Ministr školství Josef Dobeš podává v souvislosti s loňským lyžařským šampionátem v Liberci trestní oznámení na neznámého pachatele. Vadí mu nevypořádané dluhy po mistrovství a to, že dosud nebyl odhalen a potrestán jediný viník. Úřad to v úterý uvedl na svém webu. Likvidátora mistrovství světa zároveň ministerstvo vyzvalo, aby neprodleně podnikl kroky k vyhlášení insolvence.
Ministerstvo uvedlo, že má z vlastních kontrol i jiných podkladů ve vztahu k Technické univerzitě v Liberci a k městu Liberec "závažné informace o přípravě a realizaci mistrovství světa". Prý mohou vést až k závěrům, že v některých případech byla naplněna skutková podstata některých trestných činů. Trestní oznámení odesílá Dobeš na Okresní státní zastupitelství Liberec.
Úřad také informoval o tom, že ministr posílá do meziresortního připomínkového řízení závěrečnou zprávu a hodnocení šampionátu.
Organizátoři mistrovství dluží celkem 108 milionů korun bez penále. Dobeš chtěl původně navrhnout vládě, aby stát z dluhu zaplatil 50 milionů korun. Dalších 25 milionů měl zaplatit Liberec. Ministr však návrh nakonec z jednání vlády stáhnul. Již dříve hovořil o tom, že chce na organizátory podat trestní oznámení.
V souvislosti s mistrovstvím policie již obvinila dva muže - bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing cz Josefa Nadrchala. Údajně společně zadali zakázku za 24,2 milionu korun předem vybrané firmě, a tím vyřadili ostatní možné zájemce. Podle protikorupční policie bude asi stíhaných nakonec víc.
Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo loni od 18. února do 1. března. Z veřejných zdrojů mířily na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů.