Likvidátor Neumannové: Není na co čekat, jsme v klinické smrti

Sport
3. 11. 2010 12:44
Kateřina Neumannová (vpravo) a Ivan Brambaški (uprostřed).
Kateřina Neumannová (vpravo) a Ivan Brambaški (uprostřed).

Nekonečná sága o dluzích, které zbyly po libereckém mistrovství světa v klasickém lyžování, je dále neúnosná i pro Ivana Brambaškiho. Právníka, kterého už loni v červnu šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová pověřila likvidací pořádajícího občanského sdružení.

Brambaški přesně před rokem pro TÝDEN.CZ potvrdil, že uzavřel vyúčtování šampionátu s minusem 81 298 000 korun. Od té doby narostly dluhy na úrocích zhruba o dalších 30 milionů, zatímco nikdo nebyl schopen rozhodnout, kdo je za ně zodpovědný, kdo má platit.

Dnes měla vláda konečně hlasovat o tom, jestli za dluhy spolu s městem Liberec přijme odpovědnost. Hlasovat se však nebude. Brambaški s největší pravděpodobností po dohodě s věřiteli podá k soudu návrh na insolvenční řízení. "Jsme v klinické smrti, není na co čekat," uvedl v rozhovoru pro TÝDEN.CZ.

Vláda dnes o státní podpoře zadluženému šampionátu hlasovat nebude. Ministr školství Josef Dobeš stáhl svůj návrh, aby vláda a Liberec společně uvolnily 75 milionů korun. Jaký bude váš další postup? Peníze pro věřitele jsou stále v nedohlednu...
S věřiteli jednáme, ladíme další postup. Nevím, jak si krok pana ministra vysvětlit. Jestli je to konec nadějí na vládní podporu, nebo jen další oddalování. Pokud platí první varianta, nezbývá mi nic jiného než podat insolvenční návrh. V druhém případě se musíme s věřiteli domluvit na dalším postupu. Společně si ale myslíme, že už opravdu není na co čekat.

Insolvenční návrh je na spadnutí. Už víte, kdy ho podáte?
Záleží na dohodě s věřiteli. Oni jsou přímo v kontaktu s ministry.

Ministr Dobeš zdůvodnil stažení návrhu tím, že v Liberci není s kým jednat. Je to podle vás seriózní důvod nebo jen další výmluva?
Můj vnitřní pocit je, že to má logiku. Vláda nemůže udělat pozitivní rozhodnutí, aniž by věděla, že se k němu připojí i Liberec. To je určitá omluva. S předchozí libereckou radnicí byla spolupráce předjednána. Je to nešťastná situace, zakonzervovaný stav, klinická smrt...

Konkurz ale zavře věřitelům cestu k jejich penězům. Tedy tu cestu, po které dosud šli, aby se na umoření dluhů podílel stát a Liberec. Pak už jim zbývají jen soudy.
Konkurz znamená, že moji agendu převezme insolvenční správce. Peníze tam nejsou, tak se obávám, že touto cestou věřitelé ani žádné nedostanou. Nepřísluší mi o tom spekulovat. Logická cesta je pak žaloba.

Kateřina Neumannová.Hrozí tedy v krajním případě organizátorům v čele s Kateřinou Neumannovou vězení? Může to zajít až tak daleko?
Obecně nejdřív probíhají občanskoprávní řízení. Trestněprávní bývají až dalším krokem, pokud je tu podezření, že byl spáchán na trestný čin.

Mají žaloby podle vás šanci na úspěch?
Odpověď bych nechal na kompetentnějších institucích, na policii, soudech.

Narazil jste jako likvidátor při své práci na nějaká pochybení organizátorů či na případné jiné nesrovnalosti? Často se hovoří například o zvýhodňování věřitele.
Pracoval jsem pouze s čísly, která mi byla předložena. Proto říkám, že ne. Ale opakuji, měl jsem k dispozici pouze ty údaje, které mi dali účetní a daňoví poradci organizátorů.

Máte jako likvidátor ještě nějaké výdajové položky?
Podařilo se mi je dostat na nulu. Se šampionátem už nejsou spojené žádné další náklady. Kromě toho, že mě osobně to stojí čas a spoustu jednání.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ