Klíčová smlouva ukazuje: vinna je Neumannová, stát ne

Sport
3. 12. 2010 09:00
Kateřina Neumannová.
Kateřina Neumannová.

Za dluhy zbylé po lyžařském mistrovství světa v Liberci je zodpovědný pouze organizační výbor vedený Kateřinou Neumannovou, který je však momentálně v insolvenci. Nemění to ani důležitá a zásadní smlouva uzavřená Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) se Svazem lyžařů České republiky, městem Liberec a organizačním výborem, kterou on-line deník TÝDEN.CZ získal.

Smlouva o pořádání mistrovství světa v Liberci (Hosting contract for the World ski championship in the nordic events 2009) byla podepsána v Miami v roce 2004 prezidentem FIS Gianem-Francem Kasperem, tehdejším šéfem českého svazu Romanem Kumpoštem a libereckým primátorem Jiřím Kittnerem.

Redakce TÝDNE si nechala vypracovat nezávislou právní analýzu smlouvy u renomované advokátní kanceláře Černý - Raupachová, která není pro věřitele, kteří už devatenáct měsíců marně čekají na své peníze, zrovna přívětivá.

Pořadatelská smlouva sice hovoří o tom, že organizační výbor je odpovědný za veškeré závazky společně se Svazem lyžařů a Libercem, věřitelé však nemají páky, jak na tuto smlouvu dosáhnout. Jinými slovy nejsou smluvní stranou kontraktu, společná odpovědnost za závazky je směřována pouze k FIS. Zaplacení dluhů tak mohou věřitelé nárokovat pouze na organizačním výboru, ze kterého však nic nedostanou. Je totiž bez prostředků a upadl do insolvence.

Kateřina Neumannová.Objednávali, na co neměli

"Smlouvy s dodavateli dělal organizační výbor jako samostatný právní subjekt. Dodavatelé tak mají možnost vymáhat dluhy pouze na něm. Vzhledem k tomu, že je v současné době v insolvenci, vůbec to není dobrá zpráva pro věřitele. Na smlouvu s FIS, kde se hovoří o tom, že s pořadateli ručí za závazky společně také svaz a Liberec, věřitelé nedosáhnou," tvrdí analýza.

"Nemají tedy šanci vznášet v této kauze vůči městu a lyžařskému svazu žádné nároky. Právně čisté by bylo, kdyby o této skutečnosti smluvní partneři organizačního výboru věděli a zohlednilo se to v jejich smlouvách. Pak by bylo jedno, že šampionát skončil v insolvenci, protože by jeho závazky převzal Liberec a svaz," říká analýza.

Neumannová šest dní před šampionátem uvedla, že kvůli malému zájmu o lístky hrozí ztráta okolo 20 milionů korun, kterou umažou případné škrty v rozpočtu. Už v té době však bylo ve skutečnosti pořadatelům jasné, že nebudou mít čím platit za služby, které si objednávají. V srpnovém rozhovoru pro TÝDEN.CZ to potvrdil i člen organizačního výboru a tehdejší primátor Liberce Jiří Kittner.

Dluhy byly nakonec vyčísleny na 108 milionů korun bez penále. Jen těžko tak lze věřit tomu, že Neumannová a lidé kolem ní nevěděli, že rozdíl mezi navenek prezentovaným předpokladem ztráty a reálným dluhem, bude astronomický - nakonec bezmála devadesát milionů korun.

Zároveň organizátoři museli dobře znát obsah smlouvy s FIS, podle které za dluhy zodpovídá pouze organizační výbor. Logicky se tak nabízí podezření, že insolvenční scénář někdo naplánoval.

Ilustrační foto.Rozpočtová mlha Neumannové

Organizátoři konkrétní státní záruky na pokrytí dluhu neměli. To ostatně věděla i Neumannová, která sama uvedla, že slova tehdejšího premiéra Mirka Topolánka o osobní záštitě nad šampionátem byla míněna spíše symbolicky. Přesto prezidentka dál podepisovala faktury, což svědčí minimálně o hrubém manažerském selhání.

O reálných nákladech na organizaci přitom Neumannová mlžila už dříve. Tvrdila, že pracuje s vyrovnaným rozpočtem. Až později jí stát přiklepl dotaci 189 milionů korun. "Věděli jsme, že reakce veřejnosti nemůžou být pozitivní. Volíte pouze mezi informacemi, které lidi neradi slyší. Žádné optimální řešení neexistuje," hájila na začátku roku 2009 v rozhovoru pro TÝDEN uvádění nepravdivých informací.

Šance věřitelů, že uvidí své peníze, inslolvenčním řízením značně poklesnou, ale nezemřou úplně. "Tato situace mohla vzniknout pouze špatným hospodařením nebo dokonce úmyslně podvodným jednáním. Podvedení tady evidentně jsou. Nepopiratelnou skutečností je, že jsou tady věřitelé, kteří mají právo dostat za odvedené služby své peníze," stojí v analýze.

Ilustrační foto.Bitva právníků

Podle pražského advokáta Jana Černého by měla být kauza jednoznačně řešena v trestně právní rovině, ačkoliv liberecká policie trestní oznámení na Neumannovou a spol. odložila. Neshledala v jejím počínání nic protiprávního.

Pokud budou nakonec odložena i další chystaná trestní oznámení, může být další nadějí věřitelů pouze to, že konkrétní soudce, který dostane případ na stůl, bude mít jiný právní názor, než již zmiňovaná analýza a uzná, že odpovědnost za prodělečný šampionát má také Liberec s lyžařským svazem, případně stát.

Ale stále také hrozí scénář, že věřitelé své peníze neuvidí vůbec, aniž by orgány činné v trestním řízení ukázaly na viníka. Je jasné, že se schyluje k velké a nekonečné právní bitvě.

Další čtení

ilustrační foto

Tribuny v dýmu: Pyrotechnika dál rozděluje fanoušky i kluby

Sport
19. 4. 2025

Na výtržnosti při římském fotbalovém derby doplatilo zraněním 24 policistů

Sport
15. 4. 2025
ilustrační foto

Plivanec na hvězdného cyklistu stál tisíce. Hází po něm i lahve i čepice

Sport
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ