát přidělil na organizaci lyžařského šampionátu. Jako důvod uvedl porušení rozpočtové kázně. Ve všech případech se právní zástupci pořadatelského občanského sdružení odvolali k Finančnímu ředitelství hlavního města Prahy.
První výměr z 8. února 2010 na částku 10 253 624 Kč finanční ředitelství potvrdilo. Právníci organizátorů podali proti tomuto rozhodnutí žalobu. V dalších dvou řízeních na částky 34 650 210 Kč a 67 055 406 Kč ředitelství zatím nerozhodlo. Dá se však předpokládat, že stejně jako v prvním případě potvrdí závěry kontrol finančního úřadu.
Časová tíseň? Spíš běžná praxe
Bývalé prezidentce Kateřině Neumannové a jejímu týmu vyčítá nejčastěji porušení zákona o veřejných zakázkách. Podle Finančního úřadu nevybírali Neumannová a spol. dodavatele pro šampionát v souladu se zákonem. Nevypisovali výběrová řízení.
Organizátoři se údajně hájí mimo jiné tím, že byli v časové tísni a nestihli by státní dotace v daném termínu "vysoutěžit". Tento argument se však dá vztáhnout pouze na poslední příspěvek ze státní kasy, který přišel několik týdnů před šampionátem, nikoli na předchozí dotace, které dostali pořadatelé například na pořádání Světového poháru v Liberci v roce 2008.
Navíc obcházení zákona o veřejných zakázkách bylo běžnou praxí. "Protože do Liberce musely dodávat firmy, které spolupracovaly také na Pražské lyži pořádané agenturou Kentaura," uvedl pro TÝDEN.CZ zdroj z organizačního výboru, který si nepřál uveřejnit své jméno. Kentaura patří Josefu Jindrovi, tehdejšímu příteli Kateřiny Neumannové a šedé eminenci libereckého MS.
On-line deník TÝDEN.CZ se na Finančním úřadě pro Prahu 8 pokoušel zjistit další konkrétní pochybení v hospodaření šampionátu. "S odkazem na zákon o mlčenlivosti se k tomu nemohu vyjadřovat," uvedl však ředitel úřadu Jindřich Menčík.
Pokuta, letenka, kongres ...
První platební výměr přeci jen něco naznačuje. Z dotace byla v roce 2007 zaplacena smluvní pokuta ve výši 35 000 Kč či storno poplatek za letenku za 6360 Kč. Dalších 11 450 Kč pak organizátoři použili v jiném roce, než na který byla dotace vypsána.
V rozporu s účelem dotace bylo také využito více než tři čtvrtě milionu korun určených na cestu na kongres FIS v Jihoafrické republice v roce 2008, kde organizátoři prezentovali liberecký šampionát. Tuto částku rovněž požaduje finanční úřad zpět. Podle informací TÝDNE bylo těchto pochybení daleko více.
"Všechno bylo dáno arogantním přístupem k účetnictví, který razil především Josef Jindra. Žádná sekce neměla jasně stanovený rozpočet. Pokud někdo upozornil na problémy, bylo mu řečeno, ať se nestará. Arogance a klamání všech včetně výkonného výboru postupně rostla. Přistupovali k tomu stylem, že až to skončí, všechno přikryje politická garnitura. Jenže ta se změnila," uvedl zdroj TÝDNE.
Bývalá lyžařská hvězda Neumannová hospodařila s částkou přesahující 632 milionů korun. I tak ale dluhy vůči věřitelům narostly do výše 111 milionů bez penále. Téměř stejnou částku pak požaduje vrátit finanční úřad. Z veřejných zdrojů šly na uspořádání MS přes dvě miliardy korun, ze státní kasy téměř 1,5 miliardy, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů. Liberecký kraj přidal 165 milionů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.