„Kdybych věděl, co se bude odehrávat rok a půl před mistrovstvím světa v klasickém lyžování, tak bych se do toho asi ani nepouštěl,“ říká v rozhovoru pro server TÝDEN.CZ primátor Liberce Jiří Kittner. „Ta situace není příjemná nikomu, ale taková je realita.“
Primátor Kittner hrál v kauze Liberec podstatnou roli. Také jeho hlas pomohl k sesazení Romana Kumpošta z místa prezidenta organizačního výboru lyžařského šampionátu. Odvoláním Kumpošta (a dosazením bývalé úspěšné běžkařky Kateřiny Neumannové na jeho místo) bylo naplněno přání ministerstva školství, zprostředkovatele peněz ze státní kasy na uspořádání akce.
ČTĚTE TAKÉ: Neumannová je prezidentkou, lidé dávají výpovědi
Ministryně školství Dana Kuchtová minulý pátek řekla, že poskytnutí dotací nebylo podmíněné výměnou na postu šéfa OV. Jak jste to cítil vy?
Natvrdo to nikdy řečené nebylo. Jenže jestliže ten, kdo pošle na uspořádání akce víc než jednu miliardu korun, nemá důvěru vůči šéfovi organizátorů, dostává se příprava do složité situace. Důvěra je přitom věc subjektivní. Jestliže někomu důvěřujete, tak ne vždycky můžete říct osm důvodů, proč tomu tak je.
Zástupci Svazu lyžařů ČR však jasně před volbou deklarovali, že musí hlasovat pro odvolání, protože peníze od státu jsou nezbytné...
No jasně, vždyť kdyby vázl přísun peněz třeba další dva měsíce, už by bylo jedno, kdo by zrovna byl prezidentem. Areály by se totiž nestihly připravit a šampionát by prostě nebyl. Už v současné situaci budeme mít problémy. Ale zda si resort školství opravdu kladl v souvislosti s Kumpoštem nějaké podmínky, na to se zeptejte paní ministryně a jejího pana náměstka.
V úterý se v tisku objevil dopis, ve kterém vás ministryně Kuchtová žádá, abyste podnikl kroky, které měly vést k dosazení Kateřiny Neumannové do čela organizačního výboru MS. Jaké kroky měla na mysli?
Bylo potřeba svolat valnou hromadu a také tuto výměnu navrhnout.
Takže tím nebylo myšleno přesvědčit Svaz lyžařů České republiky, aby tuto výměnu podpořil?
Svaz lyžařů jsem o ničem nepřesvědčoval, oni se dohodli sami. Nemám s nimi žádný vztah, jsou jen členy organizačního výboru, takže by mi klidně mohli říct ´víte, co nám můžete…´
Jedním z důvodů proč byl Kumpošt odvolán jsou údajně špatné investice. Vy jste byl v organizačním výboru, měl jste informace. Kam a kudy tečou peníze?
Pane redaktore, i u vás přece platí, že když vám někdo dá peníze, sám určí podmínky, ne vy. Jestli nedůvěra v pana Kumpošta byla oprávněná, nebo ne, o tom mohu pouze spekulovat. Každý, kdo viděl v televizi rozhovor ministryně Kuchtové s panem Kumpoštem, musí tušit, že oni dva spolu spolupracovat asi nemohou. A jestli to bylo subjektivní nebo objektivní, to je ve výsledku úplně jedno. Při takhle velkých projektech se chyby udělají. Město Liberec v tomto zdaleka není bezchybné, ale zrovna tak i organizační výbor. Nemyslím si však, že to byly chyby, které by měly vést k tomu, co se stalo.
Členům organizačního výboru, kteří se postavili za Romana Kumpošta, jste poslal dopis, ve kterém jim prakticky sdělujete, aby odstoupili. Jednal byste teď stejně?
Podobné věci píšete za určité situace. Dnes bych možná volil mírněji tón nebo dopis formuloval jinak. Snažil jsem se jen lidem vysvětlit, že je nějaká reálná situace a kategorická prohlášení k ničemu nevedou. Situace mezi ministerstvem a Romanem Kumpoštem někam dospěla, těžko se pak hledal kompromis. Je proto škoda, že z organizačního výboru nakonec odešlo tolik lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Dopis primátora: Jsem připraven jít do vězení?
Na konci dopisu jste napsal, kolikaleté vězení vám hrozí. Jak jste to myslel?
Snažil jsem se naznačit, že emotivní vystoupení je jedna věc, ale tím odpovědným za přípravu šampionátu jsem já. Kdyby se nakonec neuskutečnil, došla by na přetřes otázka odpovědnosti. Za všechny chyby budu zodpovědný já. Kdyby tam – nedejbože – došlo k fatální chybě, tak jde také o odpovědnost trestní.
Jaké jsou vaše současné vztahy s Romanem Kumpoštem?
Co na to mám říct... Od předminulého čtvrtka jsme se neviděli. Když v pátek probíhalo to předávání kanceláře, řídil jsem dozorčí radu. To, že naše vztahy nebudou jednoduché, se však dá očekávat.
Ministerstvo deklarovalo, že na propagaci šampionátu se nebudou podílet pánové Jindra (manažer Neumannové) a Soukup (náměstek ministryně školství a majitel mediální agentury). Kvůli střetu zájmů. Můžete to zaručit i vy?
Už jsem někde řekl, že je mi jedno, jestli to bude Petr nebo Pavel. Dá se snadno spočítat, kolik peněz je potřeba získat z marketingových záležitostí. A proto: kdo mi přinese smlouvu, že mi ty peníze dá, s tím já tu smlouvu podepíšu.
Pokud by však do těchto záležitostí Jindra a Soukup skutečně vstoupili, potvrdí se Kumpoštova slovo o pravém důvodu výměny a šampionát to v očích veřejnosti může poškodit.
Ano, může to vypadat jako odveta za to, že Kumpošt ukončil spolupráci s firmou pana Jindry, jež měla zajišťovat marketing. A musím říct, že výsledek Jindrova působení u šampionátu opravdu byl nula. Jenže došlo k výměně agentury a výsledek byl stejný. To byla starost pana Kumpošta a teď to bude starost slečny Neumannové. Já mistrovství světa organizovat neumím a musím zcela spoléhat na prezidenta organizačního výboru.
Jaká je teď podle vás nálada obyvatel Liberce?
Pro část Liberečáků jsem Jidáš a zrádce. Smutné je, že mi nikdo z nich neumí poradit, jak jsme ty peníze měli získat jinde. Pouze vím, že jsme měli několikatýdenní skluz a bylo nutné se okamžitě rozhodnout. Jinak se také mohlo stát, že šampionát nebude. Liberec už v přípravách na akci utratil něco kolem 350 až 400 milionů korun a já nechtěl stát před lidmi a říkat: šampionát nebude, ty peníze jsme investovali zbytečně.
Může se stát, že se šampionát v Liberci neuskuteční?
Běžecký areál ve Vesci je téměř dokončen, ale větší potíž je se skokanskými můstky na Ještědu. Nedokážu posoudit, jak průběh příprav ovlivní odchod velké části lidí z organizačního výboru (rezignovali na protest proti Kumpoštovu odvolání, pozn. red.). Celý tým se vlastně musí postavit celý znovu.
ČTĚTE TAKÉ: Neumannová jmenovala čtyři nové spolupracovníky
Kteří lidé budou nejsložitěji nahraditelní?
Nejtěžší bude nahradit lidi zodpovědné za přípravu areálu. To znamená sportovní ředitel Ivo Gréger a manažeři obou areálů.
Jsou tu podle vás vůbec v tak malém českém prostředí lidé, kteří je dokáží tak rychle nahradit?
To je na Kateřině Neumannové, já tomu vůbec nerozumím. S lyžařským prostředím mám vztah takový, že také chodím na běžky a také občas sjezduji. Ale jinak tomu nerozumím. Nějací odborníci v Česku asi jsou, že to však nebude jednoduché, je jasné.
FOTOGALERIE: Neumannová se ujímá vlády nad šampionátem
Kdyby se šampionát neuskutečnil, padne vina na ty, kteří provedli změny v organizačním výboru, tedy i na vás. Jste na to připravený?
Zodpovědnosti se nevyhýbám. Hrozilo, že pokud se vše nevyřeší v dohledné době, mistrovství se neuskuteční zcela určitě. Museli jsme rychle rozhodnout. Stále není vyhráno, ale začalo se znovu pracovat.
Myslíte, že kdyby Kumpošt zůstal šéfem organizačního výboru, vláda, tedy ministerstvo školství, by dotaci skutečně neposlalo?
Teď už jsou to jen spekulace. Mou nevýhodou bylo, že jsem se musel místo spekulací rozhodnout. Nemohl jsem říkat „kdyby“, jako to dělali ostatní.
Ministryně Kuchtová se však nechala slyšet, že peníze pro Liberec byly schválené ještě před hlasováním vrcholícím Kumpoštovým vyhazovem…
Od rozhodnutí vlády k samotnému obdržení peněz se táhne dlouhá cesta. A tam je právě třeba překonat mnoho administrativní úřednické práce. Tento proces by se vzhledem k ovzduší, které tu panovalo, nemusel uskutečnit tak hladce…
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK